YouTube’da Video Paylaşırken Nelere Dikkat Edilmeli?

YouTube’da Video Paylaşırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Son zamanlarda internet alanında en çok araştırılan ve odak noktası haline gelen durum; YouTube için video hazırlama uygulamasıdır. YouTube pek çok açıdan yoğun bir şekilde takip edilen ve kanal sahiplerine yoğun izlenme oranı olduğu takdirde çeşitli avantajlar sunan bir uygulama olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Bu nedenle herhangi bir bilgi ve içerik paylaşmak isteyen ya da teknik bir alana dair bilgi sunmak isteyenlerin içeriklerini; bunlarla birlikte pek çok video çeşidini daha barındıran YouTube videosu paylaşma aşamasında hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiği de merak konusu olmaktadır.

Peki çok fazla kullanıcı sayısına hitap edilen ve abonelik yöntemi ile işleyen YouTube dahilinde video paylaşımı aşamasında önemli olan kıstaslar nelerdir, uygulama içerisinde hangi noktalara dikkat etmekte yarar vardır? Yazımızın devamında konuyu tüm ayrıntılarıyla inceliyor olacağız.

YouTube Video Paylaşımı

YouTube hem bir çok imkan sunan ve geniş bir alana hitap eden bir uygulama içeriyor olması nedeniyle hem de çok yoğun bir kitleye hitap etmesi sebebiyle ayrıntılı videolar oluşturmayı ve dikkatli içerikler sunmayı gerekli kılar. Yani video ekleyip geçme mantığı doğru değildir ve muhtemelen YouTube’da başarı kazandırmayacaktır.

YouTube’da kanal açıp paylaşımlar yapan herkes kanalının ilerlemesini ve daha geniş kitleye hitap etmeyi amaçlar. Bu nedenle belli noktalara dikkat etmek YouTube video paylaşacaklar için oldukça önemlidir. Şimdi YouTube uygulamasında kanalınıza video yükleme işlemi yapılacağı zaman hangi noktalara dikkat ediceğini ayrıntılarıyla anlatalım:

YouTube Video Yüklemesi Sırasında Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir?

Aslında teknik olarak çok zor bir işlem olmamakla birlikte YouTube videosu yüklemesi aşamasında, bazı özellikler bilindiği takdirde çok daha rahat ve başarılı bir şekilde işlemler gerçekleştirilebilir. Özellikle yeni kanal açmış ve büyümeyi hedefleyen; takipçi sayısının nazaran az olduğu kanal sahiplerinin bu noktalara dikkat etmesi tavsiye edilir.

YouTube mevcut kanalda yer alan ve sağ bölümde bulunan video yükle kısmına giriş yapılır.

Ardından ekranda YouTube Studio bölümü çıkar. Bu kısımda video seçimi yapılmalıdır. Yüklenmek istenen videonun seçimi tamamlandıktan sonra video ayarları kısmı düzenlenmelidir. Bu aşama en önemli bölümlerden birisidir.

Bu bölümde her bir ayrıntıya özen göstermek oldukça önemlidir. Zira YouTube dahilinde kullanıcılar tarafından aranabilecek bir başlık koymak dahi dikkat gerektiren bir noktadır.

Bir diğer önemli bölüm açıklama kısmı olmaktadır. Bu kısımda başlıkta kullanılmış olan ilk cümle genelde aynı şekilde yazılır. Ardından videonun içeriği hakkında doğru bilgi alınabilecek kısa bir yazı hazırlanır. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi yazı içinde konu ile alakalı olarak merak edilen ve sıklıkla aratılan soruların da eklendiği bilgisidir.

Yine etiket bölümü de YouTube kanal açıklaması bölümünü önemli içeriklerinden bir tanesini oluşturur. Elbetteki etiketin video ile bağlantılı olması gerekir. Bununla birlikte en çok 3 etiket paylaşımı yapılmalıdır.

Daha sonra küçük resim seçilme işlemi gelir ve yine aynı şekilde resminde paylaşılan içerikle alakalı olması önem arz eder.

Video yükleme kısmında aynı zamanda ‘çocuklar için uygun mu’ başlığı altında bir bilgi talebi yer alır e videonun içeriğine uygun şekilde bunu yanıtlamak kanal sahibine kalmıştır. Bu durum internette vakit geçiren çocukların kullanabileceği kanalları göstermek açısından önemlidir.

Etiket kısmı başlıkta yer alan yazının tekrar kullanılabileceği ve toplam 500 karakterlik bir yazma imkanı sunan alandır. Tabii ki bu karakterin tamamını doldurma mecburiyeti yoktur. Video ile doğrudan bağlantılı olacak toplam 10-15 civarı etiket paylaşımı genelde yeterli olur.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67