Youtube'da Trendlere Nasıl Çıkılır?

Youtube'da Trendlere Nasıl Çıkılır?

Youtube trend bilindiği üzere izleyicilere gerek Youtube’da, gerekse Dünya’da ne olduğunu gösterir. Burada kullanıcıların ilgi ve dikkat çekici bulabileceği çok sayıda video yer alır. Bu sekme kişiselleştirilmemiş olup, 15 dakika aralıklarla güncellenir. Videolar burada alt-üst şeklinde oynayabilir veya yerini muhafaza edebilir.

Her gün çok sayıda kullanıcı gerek cep telefonlarından, gerekse bilgisayardan trendleri inceler. Bu nedenle birçok Youtuber videolarını trendlere getirmek ister. Bunun için  videoların kaliteli olması gerekmekle beraber, farklı etmenler de yer alır.

Eğer trendlerin nasıl çalıştığını, trende çıkıp, çıkılmayacağını belirleyen etmenleri ve sinyalleri bilirseniz, bunlara dikkat edebilirsiniz. Böylece burada görüntülenmeniz de mümkün olur.

Youtube Trend Etmenleri

Youtube'da trendlere nasıl çıkılır için bilmeniz gereken bazı etmenler vardır. Bunlar videoların trendlere getirilip, getirilmeyeceğinde belirleyicidir. Söz konusu maddeler şöyledir;

 1. Tercihen yeni ve şaşırtıcı tarzda olması
 2. Değişik ve çeşitli içerik üreticileri sunması
 3. Dünya ve Youtube’da olanları içerecek ölçüde detaylı olması
 4. Sansasyonel özellikler taşımaması
 5. Yanıltıcı olmaması
 6. Tıklama tuzağı kurmaması
 7. Hitap bakımından geniş bir kullanıcı kitlesine seslenmesi

Dolayısıyla çektiğiniz videolarda bunlara dikkat etmeniz gerekir. Böylece trendlerde yer almanız oldukça kolaylaşır.

Youtube Trendlerde Sinyaller Nelerdir?

Youtube trendler neye göre belirleniyor çok sayıda içerik üreticisi tarafından sorulur. Yukarıda saydığımız etmenlere ek olarak, bilmeniz gereken bazı sinyaller de bu konuda etkilidir. Bunlar şöyledir;

 1. İlgili videonun aynı kanaldan son yüklenen videolarla karşılaştığında performansı
 2. Videonun eski-yeni durumu
 3. Youtube harici kaynaklar dâhil olmak üzere görüntülemelerin nerede olduğu
 4. Video görüntüleme hızı
 5. Görüntüleme hızı

Ayrıca trendler bölümünde görülen içerik güvenliği bakımından da dikkatli davranılır. Bu kapsamda,

 1. Aşırı küfür,
 2. Erişkinlere uygun içerik veya şiddet içeren,
 3. Toplulukta bulunan kişileri aşağılayıcı videoların gösterilmemesi için filtreler de vardır.

Dolayısıyla videolarınızı oluştururken bunlara da dikkat etmeniz gerekir.

Trend Yerleşimi Ücretle Olur Mu?

Youtube trend listesi içerisine girmek için birçok soru sorulur. Bunlardan biri de ücretli şekilde yapılıp, yapılamayacağıdır. Ancak bilmeniz gereken, Youtube’un trendlere yerleştirme amacıyla ödeme kabul etmediğidir. Belirli içerik üreticilerine ayrıcalıklı davranma da söz konusu olmaz. Trendlerde video seçimi yapılırken Youtube reklamlarından alınan görüntüler de dâhil olmaz.

Bu nedenle bir ücret ödeyerek, buraya gelmeniz imkânsızdır. Eğer bu konuda size yardım edebileceğini iddia edenler varsa da dikkat etmeniz önerilir. Zira burada seçimi Youtube yapar.

Abone ve İzlenme Trend Olmayı Sağlar Mı?

Youtube trend videolar listesi Türkiye ve Dünya incelendiğinde ünlü ve popüler Youtuber’ların da burada olduğu görülür. Bu durum bazı kişilerin aklına abone ve izlenme sonucunda buraya çıkmanın mümkün olup, olmadığını getirir.

Eğer trend olmak istiyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz seçeneklere uymanız gerekir. Peki, abone ve izlenmelerle bu sağlanabilir mi? Şayet çok büyük sayıda aboneniz varsa ve yükleme sonrasında kısa sürede büyük kitleler tarafından izleniyorsanız, trend olmanız mümkündür.

Ancak tahmin edileceği üzere burada bahsedilen çok geniş sayılardır. Dolayısıyla bunu yapmak için gereken süre de oldukça fazladır.

Youtube’da Trende Çıkmak Ne Getirir?

Youtube trend listesi Türkiye ne avantaj sağlar? Burada görüntülendikten sonra istatistiklerinizi çok hızlı yükseltmeniz mümkün olabilir. Ancak bilmeniz gereken, kullanıcıların sizi burada sevmesi gerektiğidir. Eğer bir şekilde trende çıkarsanız lâkin insanlar beğeniyle karşılamazsa, alacağınız sonuç çok düşük olur.

Bu nedenle trende çıkmadan önce hesabınızı geliştirmeniz ve kalitesini yükseltmeniz, bir kitle sahibi olmanız önerilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67