Youtube'da Etkileşim Oranı Nasıl Yükseltilir?

Youtube'da Etkileşim Oranı Nasıl Yükseltilir?

Youtube, video izlenme platformları arasında oldukça popülerdir. İçerisinde bulunan pek çok Youtuber, nedeniyle bir takım Youtube izlenme kuralları vardır. Bunlar hem video, hem de reklamlar için geçerlidir.

Video izlenmelerini arttırmak istiyorsanız, en az 30 saniye izlenmeniz gereklidir. Dolayısıyla 25 saniye izleyen bir kullanıcı, platform tarafından sayılmaz. Ücretli reklamlar ise uzunluğa göre değişir. 11 ile 30 saniye arasındaki reklamların, hepsi izlenmelidir. Şayet 30 saniye’den uzunsa, minimum 30 saniye şarttır. Bunlar, yayın içi TrueView video reklamları için geçerllidir.

Trueview Video Discovery reklamlarıysa oynatılmaya başlanırsa sayılmaktadır.  Youtube izlenme arttırma için, video kalitenizi yükseltmeniz gerekir.

Youtube Beğeni Nasıl Alınır?

Youtube kullanıcıları, videoyu tamamen izlese dahi beğenmeyebilir. Bunun nedenlerinden biri, abone olmamalarıdır.

Dolayısıyla öncelikle abone sayınızı arttırmanız gerekir. Kaliteli videolar, özgün içerikler ve düzenli paylaşım size yardımcı olacaktır. Böylece kanalınızı ziyaret edenlerin büyük kısmı abone ola tıklayacaktır.

Sonrasındaysa bu performansı sürdürmeniz gereklidir. Çünkü aboneleriniz, her videonuzu beğenmez. Özellikle geçmiş videolar daha az beğeni alacaktır. Bu nedenle her yeni videonuz, kaliteli olmalıdır.

Youtube İzlenme Nasıl Alınır?

Etkileşim, izlenme ve beğeni eylemlerine birden verilen isimdir. İzlenme, yayınladığınız videoların, ne kadar süre izlendiğini göstermektedir. Ancak her görüntüleme sayılmaz. Peki, Youtube izlenme sayısı nasıl artıyor?

İzleyicilerin çoğu, bir videoya girdiğinde yaklaşım 10-20 saniye izlemektedir. Sonrasındaysa izleyip, izlemeyeceğine karar vermektedir. Bu durum platform tarafından bilindiği için, 30 saniye izlenmeyen videolar sayılmaz.

Eğer Youtube toplam izlenme sayısı eksik gözüküyor probleminiz varsa, cevabı burada gizlidir. Zira her görüntüleme minimum 30 saniye değildir. Bu nedenle görüntülenmelerden bu süreyi geçenler, izlenmeye kaydedilir.

Youtube neden izlenme siler? Eğer bot izlenme almamışsanız, bunun cevabı yine böyledir. “silme” olarak algıladığınız şey, aslında 30 saniyeden az olan “izlenme” listesidir. Ancak platform, bunları izlenme saymaz. Çünkü 30 saniye sınırına gelmemiştir.

Dolayısıyla Youtube izlenme arttırma için, videolarınızın ilk kısmı asıl önemi taşır. Bu bölümde hedef kitlenize hitap etmezseniz, yükselmeniz imkânsızdır.

Sürenizi Doğru Kullanmak Önemlidir

Kaç dakika video çekerseniz çekin, çekim öncesi plan yapmanız gerekir. Bahsettiğimiz üzere ilk dakikalar, kullanıcıların sizi izleyip, izlemeyeceğini belirler.

Eğer ilk 30 saniyede “kanalımıza abone olmayı unutmayın” tarzı cümleler kurarsanız, hem abone, hem de izlenme alamazsınız. Zira izleyiciler önce video ile karşılaşmak ister. Bunun yerine giriş koyup, video özetlerseniz daha etkili sonuçlar alırsınız. Böylece ilk 30 saniyede kullanıcı, ne izleyeceğini tamamen öğrenir.

“Abone olun” kısmı da son kısımda veya video içlerine, uygun şekilde verilmelidir. Küçük animasyonlar da güzel sonuçlar doğurabilir.

Kaliteli Videolar Çekin

Günümüzde hiçbir izleyici, HD olmayan videolardan hoşlanmaz. Ancak Yalnızca HD kalite de sorun olabilir. Zira hatırı sayılı derece kişi 360 veya 480 piksel gibi seçenekleri kullanır. Özellikle internet limitliyse bu daha sık yaşanmaktadır.

Ancak bu, HD kaliteyi bırakmanız gerektiğini göstermemektedir. Aksine kullanıcılara birden fazla seçenek verip, seçim hakkını onlara vermeniz gerekmektedir.

Özgün Videolar Çekin

Youtube izlenme arttırma için en önemli maddelerden biri özgünlüktür. Youtube üzerinde binlerce kanal sayılmaktadır. Ancak bunların çoğu kopya içeriktir. Dolayısıyla rakip sayınız aslında daha düşüktür.

Tek yapmanız gereken, başkalarının düşünmediklerini düşünmektir. Platform üzerinde aynı konuda pek çok video doğal olarak vardır. Ancak onu özgünleştirecek olan da Youtuber’dır. Bunu sağlamazsanız, izlenme de düşecektir.

Başka bir kanalı sevmişseniz, onu kopyalamak sadece karşınızdaki kişiyi daha popüler yapacaktır. Zira izleyiciler, orijinalin kime ait olduğu saatler içerisinde bulabilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67