YouTube'da Canlı Yayın Nasıl Açılır?

YouTube'da Canlı Yayın Nasıl Açılır?

YouTube en çok kullanılan sosyal medya platformları arasındadır. Dinamik bir yapısı olan platform, canlı yayın dâhil birçok özellik sunar.  Bu bakımdan canlı yayın nasıl yapılır YouTube için en çok sorulan sorular içindedir.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber, canlı yayın imkânı veren sosyal medya ağları da artmaya başlamıştır. İçerik üreticileri ile hayranlarını bir araya getirmesi sebebiyle, birçok kişi tarafından sevilerek kullanılır. Buna YouTube’da dâhildir.

Her ne kadar birçok kişi bu ağı nasıl kullanacağını bilse de, birçok kişi çoğu özelliğini bilmez. Bunun nedenleri incelendiğinde, kişilerin platformla yeni tanıştığı görülür. Peki, YouTube canlı yayın hakkında bilmeniz gerekenler neler?

YouTube Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Canlı yayın özelliği, birçok içerik üretici kanal tarafından kullanılır. Bunun nedeni abone ve etkileşim arttırmak için güzel bir seçenek olmasıdır. Zira izleyiciler arasında bu tip performanslar ilgiyle karşılanır.

Her ne kadar kullanıcılar her yıl değişiklik yapılabileceğini düşünse de, aslında canlı yayınların açılması standarttır. Bu bakımdan YouTube canlı yayın nasıl yapılır 2020 yılında da, 2021’de de aynıdır. Eğer aşağıdaki Android ve IOS işletim sistemleri üzerinden işlemleri takip ederseniz, kısa sürede çözüme kavuşabilirsiniz;

 1. Cihazınızdan YouTube’a giriş yapın.
 2. Oturum kapalıysa tekrar açın.
 3. Ekran gelince alt kısımdan oluştur üzerine dokunun. Ardından da canlı yayını seçin.

Bundan sonra bilmeniz gereken, ilk yayınların 24 saat etkinleştirme gerektirebileceğidir. Bu sağlandıktan sonra yayın başlar. Eğer masaüstü veya laptop üzerinden açmak istiyorsanız, aşağıdaki işlemleri takip etmeniz yeterlidir;

 1. Kullandığınız tarayıcıyı açarak, YouTube’u açın.
 2. Ekranın sağ üst bölümünden oluştur üzerine tıklayın.
 3. Açılan menüden canlı yayını başlat üzerine tıklayın.

Ardından tek yapmanız gereken, yönergeleri izlemedir. Ardından da etkinleştirme için beklenir. Burada da ilk açılışlar 24 saat sürebilir.

YouTube Canlı Yayın Açamama Nedenleri Neler?

Youtube canlı yayınlar, her geçen gün birçok içerik üretici tarafından kullanılır. Ne var ki YouTube canlı yayın yapamıyorum sorunu da birçok kişi tarafından dile getirilir. Bunun nedenleri şöyledir;

 1. Yeterli takipçi sayısı olmaması
 2. Canlı yayın kısıtlaması alınması
 3. Kanalın doğrulanmaması

Eğer bu maddelerden biri bile sizin için geçerliyse, yayın açamama sorunu yaşayabilirsiniz. Ek olarak cep telefonunuzdan giriyorsanız uygulamanın, telefonun ve market uygulamasının güncelliğinden emin olmanız gerekir.

Ayrıca internetiniz zayıfsa, bağlantı sorunları da yaşayabilirsiniz. Hareket halindeyken telefondan yayın yapacaksanız, telefonunuz o esnada çekmiyor da olabilir.

Yeterli Takipçi Sayısı Olmaması

YouTube canlı yayın özelliğini mobilden kullanmak istiyorsanız, öncelikle 1000 takipçi sayısını geçmeniz gerekir. Eğer takipçiniz bu sayıdan azsa, nedenlerden bir tanesi budur. Ancak masaüstü veya laptoptan tekrar açmayı denerseniz, başarılı bir sonuç alabilirsiniz.

Canlı Yayın Kısıtlaması Alınması

YouTube’da canlı yayın açamamak, birçok kişinin ortak sorunları arasındadır. Eğer YouTube canlı yayın yapamıyorum diyorsanız, bir nedeni de kısıtlamaya maruz kalmanızdır. Bu durum şu maddelerden kaynaklanır;

 1. Hesabın YouTube topluluk kurallarını ihlal ettiğine dair uyarı alması
 2. Dünya genelinde gerek canlı yayının, gerekse arşivlenenin engel alması
 3. Gerek canlı yayının, gerekse arşivlenen canlı yayının telif hakkı sebebiyle ilgili içeriği kaldırma cezasına uğraması
 4. İçeriğin, telif hakları muhafaza edilen bir canlı yayınla eşleşme yaşaması
 5. Kişilerin günlük sınırı doldurması

Eğer bunlardan biri bile doğruysa çözmeniz gerekir. Ayrıntılı bilgi için YouTube ile irtibat kurulabilir.

Kanalın Doğrulanmaması

Canlı yayın açmak istiyorsanız, hesabınızın da doğrulanması gerekir. Eğer bunu yapmamışsanız, gerçekleştirene kadar bu özellikten yararlanamazsınız. Eğer https://support.google.com/youtube/answer/171664 linkine girerseniz, konu hakkında ayrıntılara sahip olabilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67