YouTube Shorts Video Boyutu Nedir, Nasıl Yüklenir?

YouTube Shorts Video Boyutu Nedir, Nasıl Yüklenir?

YouTube Shorts duyurusu yapıldıktan sonra özellikle Instagram platformunda öne çıkan 1 dakika ve daha kısa süreli videoların YouTube platformu üzerinden yayınlanması ve yaygınlaşması durumu ortaya çıktı.

Youtube kısa video nasıl yüklenir konusu da YouTube’un yeni duyurusundan sonra çokça merak edilir oldu. Konuyu yazımızda açıklamaya çalışalım…

YouTube’a Bilgisayardan Kısa Video Nasıl Yüklenir?

YouTube video yükleme seçenekleri biliniyor. Ancak YouTube Shorts ile kısa video yükleme durumunda nasıl bir yol izleneceği ayrı olarak merak edilmeye başlandı. YouTube’a bilgisayar üzerinden kısa video yüklemek için nasıl bir yol izlemek gerektiğini beraber inceleyelim.

YouTube'un kısa video oluşturma araçlarına başvurmadan oluşturmuş olduğunuz kısa videoları yükleme imkanınız bulunuyor. Ayrıntılı olarak anlatalım:

 • Öncelik ile başta YouTube Studio’da oturum açmalısınız.
 • Sağ üst köşede bulunan OLUŞTUR seçeneği sonrasında Video Yükle seçeneğini tıklayın.
 • Uzunluğu en fazla 60 saniye olan ve Kare veya dikey en boy oranı bulunan bir kısa video dosyası seçin. Ardından şöyle bir açıklama ile karşılaşacaksınız:
 • Sistemimizin kısa videolarınızı YouTube'da önerme konusuna yardımcı olmak amacı ile başlığa veya açıklamaya #Shorts ekleyin. (Bu isteğe bağlıdır)
 • Tek seferde en fazla 15 kısa video seçme imkanınız bulunuyor. Ancak yayınlamadan önce TASLAĞI DÜZENLE seçeneğini tıklayarak video ayrıntılarını tamamlayın.

YouTube Shorts Video Boyutu

Açıklamada dikkat edildi ise video uzunluğunun en fazla 60 saniye olma şartı söz konusu. Bu açıdan YouTube Shorts video boyutu konusu da açıklığa kavuşmuş oluyor. Videoların kare veya dikey formatta olması da bir diğer dikkat edilmesi gereken özelliktir.

YouTube Shorts ile gelir elde etmek isteyenler konu üzerine çalışmaya başlamış bulunuyor. YouTube’un bu videoları ile nasıl bir izlenirlik sonucu yakalayacağı ise ileriki günlerde netlik kazanacak gibi görünüyor.

Youtube’a Android’den Kısa Video Yükleme

YouTube kısa video oluşturma araçlarını kullanarak kısa video üreterek 60 saniyeyi geçmeyen bir veya birden çok fazla klip kaydetme imkanı bulunmaktadır. Shorts kamerası ile kayıt sırasında kaydedilen bölüm sayısını ve her bir videonun uzunluğunu görmek için ekranın üst kısmında bulunan ilerleme çubuğunu kullanın.

YouTube'da kısa video oluşturmak için şu adımları uygulayın:

 • Mobil cihaz içindeyken YouTube'a girerek oturum açın.
 • Oluştur seçeneği sonrasında Kısa video oluştur beta seçeneğine dokunun. Youtube Shorts beta ne demek sorusu burada merak edilebilir.
 • Kısa videonun 15 saniyeden uzun olması isteniyor ise kaydetme düğmesinin üst kısmında bulunan 15 seçeneğine dokunarak kayıt süresi 60 saniye (60) olarak değiştirilir.

(Önemli Bilgi: YouTube kitaplığındaki müzikler ile veya diğer videolardan alınan orijinal sesler ile yapılan kayıtlar 15 saniye sınırına tabidir.

 • Kaydı hızlandırmak veya yavaşlatmak amacı ile Hız seçeneğine  dokunun. (Bu durum isteğe bağlıdır)
 • Elleri kullanmadan kayıt yapmak amacı ile Zamanlayıcı seçeneğine dokunun ve geri sayımın otomatik olarak ne zaman durdurulması gerektiğini seçin.
 • Video klibi kaydetmek amacı ile kayıt düğmesine basılı tutun veya kayıt düğmesine dokunarak kaydı başlatın ve tekrar dokunarak kaydı durdurun.
 • Kaydedilmiş olan son video klip kaldırmak istendiğinde Geri Al seçeneğine, kaldırılan klip tekrar eklenmek istenirse yeniden yap seçeneğine dokunulur.
 • Yüklenen videonun ön izlemesini yapmak veya düzeltmek için bitti seçeneğine, videoya ayrıntı eklemek için İLERİ seçeneğinin ardından dokunulur.
 • Kısa video başlığı en fazla 100 karakter eklenebilir.
 • İşlemi tamamlayıp sonlandırmak için YÜKLE seçeneğine dokunun.

Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67