Youtube SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Youtube SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO Nedir? Kısaltma, İngilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin birleştirilmesinden meydana gelmektedir. Türkçesi ise “Anahtar Kelime Optimizasyonu” olarak tanımlanmaktadır.

Gerek Google, gerekse Youtube sonuç listelemesi yaparken bazı parametreler kullanmaktadır. Bunlar, hesaplarınızın sonuç listesinde, nerede yer alacağını göstermektedir.

SEO çalışmaları, bu robotlara sinyal göndermek ve sıralamanızı yükseltmek için kullanılmaktadır. Her ne kadar web sitelerinde kullanılsa da, aslında Youtube da izin vermektedir. Ancak çoğu Youtuber, bundan gerektiği ölçüde yararlanmamaktadır.

Youtube SEO, hesabınızın abone, izlenme ve görüntülenme almasında büyük etmen sahibidir. Zira sizi daha üstte göstereceği için tıklanma sayınız doğal olarak artacaktır.

Youtube SEO Nedir?

Youtube SEO nedir? Platform kullanıcılar bir arama yaptığında, sonuçlar rastgele gelmemektedir. Aksine Youtube, robotlardan yardım alarak, bir sıralama yapmaktadır.

Robotlar, sıralama yaparken pek çok etmene dikkat etmektedir. Eğer kaliteli ve özgün videolar çekiyorsanız ancak yükselme istediğiniz gibi yaşanmıyorsa, nedeni SEO çalışmalarıdır.

Youtube optimizasyon uzun sürmekle beraber, alacağınız sonuçlar tıklanmanızı ve izlenmenizi daha çok arttıracaktır. Bunun için takip etmeniz gereken maddeler, başlıklar halinde aşağıda olduğu gibidir.

Youtube İçin Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Youtube SEO nasıl yapılır için öncelikle anahtar kelime araştırmanız gerekmektedir. Bunun için videolarınızla alakalı bazı temel kelime tespitleri yapmak şarttır.

Örneğin gezi videoları paylaşıyorsanız, “seyahat”, “gezi” tarzı kelimeleri arama yerine girmeniz gerekmektedir. Çıkan sonuçlar, konu hakkında en çok taratılan kelimelerdir. Bunlar, alanınızda popüler kelime öbekleridir.

Ancak bunlar her gün değişme özelliği göstermektedir. Dolayısıyla düzenli şekilde kontrolleri yapmanız elzemdir.

Sonrasında ise konularınızla en uyumlu kelimeleri tespit etmek gelmektedir. Bunun için anahtar kelimeler, Google’a yazılmalıdır. Örneğin “seyahat site: youtube” yazarak taratmak, o sonuçta ne kadar arama yapıldığını simgelemektedir.

Eğer sonuçlar çoksa, bu fazla bir rekabet anlamına gelmektedir. Dolayısıyla tavsiye edilen, rekabetin az olduğu alanlara kaymaktır. Böylece kanalınız, rakipleri arasından daha çabuk çıkacaktır.

Videolarını Kaliteli Çekin

Anahtar kelime tespit edince, sonraki videolarınızı daha kaliteli çekmeniz şarttır. Zira Youtube SEO ayarları, videolarınız kalitesizse sonuç vermeyecektir. Çünkü platform, 30 saniye izlenme almasanız, bunu saymayacaktır.

Ayrıca robotlar da kalitenizi göz önünde bulundurarak sıralama yapmaktadır. Videolarınız birbiriyle ilgiliyse, bir liste hazırlamak izleyiciler tarafından sevilecektir.

Zira çoğu kullanıcı tüm videolarınızı inceleyip, onunla ilgili olanları bulmayı bir işkence olarak kabul etmektedir. Ancak otomatik bir sistem, tıklanmalarınızı etkileyecektir.

Başlığınızı Dikkatli Koyun

Youtube üzerinde çok sayıda kullanıcı, başlık koyarken dikkat etmemektedir. Ancak robotlar, sıralamanızı yaparken bunlara da bakmaktadır.

Peki, doğru bir başlık nasıl kullanılır? Bunun için yazımızın başında bahsettiğimiz anahtar kelimeler, yeniden devreye girmektedir. Anahtar kelimeniz neyse, başlık içerisinde geçmelidir. Ancak rastgele kullanım yapılmamalıdır.

Youtube SEO nasıl yapılır? Başlığı SEO uygun yazarken, minimum 5 kelime olmasına özen gösterilmelidir. Sonrasında ise anahtar kelime ve başlık, uyumlu şekilde birleştirilmelidir. Örneğin “Gezi: Ankara İçerisinde Yaptığım Keşifler” başlığı, anahtar kelimeyi ve videonuzu kısaca özetleyecektir.

Anahtar kelime yazarken, her zaman başlığın ilk kısmında, yani önünde olması gerekmektedir.

Açıklamaları Yazın

Youtube SEO ayarları yaparken, açıklama girmek de önemlidir. Youtuber’ların çoğu, bu kısmı atlamakta veya 1-2 cümle ile geçiştirmektedir.

Ancak Google ve Youtube, videonuzu anlamak için bu açıklamadan da yararlanmakdır. Buna önem göstermemek, doğal olarak sizi geri sıralara atmaktadır.

Oluşturduğunuz içeriklerde anahtar kelimeniz, ilk 25 kelimelik kısımda muhakkak anılmalıdır. Ayrıca yazının tamamı, minimum 300 kelime olmalıdır. Seçtiğiniz anahtar kelime ve buna yakın olanlar, 1-2 sefer kullanılmalıdır.

Bu işlemleri uygulamak, videolarınızı daha yukarı çıkarmada yardımcı olacaktır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67