Youtube SEO Ayarları ve SEO Önerileri

Youtube SEO Ayarları ve SEO Önerileri

YouTube ortaya çıktığı günden bu yana video içerikleri bakımından en çok tercih edilen sosyal medya uygulamaları arasında yer almaktadır. Bu kapsamda YouTube Seo ayarları ve Seo önerileri sıklıkla araştırılır hale gelmiştir.

Bilindiği gibi Seo uygulamaları bir diğer deyişle arama motoru optimizasyonu pek çok farklı içeriklere uyarlanabilen bir yapıya sahiptir. Genellikle arama motorları üzerinden güncellemelere bağlı olarak düzenleme yapılmasını gerekli kılmakla birlikte YouTube gibi kanallarda da uygulanması popüler hale gelmiştir.

YouTube günümüzde Google’ın ardından dünyadaki en büyük ikinci arama motoru olarak bilinmektedir. Dolayısıyla bu alanda yapılacak Seo çalışmalarının önem arz ettiği ifade edilebilir. Özellikle kanal sahiplerinin başarılı olmak ve YouTube bünyesinde üst sıralarda yer alabilmek açısından Seo içeriklerini araştırdığı bilinmektedir.

Nitelikli ve kaliteli bir biçimde uygulanacak olan YouTube kanalına ait video ve kanal çalışmalarıyla izlenme süresi, abonelik sayısı, izlenme sayısı, yorum ve beğeni gibi pek çok parametrede olumlu bir grafik elde etmek mümkündür.

YouTube video optimizasyonu başta olmak üzere çeşitli Seo uygulamalarının bu alanda etkili olduğu bilinen bir gerçek. Bir videoya uygulanacak bazı düzenleme içeriklerinin yalnızca YouTube bünyesinde değil pek çok farklı arama motorunda da farklı videolara nazaran daha çok görüntüleme ve erişim sağlayacağı düşünülmektedir.

Günümüz koşulları özellikle görsel paylaşıma dayalı bir yapı sunması nedeniyle ve internet içeriklerinin her geçen gün daha yoğun kullanılması dolayısıyla; video içeriklerinin daha da önemsendiği bir süreçtir.

YouTube uygulaması da kendi içerisinde bir algoritmaya sahip olan arama motorları arasında yer alır ve diğer arama motorları için uygulanan klasik Seo çalışmaları ya da dijital pazarlama teknikleri gibi uygulamalar yerine doğrudan YouTube için belli düzenlemeler getirilmesi söz konusu olmalıdır.

YouTube Video Eniyileme (Optimizasyon)

YouTube Video Optimizasyonu

Günümüz şartlarında internet içerikleri kullanıcıların belli bir hedef kitleye ulaşması açısından en ideal ve kapsamlı yollardan birisidir. Çok kısa süre içerisinde sayısız insana ulaşma imkanı sağlayan bu içeriğin bilinçli ve faydalı olarak kullanılması oldukça önemlidir. Özellikle video içerikleri alanında yeni düzenlemeler getirilmesi ve video öğelerinin internet dahilinde ağırlık kazanmasıyla bu alandaki düzenlemelerde daha da dikkat çekmeye başlamıştır.

Bir video içeriğinde bazı temel düzenli ve tekniklerinden faydalanılması; YouTube kanal sahibinin istediği hedef kitleye en kısa sürede ve pratik bir şekilde ulaşması açısından faydalıdır. Peki YouTube bünyesinde yapılabilecek Seo çalışmaları nelerdir ve bu alanda hangi uygulamalar gerçekleştirilebilir? Yazımızın devamında konunun detaylarına değiniyor olacağız.

Konu ile alakalı bütün optimizasyon yöntemlerinin ilk videodan itibaren kullanılması; çok kısa süre içerisinde dönüşüm ve etkileşim kazanma anlamına geleceği için oldukça önemlidir. YouTube videolarına uygulanması gereken temel bazı düzenleme içerikleri şu şekildedir:

Video Başlığı Oluşturma

YouTube Seo oluşturucu üzerinden değerlendirme yapıldığından kullanıcıların videoya gelişmesi açısından yapılan aramalarla eşleşme bilmesi için video içeriğini bu yönde etiketlendiği anahtar kelimelere odaklanılması gerekir. Başlık içerikle alakalı olmalıdır elbette ancak bunun dışında başlığın arama yapılmakta olan kelimeleri barındırması da dikkat edilmesi gereken bir başka unsurdur. Video başlığı oluştururken marka adı kullanımında sakınca oluşmamaktadır ve özel isim yada marka adı gibi içerikler kanal oda olarak seçilebilmektedir.

Ayrıca kullanıcıların yaptığı aramalarda eşleşme bilmek ve bu sayede ön plana çıkmak için anahtar kelime araştırmasının yapılması da gerekmektedir. YouTube bünyesinde başlıklarda boşluklar dahil olmak üzere 100 karakter kullanımına izin verilmektedir. Başlıklar kullanılan yere göre kısaltılabilir. Bu nedenle başlıkla boşluklarla birlikte 65 ve 70 civarı karakter kullanma imkanı oluşmaktadır. Dolayısıyla verilmek istenen mesaj büyük harfler aracılığıyla dikkat çekecek bir biçimde iletilmelidir.

YouTube Seo uygulamaları bünyesinde dikkat çeken ve video başlığı ile ilgili önemsenen konulardan bir diğeri de videonun sayfada göründüğü andan itibaren içerik düzenleme işlemlerini kullanıma başlanmasıdır. Dolayısıyla videoyu düzenlerken ve başlığı oluştururken Seo ile ilgili işlem yapıldığı bilinci ile hareket edilmelidir.

Video Açıklaması

YouTube Video Açıklaması

Videonun açıklama bölümü YouTube’a ait Seo içerikleri oluştururken dikkat edilen bir diğer kavramdır. Video açıklamalarında içerik başlığı gibi kavramların anahtar kelimeleri içeriyor olması ve videonun temasını yansıtabilen bir yapıya sahip olması önemlidir. Bunun sebebi ise açıklamalarında kullanıcılar arama yaptığı sırada ilk görünen unsurlardan birisi olmasıdır.

Açıklamalar bir tanıtım ya da reklam değil tamamen veri içeriği ile alakalı olmalıdır. Dolayısıyla video başlığı kısmında bir marka adı belirtilebilirken açıklama bölümünde doğrudan video içeriğine dair bilgi sunulması çok daha sağlıklı olacaktır.

YouTube Seo oluşturucu gibi içerikler vasıtasıyla kurgulanan hizmet alanında dikkat çeken bir diğer içerikte kaliteli bir açıklama bölümü başlıktan daha çok ayrıntı içermesi gerektiği ancak fazla da uzun olmaması kriteridir.

Uygun bir açıklama bölümünün 2-3 cümle kadar açıklama yazısına sahip olması gerektiği Birgül En azından bir adet bağlantı eklentisinin bulunması gerektiği ve boşluklar dahil olmak üzere Toplamda 300 karakter bulundurması gibi unsurlar açıklama için yeterli olacaktır.

İçerik Etiket Unsuru

Etiket kullanımının YouTube bünyesinde değerli bir içeriğe sahip olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda arama sorgulamaları kısmında içeri sınıflandırabilmek ve eşleşmek için de faydalı uygulamalar arasında yer alır. İçerik kısmında yalnızca ilgili anahtar kelimelerin ve etiketlerin kullanılması çok önemlidir. Daha çok görüntülenme almak için ilgisiz etiketler eklemek faydalı değil aksine zararlı bir tutum olacaktır.

Video Küçük Resim Ekleme

YouTube Videosuna Küçük Resim Ekleme

YouTube kanal anahtar kelimeleri gibi unsurlar dışında videoya küçük resim ekleme yöntemi ve ayrıntıları da Seo çalışmaları konusunda önemli içeriklerden birisidir. Video ile alakalı olacak şekilde uygun bir görsel seçilmesi tercih edilmesi gereken bir durumdur.

Kullanıcıların ilgisini çekebilmek amacıyla ve arama konusunda tıklanma potansiyeli sayesinde daha çok görüntülenme getirebilecek aynı zamanda içeriklerle alakalı görselleri seçilmesi gerekir. Kullanıcıları yanıltmak amacıyla kesinlikle içerikle bağlantısı olmayan görseller kullanılmamalıdır. Ayrıca görsellerin telif hakkı doğabileceğinden dolayı özgün olması ve telif hakkı ihlali konusunda dikkatli olunması gerekir.

YouTube ne sıklıkla video atılmalı gibi pek çok sonra aslında Seo içerikleri ile alakalı ve ön plana çıkmak için yapılan çalışmaların sonucudur. Tüm sosyal medya alanlarında olduğu gibi bu alanda da ön plana çıkmak isteyen kullanıcıların hem kaliteli içerik üretmeye hem de düzenli aralıklarla paylaşım yapmaya gayret göstermesi gerekir. YouTube Seo bünyesinde incelenmesi gereken unsurlardan birisi de oynatma listesi kavramıdır.

İçeriklerin daha çok görüntülenme elde edebilmesi açısından alakalı oynatma listelerini eklenmesi ve bu şekilde videoların kategorilere ayrılmasıyla kullanıcılara sunulması faydalı olacaktır. Yine çeviri içerikleri de YouTube bünyesinden Seo çalışmaları yürütülürken dikkate alınan unsurlardan birisidir. YouTube video ve tüm içerikleri diğer dillere çevirebilme seçeneği sunan bir uygulamadır. Bu sayede uluslararası kitleye yönelik dünya çapında bir içerik yayınlama amacı güdülmektedir.

Kullanıcılar da herhangi bir kısıtlama olmaksızın çeviri seçeneğini sayfalarına ekleyerek daha farklı dilleri konuşan kişilere de hitap etme şansı yakalanmaktadır. Gelişmiş ayarlar, yorumlar, yaş sınırlamaları, dağıtım hakları, kategori ve topluluk katkıları gibi pek çok farklı unsur YouTube Seo düzenlemeleri kapsamında değerlendirilebilir. Ayrıntılı bilgi edinmek için sosyalat.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67