Youtube Fenomenlerinin Aylık Kazançları Ne Kadar?

Youtube Fenomenlerinin Aylık Kazançları Ne Kadar?

Youtube fenomenlerinin aylık kazançları ne kadar? Sorusu özellikle sayısı ülkemizde hızla artan Youtube fenomenleri sebebiyle oldukça merak edilen bir konu haline gelmiştir. Günümüzde dünyada sosyal medya platformları aracılığı ile para kazanılmasının ardından giderek daha çok merak edilmeye başlanan bir konu haline geldi. Sosyal medya platformları dünya çapında insanların arasında iletişim sağlaması ve etkileşim kurmalarını sağlayan en kolay ve pratik bir yol olarak giderek daha popüler bir hale geliyor.

Sosyal medya platformlarından Instagram, Youtube, Facebook, Tiktok gibi pek çok platform kullanarak kişiler dünyadaki pek insandan, olaydan haber ve bilgi alabiliyor. Tüm bu sosyal medya platformları kişilerin bir konuya ilişkin yorum yapma, bilgi paylaşma gibi pek çok hak tanımasının yanı sıra milyarlarca kullanıcısı olan sosyal medya platformları aynı zamanda kişilerin bir gelir kapısına da dönüşüyor.

Sosyal medyada fenomen olup Youtube, Twitch ya da DailyMotion gibi platformlarda içerik üretip birden fazla yol ile kazanç elde edebilmek mümkündür.

YouTube Fenomenleri Ne Kadar Kazanıyor?

Fenomen kazançları YouTube

YouTube fenomenleri ne kadar kazanıyor? Sorusu youtube fenomenlerinin sayısının artmasıyla giderek daha çok merak edilen bir soru haline geldi. Youtube, tıpkı Google ya da Adsense gibi web siteleri gibi reklam hizmeti kullanmaktadır.

Çeşitli içerik üreticilerinin gelirleri Adsense reklamlarından CPC (Tık başına ödeme) ya da CPM (Bin gösterim başına ödeme) vasıtası ile elde etmektedir. Yani bazı reklam verenler tıklanma başına bazı reklam verenler ise görüntülenme başına ödeme yapıyor olması sebebiyle Youtube geliri için genel olarak ortalama bir ücret belirtildiği biliniyor.

Adsense sistemine bağlı reklam ücretleri için 3 değişik kategori vardır. ABD, İngiltere, İtalya, Kanada ve Fransa gibi ülkeler en yüksek ücretlendirmenin yapıldığı birinci kategori ülkeleridir. Türkiye, Japonya, Arjantin ve Taylan gibi ülkeler ise ikinci kategoride yer almaktadır.

Birinci kategoride yer alan ülkelerde yaşayan YouTube kullanıcıları tarafından izlenen reklamların içerik üreticilerine bu kategori dışında kalanlara oranla daha fazla kazanç sağlayabiliyor. Mesela birinci kategoride yer alan ülkelerde yaşayan kullanıcıların ziyaret etmiş olduğu YouTube kanalının 1.000 izlenmesinin karşılığı yaklaşık 18 dolardır.

YouTube içerik üreticilerinin oluşturdukları içerik türlerine göre değerlendirilmesi de söz konusudur. Bu bağlamda dünyanın en çok gelir elde ettiği bilinen YouTuberı yani Youtube fenomeni Ryan Kaji, oyuncak kutu açılışı videoları ile ün kazanmış ve gelir elde etmiştir.

Youtube’da en çok gelir elde edilen kategoriler şu şekilde sıralanabilir:

  • Eğlence
  • Yemek
  • Oyun
  • Güzellik ve moda
  • Müzik
  • Spor
  • Bilim ve teknoloji
  • Seyahat

Bu kategoriler youtube fenomenlerinin en çok gelir elde edebildiği, insanların en çok tercih ettiği alanlar olarak bilinmektedir.

YouTube fenomenleri nasıl gelir elde eder? Youtube fenomeninin gelir elde edebilmesi için 1.000 abone sınırını geçmiş olması gerekir. Buna ek olarak herkese açık izlenme sayısının da 4. 000 izlenme saatinde ise partnerlik şartları arasında yer almaktadır. Youtube fenomenleri kullandıkları platformun reklamları dışında aynı zamanda sponsor ya da ortak programlar ile de gelir sağlayabiliyor.

Başarılı Bir YouTube Fenomeni Nasıl Olunur?

Başarılı fenomen olmak YouTube

Başarılı bir youtube fenomeni nasıl olunur? Başarılı bir Youtube fenomeni olabilmek için izlemeniz gereken bazı yollar vardır. Bunlardan bazılarını şu şekilde özetleyebiliriz:

Sizin için başarı ne anlama geliyor bunu belirleyin ve bu anlamı hiç unutmayın. Örneğin sizin için başarı para mı yoksa paradan daha fazlası mı? Youtube, sizin içeriklerinizi sadece para için bulunduğunuz bir ortam mı yoksa bu işi yaparken keyif alıyor musunuz? Bu gibi sorulara cevap vererek Youtube’da para kazanmak için yeterli motivasyonunuz olup olmadığına karar verin.

Youtube kanalınızın amacını ve içeriğini belirlemek sizin Youtube fenomeni olma yolunuzdaki en önemli adım olacaktır. Kanalınız için her detayı planlayın ve bunları mutlaka yazarak düzenli olarak gözden geçirin.  Kanalınızdaki videoların bir teması olsun. İnsanların sizi tercih etmesi için öne çıkabileceğiniz ve içerik üretebileceğiniz alanlar bulun. Kararlı ve istikrarlı olun.

Youtube içeriği üretmek kolay gibi görünse de oldukça zor bir iştir. Öncelikle ne tür bir içerik hazırlamak istediğinize karar verin. Ürün incelemesi mi, habercilik mi yoksa komedi mi yapacaksınız? Eğer ne istediğiniz belli olursa videolarınızı çekmeniz hem daha kolay olur hem de ürettiğiniz içerikler insanlar tarafından daha çok tercih edilir.

Ayrıntılı bir eylem planına sahip olun. Üreteceğiniz içeriğin ne olduğuna karar vermenizden sonra yapmanız gereken ilk şey bu videonun çekimi için yapmanız gerekenleri ayrıntılı olarak planlamaktır. Bu planın gerçekçi ve uygulanabilir olması oldukça önemlidir.

Youtube profili sizin kullanıcılar ile ilk temasınız olacağı için kendinizi açık ve samimi bir şekilde ifade edeceğiniz bir profil oluşturun. Kendinizi en iyi ve en doğru şekilde sunmanız takipçi sayınızın artmasında oldukça önemli bir konudur. Kendinize has bir sunum tarzı belirleyin ve bunu tüm profilinize uygulayarak sizi ziyaret eden tüm kullanıcıları etkileyin.

Youtube’da SEO kullanımı için oldukça özenli davranın. Youtube’un gelişmiş aramaya sahip olduğunu unutmayın. Doğru anahtar kelime kullanarak Youtube aramalarında bulunmanızı ve izlenilme sayınızı ciddi ölçüde artırmanız mümkündür. Bu aynı zamanda kanalınızın takip edilmesine etki ederek takipçi sayınızın da artmasını sağlayacak olan en önemli unsurlardan biridir.

Youtube videosu kesinlikle en çok izlenmeye tutarlı ve istikrarlı olmanız sonucunda ulaşabilir. Bu sebeple oluşturduğunuz içeriklerde belli bir tarz ve sunuş şekli oluşturmanız ve her videoda bu hususlara azami özen göstermeniz gerekir. Ayrıca videolarınızı yayımladığınız saatin de belli olması ve oluşturduğunuz içerikleri aynı gün ve saati tercih ederek paylaşmanız tavsiye edilir. Çünkü bu durum kanalınızı takip eden insanların merak ve bekleme hislerinin güdülenmesine sebep olur.  Bu tutarlılık ve istikrarlı olma konusunun seçtiğiniz temalar, konular için de geçerli olduğunu unutmayın.

Youtube videolarınız mümkünse kısa ve öz olsun. Tanınırlığınız artana kadar insanlara kanalınızdaki videoları sıkılmadan izleyecekleri bir uzunlukta olmasına göre hazırlayın. İnsanlara az bir sürede anlatacağınız hiçbir konuyu uzatmayın ki takipçileriniz sıkılmasın ve videonuzun beğeni sayısı artabilsin.

Bir Youtube videosu nasıl başarılı olur? Sorusunun belki de en önemli belirleyicisi videolarınızda başarı sağlamak isteyen kişilerin, videoda sundukları konuya tam hakimiyetinin olması ve sunduğunu bu konuya ilişkin en güncel bilgileri sunabilmesinden geçmektedir.

Youtube takipçileri ile iletişimde olmak ise sizi başarıya götürebilecek bir başka yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Unutmayın ki kanalınızın başarısı kanalınızın abone sayısı yani takipçi sayısı ile ölçülmektedir. Bu sebeple takipçilerinizle yakın iletişim kurun. Bunu sadece beğeni ve yorumları takip ederek değil aynı zamanda da canlı yayınlar açarak takipçileriniz ile iletişiminizi canlı ve etkili bir şekle çevirebilirsiniz.

Eğer birden fazla sosyal medyanız varsa Youtube abone sayısı artırmak için kanalınızın linkini gönderilerinize ekleyerek, diğer sosyal medya hesaplarınızdaki takipçilerinizi Youtube kanalınıza yönlendirin. Ayrıca paylaşacağınız yeni içerikleri her sosyal medya hesabınızdan duyurmayı deneyebilir ve takipçi sayınızı artırabilirsiniz.

Sizde Youtube fenomeni olup para kazanmak istiyorsanız bu birkaç basit yöntemi deneyerek başarılı olabilirsiniz.   


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67