Yerli Sosyal Medya Siteleri

Yerli Sosyal Medya Siteleri

Yerli sosyal medya siteleri yabancılar kadar kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Teknolojinin gelişimiyle beraber hepimizin bildiği üzere sosyal medya siteleri önemli hale geldi. Hal öyle olunca da her gün yenisi eklenmeye başladı. Eskiden yabancı sosyal medya siteleri çok revaçtayken günümüzde yerlilerde bu kategoride yarışmaya başladılar.

En iyi yerli sosyal medya uygulamaları kapsamında günümüzde birçok yazılım karşımıza çıkmaya başladı. Yerli sosyal medya sitelerine rağbet daha çok veri güvenliği sebebiyle olmaya başladı. Bazı yabancı sosyal medya sitelerinin veri sızdırdığına dair haberler Türk sitelerine talebi artırdı. Türk işi sosyal medya siteleri;

 • Freelyshout,
 • Whispto,
 • Ahsar,
 • Vikitap,
 • Duube,
 • Quup,
 • Feedfloyd,
 • Curbaa,
 • Friendplans,
 • Yazbee
 • Takiplen şeklinde sıralanabilir.

En İyi Yerli Sosyal Medya Uygulamaları

En iyi yerli sosyal medya uygulamaları ile sosyal mecraların tadını çıkarabilirsiniz. O sosyal medya uygulamalarını şöyle sıralayabiliriz:

Freelyshout

Freelyshout uygulaması

Freelyshout’a “Türkiye’nin Facebook’u” şeklinde tabir edilmiştir. Türkçe ’de özgürce haykır anlamında kullanılmaktadır. Freelyshout’ta dolaşırken gerçek isminizi kullanmanıza kesinlikle gerek yoktur. Kâr amacı gütmeyen bir site olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcılar bu platformda kendilerini diledikleri gibi ifade edebiliyorlar. Freelyshout platformunda yazı yazmada karakter sınırı kesinlikle yoktur. Freelyshout’ta bol bol hastaglar kullanılmaktadır. Ağ üzerinde trend olan konular, profilin sağ kısmındaki sekmede görülebiliyor. Tag kısmına video eklenmesi de uygulamayı kullanışlı hale getiriyor.

Whispto

Türkiye’deki ilk sesli sosyal ağı olarak lanse edilmektedir. Whispto’u iki Türk girişimci kurmuştur. Kullanıcılar bu sosyal ağda düşüncelerini 1 dakika süren ses kayıtlarıyla aktarmaktadırlar. PC ve mobilde Whispto çok rahat kullanılmaktadır. Whispto; Ayhan Dorman ve Oğuzhan Urulu tarafından kurulmaktadır. İnsanlar bu platform üzerinde duygularını rahat şekilde ses kaydıyla aktarılmaktadır. Bu platform yazıdan daha çok sesle ön plana çıkmaktadır.

iOS ve Android işletim sistemlerinde rahat bir şekilde uygulamayı kullanabilirsiniz. Arayüzü çok kolay bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Whispto’u kullanıcılar ücretsiz şekilde kullanabilirler. Uygulamaya Facebook hesabınızda hemen giriş yapabilirsiniz. Uygulamayı kullanabilmek için ilk olarak mobil cihazınıza indirmelisiniz. Whispto özellikleri;

 • Diğer sosyal medya platformlarında da Whispto paylaşımlarınızı paylaşabilirsiniz,
 • Özel mesaj gönderme ve alma,
 • “Kategoriler” sayesinde ilgi alanınızı takip edebilirsiniz,
 • Whisp kaydetme, gönderme ve dinleme,
 • “Trendler” kategorisiyle sosyal alanınızı genişletebilirsiniz,

Ahsar

Yerli sosyal medya siteleri arasında Ahsar isimli platformda çok dikkat çekmektedir. Ahsar sosyal medya platformu tamamen Türk yapımı olmasıyla dikkat çekiyor. Sosyal medya platformlarında gezmeyi sevenlerin seveceği bir site olduğunu söyleyebiliriz. Ahsar Osmanlıca ’da “özet” ve “çok kısa” anlamlarına gelmektedir. Ahsar sosyal medya platformu sloganı; “Tüy kadar hafif” şeklindedir. Bu slogan sayesinde yerli sosyal medya sitesi daha da insanların dikkatini çekiyor. Ahsar üzerinden çok sayıda içerik paylaşılabiliyor.

Vikitap

Dikey sosyal ağ olarak Vikitap tanımlanabilir. Vikitap ile kütüphanenizi internet ağına taşıyabilirsiniz. Vikitap projesi; Nejdet Perçinel ve Gürel Kayak tarafından geliştirilmiştir. Aslında kitap satış sitesi olarak hayata geçirilmiştir. Fakat ikili paralarını alamayınca ekibe Çağdaş Şenol isimli girişimciyi katarak platformu yeniden şekillendirmişlerdir. Günümüzdeki Vikitap’ın tasarımı o günlerde şekil almıştır.

Duube

Dosya paylaşımının gerçekleştiği bir sosyal ağ olarak biliniyor.

Quup

Türk sosyal ağları içerisinde Quup ön plana çıkıyor. Quup, sunduğu özelliklerle dikkat çekiyor. Ayrıca kullanıcıların ilgisini çok çekmektedir. Quup’un diğer yerli sosyal ağlara göre başarılı olmasındaki ana neden, kullanıcılara hitap etmesidir diyebiliriz. Kullanıcıların farklı ihtiyaçlarını karşılayabilen bir platformdur. Quup platformunu incelediğimizde tüm sosyal ağların karışımı tarzında görünmektedir. Quup, takip etme mantığıyla kurulan bir sosyal medya sitesidir. Quup profil sayısı, Facebook zaman tüneline çok benziyor. Profil resmi ile kapak fotoğrafını kişiselleştirebilirsiniz. Profil sayfanızdaki arka plan resmini kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Paylaşımlarınızı yapabilmek için Quup bookmarklet kullanabilirsiniz. Aynı zamanda başka sitelerden içerikleri de hızlı olarak Quup’ta kolayca paylaşabilirsiniz. Arayüz olarak çok basittir ve hareketlidir.

Feedfloyd

En iyi yerli sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Feedfloyd üzerinden birçok fotoğraf paylaşabilirsiniz. Fotoğrafları paylaşmak ve saklamak adına önemli bir platform olduğu söylenebilir. İnternette rastladığınız içerikleri Feedfloyd üzerinden kolayca paylaşabilirsiniz. Feedfloyd, Pinterest’i andıran bir uygulama olarak biliniyor. Feedfloyd üzerinde;

 • Videolarınızı,
 • Fotoğraflarınızı,
 • Metin gibi içerikleri saklayabilirsiniz.

Feedfloyd’ta aynı zamanda diğer kullanıcıların duvarlarını da gezebilirsiniz. Feedfloyd, beta sürecinde davetiyeyle kullanıcı kabul etmektedir. Feedfloyd üzerinde hem rahat şekilde gezebilir hem de içerikler paylaşabilirsiniz.

Curbaa

Hayatınızı renk katacak yerli sosyal medya platformları içerisinde yer alıyor. Curbaa üzerinden yeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Sevdiğiniz aktiviteleri Curbaa üzerinden organize edebilirsiniz.

Friendplans

Günümüzde dsosyal medya platformları hayatımızda önemli yer etmeye başladı. Friendplans, zaman ayarlı güncelleme hizmetleriyle karşımıza çıkıyor. Friendplans;

 • Ege Çağal,
 • Tolgay Toklar,
 • Mehmet Akçay tarafından kurulmuştur.

Friendplans platformunda yapmayı düşündüğünüz işleri belirli zaman diliminde gerçekleştirebilirsiniz. Konum, fotoğraf ve arkadaşlarınızı Friendplans üzerinden ekleyebilirsiniz. Platform içerisinde dünyadaki sizinle aynı planları olan kişileri görebilirsiniz. Facebook platformundan da Friendplans’a giriş yapabilirsiniz. Çevrenizi genişletmek adına arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz. Platform kullanıcılarına işlerinin planlarını yapması için bir takvim sunuyor.

Yazbee

Twitter ve Instagram’a rakip yerli sosyal medya platformu olarak Yazbee dikkat çekiyor. Yazbee platformunda; Instagram ve Twitter özellikleri birleştirilmiştir. Yazbee; Türk mühendisler ve girişimciler tarafından geliştirilmiştir. Yazbee platformu içerisinde spordan tutunda borsaya kadar dilediğiniz her konuyu bulabilirsiniz. Yazbee, 24 farklı konu başlığını içerisinde barındırıyor. Yazbee, 2022 sonrasında halka açılacak. Yazbee platformu, Arif Güler tarafından kurulmuştur. Yazbee için; 100 üzerinde tasarımcı, istatistikçi ve mühendis çalışmıştır. En iyi yerli sosyal medya siteleri arasında Yazbee çok öne çıkıyor. Yazbee; Orta Doğu, Balkanlar, Türkiye Cumhuriyeti, Rusya, Kafkaslar ve İran’da kullanılıyor. Bahsettiğimiz bölgelerde platformun 283 milyona yakın kullanıcısı bulunuyor. Yazbee’de güvenlikte ön plana çıkıyor. Gerçekçi yerli sosyal medya platformu olarak biliniyor.

Takiplen

Takiplen uygulaması

Gerçek kimlik doğrulamalı sosyal ağ olarak belirtebiliriz. Takiplen, bir Türk girişimidir. Kimlik doğrulaması esaslı sistem üzerinden platform kullanıcılarını ağırlıyor. 13 milyon TL’ye NetKoza tarafından hayata geçirilmiş bir site olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal ağ, “Sadece Gerçek Olanı Takip Et” sloganıyla hayata geçirilmiştir. TurkTrust isimli Elektronik Sertifika sağlayıcısıyla çalışmaktadır. Platformun amacı ünlülerle ilgili sahte hesapları ortadan kaldırmaktadır. Özgün eserler, kanuna uygun şekilde dijital ortamda koruma altına alınıyor. 300 karaktere kadar yazı yazılabiliyor. Ayrıca Takiplen üzerinden video ile resim paylaşma olanağına da kullanıcılar sahiplerdir. Gruplar üzerinden site içerisinde kullanıcılar sosyalleşebilirler. NetKoza Ceo’su olan Şahin Ciner tarafından Takiplen sitesi, genel kabul gören ve etik kurallar kapsamında kurulmuştur. Takiplen’i kullanma yaşı en az 13’tür. Takiplen üzerinde aynı zamanda argo kelime kullanımı da yasaktır. Ahlaka aykırı kelimeler kesin bir şekilde bu platformda yasaklanmıştır.

En iyi Türk sosyal medya platformları seçenekleri de yukarıda saydığımız üzere günümüzde çok çeşitlenmiştir. Hem güven teşkil etmeleri hem de kullanışlı arayüze sahip olmaları ile Türk sosyal medya platformları yabancılara göre daha caziptir. İlerleyen zamanlarda sıraladığımız yerli sosyal medya platformlarını kamuoyunda daha çok görmeye başlayacaksınız. Türk sosyal medya platformlarını paylaşım kısıtlaması olmadan kullanıcılar diledikleri gibi kullanabilirler.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67