We Are Social Türkiye Raporu Açıklandı!

We Are Social Türkiye Raporu Açıklandı!

Ülkemizde dijital sektörde çok sayıda kişinin beklediği We Are Social 2021 Türkiye raporu sonunda açıklandı. Böylece sosyal medya hakkında değerli bilgiler de elde edildi.

Sosyal medya platformları, günümüzde yaygın şekilde kullanılıyor. Facebook, İnstagram ve Twitter gibi sosyal medya hesapları, bugün çok geniş bir kitleye hitap etmekte.  Dünya çapında milyonlara ulaşan bu platformlar, iş sektörleri ve reklamcılıkta bile değişikliğe sebep oldu.

Bugün pek çok firma, ürünlerini ve kendi tanıtımını aynı zamanda sosyal medya üzerinden yapıyor. Bu hesaplar ücretsiz olduğu için, ücret ödemeden tanıtımlarını hedef kitlelerine rahat olarak yapmakta. Dolayısıyla kullanıcıların interneti ne denli kullandığı, mobil cihazların ne sık tercih edildiği gibi sorulara cevap bulmak oldukça önemli.

We are social report da bu yüzden dijital sektörde büyük yer kaplamakta. Yayınlanan rapor pek çok konuda değerli bilgiler sunmakta

We Are Social Raporu

İnternet kullanımının dünya çapına yayıldığı, insanların günde geniş vakitlerini burada geçirdiği biliniyor. We are social Türkiye verilerine göre global çapta günlük tam 7 saat internette geçerilmekte.

Bu da dijital sektörün büyük öneme sahip olduğunu bir kez daha göstermekte. Bu nedenle son zamanlarda büyük bir gelişme gösteren E-Ticaret’in neden hızlı şekilde geliştiğini de açıklamakta. We are social raporu ardından dünya çapında pek çok şirketin dijital sektöre akın edeceği de buradan hareketle öne sürülebilir.

Her ne kadar sosyal medya büyük vakitler harcasa da internete girişle karşılaştırıldığında büyük bir farklılık görünmekte. Zira sadece 2,5 saat gibi bir vakit harcanmakta. Müzik dinleme istatistikleri 1,3 saat olarak düşük vaziyette.

Radya ve podcast dinleme süresi 1 saat olarak verilmekte. Peki, oyunlar ve kitap-dergilere ayrılan vakit ne kadar? Aslında her iki veri de insanları şaşırtmakta. Zira ortalama şekilde 1 saat oyun oynanmakta. Çoğu kişi bu istatistiği daha yüksek olacağını düşünse de kitap ve dergilere ayrılan vakit bundan daha yüksek görülmekte.

We are social Turkey raporuna göre kitap ve dergilere 2 saat ayrılmakta. Böylece okuma müzik,  radyo ve oyunların önüne geçmekte. Her ne kadar sosyal medyadan düşük olsa da fark büyük değil.

We Are Social Mobil

Peki, we are social report mobil istatislerini nasıl belirlemekte? Bilindiği gibi bilgisayarlar hayatımızda büyük yer kaplamakta. Onlar olmadan adeta hiçbir iş yapılamamakta. Bu bilgisayarların çoğu internete de bağlı durumda. Rapora göre dünyada toplam 4,6 Milyar internet kullanıcısı mevcut.

Peki, bunların yüzde kaçı mobil? Bu kullanıcıların %92,6’sı mobil telefonlar olarak belirlenmiş durumda. Aslında bu şaşırtıcı değil. Her ne kadar pek çok bilgisayar internete olsa da iş vakitlerinde kullanılım gösterilmemekte.

Bu da aslında saatlerimizin çoğunu bilgisayar başında, internette kullanmadığımızı adeta kanıtlar durumda. Ancak mobil cihazlar böyle olmamakta. Zira gerek iş yerinde, gerekse arkadaşlarla bir yere gidildiğinde herkes mobil cihazlardan internete bağlanmış durumda.

We are social 2021 Türkiye raporu, internet hızı en yüksek olan ülkeleri de vermekte. Bunlardan bazıları,

 1. Birleşik Arap Emirlikleri,
 2. Güney Kore,
 3. Çin,
 4. Avustralya,

Şeklinde. En düşük mobil hızına sahip ülkeler ise şöyle;

 1. Mısır
 2. Nijerya
 3. Kolombiya
 4. Endonezya
 5. Gana
 6. Hindistan

Kablolu internet ile en yüksek hıza ulaşan ülkeler ise oldukça farklı. Tayland, Singapur, Hong Kong, Romanya ve İsviçre önde geliyor.

Rapora göre en çok kullanılan tarayıcı Chrome. Bunu ise şunlar izlemekte,

 1. Safari
 2. Firefox
 3. Samsung Internet
 4. Microsoft Edge
 5. Opera
 6. Internet Explorer

We are social Türkiye, internetin bilgi almak, arkadaş ve ailelerle irtibat kurmak, etkinlik ve haberleri takip etmek için kullanıldığını göstermekte.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67