Twitter’den 5 Kural İhlali Uyarısı!

Twitter’den 5 Kural İhlali Uyarısı!

Twitter korona virüs aşıları hakkında doğrulukları olmayan ve yalan yanlış bilgiler ile insanların sahte bilgiler öğrenmesine neden olan kişilerin hesapları için 5 ihlalin ardından kalıcı olarak hesapların engelleneceğine dair açıklamada bulundu.

Korona virüs salgın süreçlerinin ülkemizde baş göstermeye başlaması ile beraber kişilerin yanlış bilgi vermelerine engel olmak amacı ile twitter yeni bir kural getirdi. Yanlış bilgilendirmelerin önüne bir nebze de olsa geçebilmek için yanlış bilgi veren kişilerin hesaplarına uyarılar yapılacak. Eğer uyarılar yapılmasına rağmen bu durumu beş kere ihlal etmeleri söz konusu olursa hesaplar kalıcı bir şekilde askıya alınacak.

5 hak verildi…

Kullanıcıların yanlış bilgilendirme yaptıklarında ilk olarak ihlal verilecek ve gönderiler zararlı olarak etiketlenecek. Aynı kişiler ikinci kere kural ihlali yaparlarsa söz konusu atılmış olan tweetler silinecek. İkinci ve üçüncü kere ihlal uyarlarının ardından kişilerin hesapları 12 saatliğine askıya alınacak ve tekrar aktif hale getirilecek. Dördüncü uyarılar geldiği zaman bu sefer hesaplar sadece saat sınırlaması ile kalmayacak ve bir haftalık süre ile askıya alınarak kullanıcıların erişimleri engellenecek. 5. İhlal sırasında kişilerin bu sefer uyarıların ardından belirli bir süre değil de kalıcı bir şekilde askıya alınması söz konusu olarak hesapların tamamen silinmesi sağlanacak. Sosyal medya platformundan gelen uyarılara göre aşı ile ilgili yanlış bilgilendirme yapan kişilerin hesaplarına artık uyarı notları eklenecek ve kişilerin yanlış bilgilendirilmesinin önüne geçilecek.

BBC Panorama: İnsan yaşamı ile beraber sağlıkları da tehlikeye giriyor…

BBC Panorama programında ele alınan konulara göre aşı karşıtı kişilerin komplo teorileri yaymaya başladıkları hesaplar ilk sırada olmak üzere bu paylaşımları yapan kişiler, İngiltere ve dünya üzerinde binlerce sayıda kişinin yaşamlarını ve sağlıklarını tehdit etmeye devam ediyor. Sosyal medya platformları üzerinde yapılan iddiaların yaygın hale gelmesinin ardından komplo teorisyenlerinin yaptıkları paylaşımlar özellik ile de savunmasız olarak yer alan nüfusun aşılar ile ilgili endişelere kapılmalarına neden oluyor. Twitter bu güne kadar sosyal medya ağları üzerinde iddiaların en yaygın hale gelmesine neden olan komplo teorisyenlerin paylaşımları ile kişilerin zorlu süreçlerde kafalarının karışmasına neden oluyor. Bu süreçlere kadar zararlı yanıltıcı olarak paylaşımları yapılan içerikler ile mücadele edecek olduğunu sosyal medya mecrası her ne kadar duyurmuş olsa bile aşılar ile ilgili yalan yanlış söylentiler yaymaya devam eden hesapların varlıklarını devam ettirmesi söz konusu oldu.

İngiltere genelinde yanlış bilgiler yaymaları ile söz konusu olan hesaplar askıya alındı. Fakat dezenformasyon iklimlerinin merkezi olarak yer alan ABD sınırlarında birçok hesap paylaşım yapmaya aralık vermeyen devam ediyor.

Twitter salgının dünyada hız kesmeden yayılmaya devam ettiği 2020 Nisan ayından bu yana kadar yanlış tıbbi bilgilendirmeler ile mücadele rehberlerini güncellemişlerdi. Uluslar arası bir şekilde kamu sağlığını tehlikeye atan paylaşımlara karşı birçok önlem alınacak olduğunu duyurmuştu. Bir diğer sosyal medya platformlarından bir tanesi olarak dikkatleri çeken Facebook da insanlara fiziksel zararlar verebilecek olduğuna dair paylaşımlar yapması, yanlış bilgilendirmeler bu süreçlerde her kimden gelmesi söz konusu olsa bile silmeye devam etti.

Aslında insanlar bu süreçlerin ne kadar hassas olduğunun bir türlü farkına varamayarak insanları yanlış bilgilendirmelere devam etmesinden dolayı Twitter 5 uyarı kuralı getirdi ve halkın sağlığını bu zorlu günlerde yanlış bilgilendirmeler yüzünden etkilenmesine izin vermek istemedi. Bu süreçlerde kişilerin dikkatli paylaşımlar yapması gerekiyor.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67