Twitter'da Nasıl Sponsorlu Reklam Verilir?

Twitter'da Nasıl Sponsorlu Reklam Verilir?

Twitter’da sponsorlu reklam nasıl verilir birçok kullanıcı tarafından merak edilir. Sosyal medya platformlarının yaygın ve popüler olarak kullanıldığı günümüzde, işletmeler her geçen gün artan bir katılım gösterir.

Bunun temel nedeni bu platformların her gün global çapta milyonlarca kişi tarafından kullanılması, paylaşım yapılmasıdır. Dijital pazarlamanın ve teknolojinin de gelişmesiyle beraber bu ortamlar işletmeler için hızlıca bir pazarlama alanına dönmüştür. Bu kapsamda Twitter, günümüzde reklam verilen sitelerden bir tanesidir.

Böylece platformu kullanan çok sayıda kişiye reklamlar hızlı şekilde verilebilir. Sosyal medyaların yoğun kullanım görmesi, alınan sonuçları da daha etkili yapar. Bu kapsamda Twitter tarafından çok sayıda reklam seçeneği sunar.

Bununla beraber Twitter’a Şubat 2021 içerisinde hatırlandığı üzere reklam yasağı başladı. Bu nedenle Twitter’da sponsorlu reklam vermeye geçmeden önce bunu hatırlatma da gerekli. Peki, bunun ışığında sponsorlu reklamlar nasıl verilir?

Twitter Reklam Modelleri Nelerdir?

Twitter reklam modelleri arasında birçok seçenek vardır. Kullanıcılar bunlardan birini kullanarak reklam yapabilir. Ancak öncesinde hepsinin inceleyip, hangi seçeneği sunduğuna bakılmalıdır. Zira bazı seçenekler daha iyi neticeler almanız mümkün olabilir. Tercih edilebilecek modeller şöyledir;

  1. Sponsorlu Gündem -  Promoted Trend: Bu tür özellikle kısa süreli olan kampanyalar ile yüksek kullanıcı sayısına varabilmek için tavsiye edilir. Bu çerçevede belirlenen Trend Topic 24 saat boyunca üstte bulunur.
  2. Sponsorlu Tweet – Promoted Tweet:  Bu seçenek hesabınızı takip etmemiş kişilere ulaşım sağlar. Tercih edilen anahtar kelimeler üyelerce taratıldığında, ilgili tweet sonuçlar bölümünde görüntülenir. Peki, yayın süresi ne kadar? Burada 3 aylık bir süre görülür. Ücretlendirmeye bakıldığında ise etkileşim başına olduğu görülür.
  3. Sponsorlu Hesap – Promoted Account: Bu model takipçileri yükseltmeyi hedefler. Burada platformun “kimi takip etmeli?” kısmında yer alınır. Böylece artış hızınız da yükseltilebilir.
  4. Web Sitesi Tıklamaları – Web Site Cards: Şayet internet sitenizden elde ettiğiniz satışları yükseltmeyi arzuluyorsanız,  güzel bir seçenektir. Ayrıca internet sitelerindeki trafiği de arttırır.
  5. Uygulama Yükleme ve Etkileşim – App Installs: Burada Twitter haber kaynağında yayınlanması yapılan reklamlar çerçevesinde, mobil cihaz kullanıcıları uygulaması indirilebilir.

Dolayısıyla sponsorlu tweet ne demek gibi sorularınız varsa, bu platformda kullanılan bir reklam türüdür. Sponsorlu reklamlar genel hatlarıyla incelendiğinde, haber akışı kısmının sağ ile sol bölümlerinde görülen reklamlar olduğu görülür.

Twitter Reklam Verme

Twitter sponsorlu reklam verme nasıl yapılır? Günümüzde birçok kişi bu sorunun cevabını merak eder. Bu tanıtım türü için platformda nasıl reklam verildiği bilinmelidir. Bunun için aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir;

  1. Öncelikle meydana getirmeyi planladığınız kampanya için isim olması şarttır. Burada işiniz çerçevesinde kampanya adı tercih etmek, daha fazla verim almanızda yardımcı olur.
  2. Kampanya adı işlemi tamamlanınca süre belirlenir. Bunun için başlangıç ve bitiş tarihleri seçilebilir.
  3. Üçüncü aşamada ise hedef kitle seçilir. Geniş tutmak avantajlı olmakla beraber, ürünün veya hizmetin hitap ettiği kitle olmalıdır. Zira seçtiğiniz hedef kitle ürünle ilgilenmiyorsa, reklamdan alacağınız sonuçlar da istediğiniz gibi olmaz.
  4. Dördüncü aşamada ise bütçe belirlemesi yapılır. Her reklamda bir bütçe bulunur. Daha etkili bir reklam için doğru belirleme yapılmalıdır.

Tüm bunların ardından da paylaşımlar reklamlar için düzenlenir.

Sponsorlu Reklam Kategorileri Nelerdir?

Twitter reklam modelleri arasına sponsorlu kapsamında üç seçenek vardır. Bunlar değindiğimiz üzere Sponsorlu Gündem, Sponsorlu Tweet ve Sponsorlu Hesap şeklindedir. Her biri farklı özellikle sunduğu için tercih öncesinde detaylıca incelenmelidir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67