Twitter'da Ment Ne Demek

Twitter'da Ment Ne Demek

Twitter içerisinde kullanılan çok sayıda terim vardır. Ancak yeni kullanıcılar bunlarda büyük sorunlar yaşar. Twitter ment ne demek de buna yönelik sorulardan biridir.

Twitter günümüzde en yaygın kullanılan sosyal medya hesapları arasındadır. Sunduğu güzel ve çekici özellikleri sayesinde oldukça popülerdir. Üstelik zaman zaman yeni özellikleri tanıtmasıyla oldukça yenilikçi bir yapısı da vardır. Bu durum nedeniyle üye sayısı her geçen gün yükselir.

Ancak yeni üye olanların yaşadığı birçok sıkıntı vardır. Zira platformun hangi özellikleri sunduğu, neler yapabileceği ve kullanılan terimler bilinemez. Bu terimlerden bazıları şöyledir;

  1. Mention
  2. RT – ReTweet
  3. FAV – Favori
  4. Hashtag
  5. TT – Trend Topic
  6. MT – Modifiye Tweet
  7. RLRT – Real Life ReTweet
  8. OH – Overheard
  9. Twitter Kano
  10. Tweetstorm

Peki, bunlardan biri olan Mention Twitter nedir?

Mention Nedir?

Twitter içerisinde kısaltmalar yaygın olarak kullanılır. Bunun nedenlerinden biri, platformun metin sayısını kısıtlamayasıyla ilgilidir. Zira böylece birçok kişi kısa yazmaya alışmıştır. Böylece kısaltmalar da yaygın hale gelmiştir.

Twitter’da ment ne demek de buna yönelik bir sorudur. Zira ment kelimesi sıkça mention için bir kısaltma olarak tercih edilir. İngilizce bir kelime olup, Türkçesi “bahseden, bahsedenler” demektir. Basitçe anlatmak gerekirse, gönderilen tweet’e bir başka kullanıcıyı eklemek, ondan bahsetmektir.

Mention Nasıl Yapılır?

Mentionlamak bir başka kullanıcıya mention atma durumunu ifade eder.  Her ne kadar pratik bir yapısı olsa da,  yeni kullanıcılar nasıl yapılacağı konusunda sorun yaşayabilir.   Burada iki farklı yöntem vardır. İlkinde  @kullanıcıadı formülü kullanılır. Burada kullanıcı adı yazdığımız kısma, kime mention atmak istiyorsanız o seçilir.

Eğer mention’u tweet’in başında kullanırsanız, sizi takip eden kişiler kendi zaman akışlarında onu göremez. Bununla beraber sizi ve karşı tarafı takip eden insanların ana sayfasında görüntülenir. Şayet herkes tarafından görüntülenmesini istiyorsanız, bu sefer Tweet’in en sonuna eklemeniz gerekir. Zira böylece normal bir Tweet olarak görülür.

Hangi Yöntem Kullanılmalı?

Mention Twitter kullanım şekline göre farklılık gösterir. Her ne kadar ikisi aynı sonuca çıksa da söz konusu bir tebrik veya öneriyse en alt kısma yazmanız önerilir. Böylece başka kullanıcılar da bunu görerek, kendi önerilerini ve tebriklerini de iletebilir. Ayrıca etiketlediğiniz kullanıcıya inceleyerek bilgi edinebilir.

Tweetstorm Nedir?

Twitter içerisinde merak edilen kavramlardan bir tanesi de Tweetstorm olur. Her kullanıcının bildiği üzere, platformda metin gönderimi 140 karakterle yapılır. Bununla beraber bazı durumlarda kişilerin 140 karakteri aşması gerekebilir. Ancak platform 141. karaktere izin vermez.

Bu durumda Tweetstorm devreye girer. Oldukça basit olup, yazılmak istenen 4-5 veya daha fazla tweet ile belirtilir. Burada tek yapılması gereken 140 kelimeyi doldurduktan sonra göndermek, ardından yeni bir tane oluşturmaktır. Bu durum anlatılmak istenen bitene kadar devam eder.  Ancak unutmamanız gereken, tweet’ler arasında bağlantıyı bozmamanızdır.

Twitter Kano Nedir?

Twitter Kano mentionlamak ile alakalı bir kavramdır. Zira birbirlerinden mention ile bahseden kişilerin, ilgili hususa başka kullanıcıları da mention yoluyla eklemesidir.

Hashtag Nedir?

Hashtag ne demek birçok kişi tarafından merak edilen sorular arasındadır. Aynı zamanda etiket olarak da bilinmekte olup, # işareti konularak bir kelime yazılmasıdır. Böylece bir konu filtrelemesi de yapılır. Örneğin #ağaç etiketi, bu konudaki tüm gönderileri görmenizi sağlar. Bu sayede bir filtreleme gerçekleştirerek, daha fazla alakalı sonuç görebilirsiniz.

Kullanımı oldukça pratik olup, yalnızca tweet içinde bu işareti kullanarak ilgili kelimeyi belirtmeniz yeterlidir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67