Twitter'da Atılmış Tweet Sonradan Nasıl Düzenlenir?

Twitter'da Atılmış Tweet Sonradan Nasıl Düzenlenir?

Dünyaya ilk sunulduğu günden sonra aktif bir kullanım bulunan Twitter, günümüzde milyonlarca üyeye sahiptir. Oldukça dinamik bir platform olup, her gün sayısız tweet paylaşılır.

Ancak çoğu insan paylaşım ardından kelime ya da bilgi hatası yaptığını fark eder. Her ne kadar bu durumun bir çözümü de olsa, platforma her gün çok sayıda yeni kullanıcı üye olur. Dolayısıyla herkesin bildiği bazı bilgiler, büyük bir kesim için hâlâ büyük bir soru işaretidir.

Twitter’da atılmış tweet sonradan nasıl düzenlenir için farklı yöntemle vardır. Ayrıca güncel olan bir özellik de buna yönelik seçenek sunar. Peki, bu konuda neler yapılabilir?

Tweet Silme

Eğer attığınız bir tweet’i silmek istiyorsanız, öncelikle yeni özellik kullanıma sunulana kadar çözüm önerisinin yalnızca tweet silme yönünde olduğunu bilmeniz gerekir. Zira Twitter, atılan bir gönderiyi Facebook’da olduğu gibi düzenleme seçeneği sunmaz.

Her ne kadar beğeniler ve re-tweet’ler de silinecek de olsa, silme ardından düzenleme yaparak, yeniden paylaşabilirsiniz. Peki, bunun için ne yapılır?

  1. Twitter’ı açın.
  2. Sol menüden profilinize girin.
  3. Değiştirmek (silmek) istediğiniz tweet’e gelin.
  4. Yan tarafta bulunan üç nokta simgesine tıklayın.
  5. “Tweet’i sil” seçeneğini kullanın.

Tüm bu işlemler ardından gönderiniz silinir. Sonrasında da istediğiniz düzenleme hemen yapılabilir. Ancak bilmeniz gereken, silme işleminin dönüşü olmadığıdır.

Tweet Geri Alma

Tweet geri alma düzenleme seçeneği sunmakla beraber, öncelikle kullanıcıların bunun henüz test aşamasında olduğunu bilmelidir. Özellik kapsamında belirli bir süre kullanıcılara işlemi geri alma seçeneği sunulur. Bu nedenle Gmail servisinde “mail geri alma” özelliğine benzediği söylenebilir.

Zira bir mail yanlış gitmişse veya son anda hata fark edilmişse, kişiler sol alt taraftan geri alma seçeneğini kullanabilir. Belirli bir süre aktif olan bu buton, mail gönderiminin iptal edilmesini sağlar. Böylece karşı taraf da asla almamış olur. Dolayısıyla Twitter için geri almanın da benzer olduğu söylenebilir.

Peki, özellik kullanıma sunulması ardından nasıl kullanılır? Bunun için tek yapılması gereken gerekli geri al butonuna tıklamadır. Ancak burada hızlı olunması tavsiye edilir. Zira özellik bir sayaç kapsamındadır. Dolasıyla zaman dolarsa, özellik yeni tweet paylaşana dek pasif olur.

Tweet Geri Alma Ücretli Mi?

Peki, tweet geri alma ücretli mi? Herkesin takip ettiği üzere yazılımcı olan Jane Manchun Wong, artık geçmiş olduğumuz günlerde tersine mühendislik tekniğini kullanıp, tersine geri alma özelliğini tespit etmişti. Bazı bilgiler paylaşım ardından açılabilir bir pencere şeklinde özelliğini gösterir.

Bununla beraber Wong tarafından yapılan paylaşımlar, özelliğin ücretli olabileceğini, yani abonelik gerektirdiğine yönelik işaretler verir. Zira yazılımcının paylaştığı ekran görüntüleri abone olunmasını gösterir.

Bununla beraber ücret durumu özelliğin resmi tanıtımı ve kullanıcılara sunulması ardından belli olur. Peki, bu ne zaman olacak? Bu konuda herhangi bir yer almamaktadır. Özellik henüz testtedir.

Üçüncü Taraf Yazılımları Kullanılabilir Mi?

Sosyal medya platformlarının gelişmesiyle beraber çok sayıda üçüncü taraf uygulaması da kullanıma girmiştir. Bunların amaçları birbirine göre farklılık gösterebilir. Dolayısıyla bazı kullanıcılar Tweet düzenleme programı araştırabilir.

Ancak bu konuda söz konusu programların muhtemelen hesabınıza erişim izni gerektirdiği bilinmelidir. Zira Tweet düzenlemesi için hesabınıza girmesi, ilgili yorumu bulması, ardından da düzenlemesi gerekir. Dolayısıyla konuya dikkatli ve ehemmiyetli yaklaşılmalıdır.

Eğer tweet düzenleme için program seçeneği yoksa tek yapılabilecek silmedir. Ancak bahsettiğimiz özellikle beraber ek bir seçenek de sunulacaktır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67