Twitter’a Yeni Özellik: Twemoji

Twitter’a Yeni Özellik: Twemoji

Twitter ilk sunulduğu günden bu yana birçok özelliği test ederek kullanıcılara sundu. Bunlardan en son olanlardan biri henüz teste alınan Twemoji. Temel olarak “Fleets hikâyeleri” için emoji eklenmesini sağlıyor. Test ortamına alınan özellik, Japonya’da deneniyor. Ancak platformda ne zaman kullanılacağı bilinmiyor.

Twitter sosyal medya platformları arasında en çok kullanılanlar arasında. İlk kulllanıma girdiği andan itibaren çok sayıda özellik zamanla eklendi. Sosyal medya platformlarında mevcut olan hikâyeler de bilindiği gibi “Fleets” ile sağlanmıştı. Ayrıca sesli DM mesaj özelliği de teste girmişti.

Tüm bunlara ek olarak platform, yeni bir özelliğin de sinyallerini verdi. Twitter Japonya’nın resmi hesabından gerçekleştirilen bir gönderide, Fleets için sunulacak yeni emojiler tanıtıldı. İsmi Twemoji olan özellikle ilgili haber,  Twitter kıdemli ürün yöneticisi olan Sam Haveson’ca İngilizce dilinde paylaşıldı.

Fleets Emojileri

Aslında bakılacak olunursa özelliğin emojilerle ilgili olduğu da anlaşılmakta. Kıdemli ürün yöneticisi Sam Haveson, İngilizce yaptığı gönderide Japonya’da IOS işletim sistemine sahip kullanıcılar için Fleets Sticker yayınlamasını açıkladı. Özel Twemoji ve Sticker arama setiyle geldiği söylenen mevzubahis özellikte, Sam Haveson’un açıklamlarına göre hikâyeler ile daha fazla konu anlatmak mümkün hale gelecek.

Peki, özellik nasıl kullanılacak? Her kullanıcı yeni bir özellik geldiğinde, nasıl kullanıcılacağını da merak ediyor. Zira buna göre şimdiden öğrenilmesi gerekiyor. Twemoji kullanımı ise oldukça pratik. Tek yapmanız gereken Fleets ile gönderi yaparken ekranda mevcut olan gülen ifadeye dokunarak, sticker seçeneklerini bulmak. Sonrasında ise arama bölümü kullanılarak istenen sticker anında keşfedilebiliyor.

Dolayısıyla her kullanıcı tarafından rahatlıkla uygulanabilecek bir pratikliğe sahip. Özelliğin ne zaman yayınlanacağı hâla bilinmemekle beraber, genel tahminler kısım kısım yayılmayacağı yönünde. Aksine aynı anda global çaptaki kullanıcılar için uygun olacağı düşünülmekte.

Peki, bu Fleets paylaşımında nasıl etkiler yapacak? Bu konu hâlâ bilinmemekle beraber, sunulması ardından kullanım sıklığına göre bir sonuca varmak mümkün olabilir.

Fleets Nedir?

Peki, Twemoji özelliğinin getirileceği Fleets nedir? Her ne kadar birçok kullanıcı tarafından kullanılsa da, platforma henüz katılmış birçok kişi özelliğin ne olduğunu da merak edebiliyor. Bilindiği üzere sosyal medya platformlarında hikâyeler, yoğun olarak ve sevilerek kullanılmakta. Fleets kutucuğu da buna benzer tecrübeler sunmakta.

Özellikte kullanıcılar videolar, fotoğraflar ve tweet’ler ile”fleet” meydana getirebilecek. Aynı zamanda metin ve arka plan seçenekleri de kullanılabilir durumda.

Fleets Nasıl Paylaşılır?

Peki, Fleets nasıl paylaşılır? Eğer yeni bir kullanıcıysanız ve nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız, öncelikle oldukça pratik bir özellik olduğunu bilmeniz gerekmekte. Bunun için platformdaki hesaba kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapmanız şart. Ardından da Tweet’in alt kısmındaki “paylaş” seçeneğine dokunulmakta.

Sonrasında ise “Fleet’de Paylaş” seçeneği tercih edilmekte. Ardından gerekli düzenlemelerle beraber paylaşım yapılıyor. Twemoji daha gelmemekle beraber, uygulamaya alınınca daha zengin çok sayıda seçenek sunacak. Aynı zamanda canlı yayın ile çıkarmalar da mevcut hale gelecek.

Peki, yapılan paylaşımlar nerede görüntülenir? Bu diğer sosyal medya platformlarıyla benzer konumda. Zira Fleets gönderileri, ana sayfada mevcut olan akışın, üst tarafında bulunmakta. Bilindiği üzere bu konum diğer sosyal medya platformlarında da aynı oluyor.

Profili tam anlamıyla görüntülenebilen bir kişinin Fleets’leri de görülmekte. Ayrıca DM alma seçeneği etkinse Fleets’e yanıt vermek de mümkün. Fleets global çapta yoğun bir kullanım bulmakta. Zira hikâyeler diğer sosyal medyalarda da oldukça seviliyor. Peki, Twemoji buna nasıl bir etki yapacak? Çıktıktan kısa süre sonra buna yanıt vermek mümkün olabilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67