Twitter Tip Jar Nedir, Nasıl Kullanılır?

Twitter Tip Jar Nedir, Nasıl Kullanılır?

Twitter ilk sunulduğu günden bu yana çok sayıda özellik getirmiştir. Bunlardan bir tanesi de Twitter tip jar olarak bilinir. Platformun yeni tanıttığı bu özellik, adından da anlaşılacağı üzere para gönderimini mümkün hale getirir.

Günümüzde birçok kişi, sosyal medya üzerinden para kazanmanın peşine düşer. Bunun birbirinden farklı sebepleri olsa da, biri mevcut kazanç sağlayanlar olarak bahsedilebilir. Zira kendilerinden ilham alanlar, onlar gibi olmayı talep eder.

Platform da para kazanımını desteklemek için bu özelliği devreye almıştır. Böylece bir kişinin profiline bakılırken, adın hemen yanında para simgesi tıklanırsa, ona para gönderilebilir. Peki, henüz yeni olan bu özellik hakkında bilmeniz gerekenler neler?

Twitter Tip Jar Nedir?

Twitter oldukça dinamik bir yapıya sahiptir. Bunun getirdiği etkiyle beraber, aktif olarak birçok özellik tanıtılır. Böylece olunca yeni çıkan özelliğin ne olduğu, nasıl kullanıldığı gibi sorular sıkça sorulur. Twitter tip jar nedir de buna yöneliktir.

İngilizce bir kelime olan tip jar, “bahşiş kutusu” anlamına gelir. Hem Android, hem de IOS tabanlı cihazlarda kullanıma uygun olup, kullanıcıların favori hesaplarına yardım yapabilmesine imkân tanır. Oldukça pratik bir kullanımı olup, kişilerin profilindeki para sembolüne tıklanması yeterlidir. Burada desteklenen ödeme seçenekleri şöyledir;

 1. Bandcamp
 2. Cash App
 3. Patreon
 4. PayPal
 5. Venmo

Bunları kullanmak için, öncelikle ilgili hesabın bunu aktif hale getirmesi şarttır.

Twitter Tip Jar Aktif Hale Nasıl Getirilir?

Eğer platformdan daha aktif bir şekilde gelir elde etmek istiyorsanız, tip jar oldukça işlevsel ve hızlı bir yöntemdir. Bunun için Twitter tip jar etkinleştirme yapmak yeterlidir. Bu oldukça kolay ve hızlı olup, aşağıdaki maddelerin takip edilmesi halinde tamamlanır;

 1. Twitter’ı açın.
 2. Hesabınıza giriş yapın.
 3. Profili düzenle ekranına gelin.
 4. Tip jar kısmına tıklayın.
 5. Kullanıcıların bahşiş verebilmesi için, ödeme yöntemi belirleyin.

Şayet tüm işlemleri doğru bir şekilde yaparsanız, sadece dakikalar içerisinde ekleyebilirsiniz. Peki, bir kişiye para yollamak istiyorsanız ne yapabilirsiniz?

Twitter Tip Jar İle Para Nasıl Gönderilir?

Fenomenler, içerik üreticileri ve ünlü kişiler çok sayıda hayrana sahiptir. Bunlar arasından hatırı sayılır miktarda kişi, onlara destek olabilmek için para göndermek ister. Twitter tip jar da bu noktada hem ilgili kişiye, hem de ona yardım etmeyi arzulayanlara seçenek sunar. Peki, bu nasıl yapılır? Eğer aşağıdaki işlemleri uygularsanız, kısa sürede tamamlayabilirsiniz;

 1. Twitter’a giriş yapın.
 2. Kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak, hesabınızı açın.
 3. Para göndermek istediğiniz profile girin.
 4. Para sembolüne tıklayın. Ardından da bir ödeme yöntemine dokunun.
 5. Ekrana o yönteme gitmek isteyip, istemediğinize dair bir uyarı gelir. Buradaki uyarıyı okuduktan sonra devam üzerine dokunun.
 6. Sayfa yüklendiğine, ödeme yapmanızı belirten butona dokunun.

Ardından diğer işlemleri tamamladığınızda, kısa sürede parayı göndermeniz mümkündür. Bununla beraber öncesinde, platformun özellik ile alakalı olarak, çözmesi gereken özellikler olduğunu belirtenlerin mevcut olduğu da bilinmelidir.

Bu noktada PayPal ödemesi gerçekleştirmek isteyenlerin, ilgili kişinin adresini görebildiğinden bahsedilir. Peki, bu özellik Türkiye’de nasıl kullanılır? Her ne kadar aktifleştirme ve para yatırma işlemleri yazımızda anlattığımız şekilde olmakla beraber, özellik ülkemizde henüz kullanıma sunulmuş değildir. Sadece,

 1. Uzmanlar,
 2. Gazeteciler,
 3. Kâr amacı olmayan kuruluşlar,
 4. İçerik oluşturucular tarafından kullanılabilir.

Ancak gerek özelliğe, gerekse bahsettiğimiz soruna ilerleyen tarihlerde güncelleme yapılarak giderilebilir. Lâkin soruna platformun nasıl bir çözüm getireceği de henüz belirli olmamıştır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67