Twitter Temsilci Atayacak!

Twitter Temsilci Atayacak!

Twitter temsilci atayacak!  Twitter günümüzde oldukça popüler olarak kullanılan sosyal medya platformları arasında. Bant daraltma cezasının gündem olduğu süreçte, sonunda geri adımda atarak temsilci atamaya onay verdi! Sabah’tan Barış Şimşek tarafından sektörde bazı kaynaklara dayandırılan habere göre yükümlülüklere uyma kararı aldı. Ancak Twitter, konu üzerinde bir açıklama hâlâ yapmadı.

Twitter dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında. Herkesin yakından takip ettiği üzere 1 Ekim 2020 itibariyle yürürlüğe sokulan Sosyal Medya Yasası,  sosyal medya platformlarına ülkemizde temsilci bulundurma şartı gerektirmekteydi.

Her ne kadar önceleri söz konusu platformların büyük çoğunluğu temsilci konusuna sessiz de kalsa, sonraki dönemlerde temsilci ataması gerçekleşeceğin dair haberler de alınmaya başladı. Bilindiği gibi İnstagram ve Facebook gibi platformlar temsilci atayacağına dair açıklamaları yapsa da, Twitter konuya sesiz kalmıştı. Önceki tarihlerde milyonlarca Türk Lirası ceza olan platform, herkesin malumu olduğu gibi reklam faaliyetlerini durdurma cezası da aldı.

Bant daraltma hususunun konuşulmakta olduğu süreçte, Twitter temsilci atamasını kabul ettiğini belirtti.

Resmi Açıklama Yok

Her ne kadar Twitter temsilci atamayı kabul etse de, resmi bir açıklama söz konusu değil. Barış Şimşek tarafından sektördeki kaynaklara dayandırılan haber kapsamında, platform yeni cezalara maruz kalmak yerine, söz konusu yükümlülükleri sağlamaya yönelik karar verdi. Bununla beraber yalnızca Pinterest dışında ülkemizde servis veren platformlar, temsilci durumunu onayladı.

Ancak burada Twitter yetkilileri, atamaya yönelik kararı henüz onaylamadı. Lâkin ülkemizde oldukça popüler Twitter’ın bant genişliği daraltma almaktansa, temsilciyi kabul etmesinin olası olduğu düşünülebilir.

Reklam Yasağı Nasıl Başlamıştı?

Peki, Twitter reklam yasağı nasıl başladı? Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı bakanı olan Adil Karaismailoğlu, gazeteciler ile PTT Ahlatlıbel Sosyal Tesislerinde kahvaltılı toplantı yapmış,  burada ülkemiz Twitter üzerine yaptırımları hakkında da bilgiler vermişti.

Covid-19 pandemisi kapsamında siber saldırıların yükseldiğini belirten Bakan Adil Karaismailoğlu, sosyal medya düzenlemesinin durumla alakalı hem uygulama, hem de istihbarat bakımından önemli olduğunu açıklamıştı.

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı bakanı olan Adil Karaismailoğlu ülkemizin Twitter ile alakalı yaptırımlarına da değinerek, reklam yasağının başladığını; arkasından da bant daraltmasının izleyeceğini belirtmişti.

Bant Genişliği Daraltması Nedir?

Peki, bant genişliği daraltması nedir? Ülkemizde birçok kişi bant genişliği daraltması konuşulmaya başlayınca, ne olduğunu ve hangi anlama geldiğini de araştırmaya başladı. Zira birçok kişi tarafından ilk kez duyuldu. “Bandwidth” olarak da bilinen kavram, aktarım hızı olarak tanımlanabilir. Kullanıcılar internet sitelerine girerken kullandığı, toplam veri indirmedir. Sitelerde ziyaretçiler ne kadar yüksekse, genişlik de orantılı biçimde fazla olmalıdır. Şayet söz konusu limit dolarsa, web sitesine erişim kesilir.

Peki, daraltma ile ne olmakta?  Bant genişliği daraltıldığında, ilgili web sitesi ile söz konusu kullanıcı arasında veri aktarım hızı azalır. Böylece bağlanma hızı da düşer.

Twitter Ne Zaman Temsilci Atayacak?

Peki, Twitter ne zaman temsilci atayacak? Twitter gerek Türkiye’de, gerekse Dünya’da en çok sevilen platformlar arasında.  Bu nedenle global kapsamda milyonlarca kullanıcıya sahip.  Twitter’da reklam yasağı uygulamasıyla beraber, ülkemizde birçok kişi ne zaman temsilci atayacağını da merak etmeye başlamıştı.

Bu hususta Sabah’tan Barış Şimşek tarafından sektördeki kaynaklara dayandırılan haber çerçevesinde, platform yeni cezalara maruz kalmak yerine, gerekli yükümlülükleri sağlamaya dair karar verdi. Bununla beraber platformdan henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Dolayısıyla ne zaman bir temsilci atayacağına dair bilgi yok. Ancak önümüzdeki günlerde bir açıklama geleceği düşünülebilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67