Twitter Hesabı Kaç Şikayetle Kapatılır?

Twitter Hesabı Kaç Şikayetle Kapatılır?

Twitter hesabı kaç şikayetle kapatılır konusu birçok platform üyesi tarafından merak edilir. Gerek yoğun şikâyet alanlar, gerekse bir hesabı şikâyet etmek isteyenlerin aklına gelen ilk sorular arasındadır. Bununla beraber net bir bilgi yer almamaktadır.

Ancak her kullanıcı, yaptığı paylaşımlara dikkat etmeli, platformun topluluk kurallarına uyum sağlamalıdır. Aksi durumda çok az bir şikâyet alınsa dahi hesabınız kapatılabilir. Burada bahsedilmesi gereken durum ise hesabınızın ne kadar aktif olduğu, takipçi ve abone sayılarıdır. Eğer takipçi sayınız yüksekse, az sayıda bir şikâyet çoğu zaman kapatılmak için yeterli değildir.

Bununla beraber sayılarınız düşükse, 15-20 şikâyet bile kapatılmak için yeterli olabilir. Lakin platform, kullanıcılara hesaplarını geri alabilmesi için bir yol da sunar. Zira her zaman yanlış bir işlem yapılmış olması ihtimali vardır.

Twitter Topluluk Kuralları Nelerdir?

Twitter spamla kapanır mı sorusunun cevabı, kaç şikâyet aldığınıza göre değişir. Burada anahtar kelimelerden biri de topluluk kurallarıdır. Zira yapılan şikâyetler yerindeyse ve uyumsuzluk varsa ceza olarak hesabınız kapatılabilir. Twitter topluluk kuralları incelendiğinde aşağıdaki maddeler görülür;

 1. Görsel şiddet
 2. Yasa dışı ya da yasal düzenlemeye tabi bulunan ürünler
 3. Rıza dışı çıplaklık
 4. Taklit
 5. Değiştirilmiş-yapay medya
 6. Şiddet içeren aşırılık
 7. Terörizm
 8. Taciz, suistimal
 9. Nefret söylemi
 10. Kendine zarar verme
 11. İntihar

Topluluk kuralları arasında sayılabilecek çok sayıda madde olmakla beraber, bazıları bu şekildedir. Üyeler bunların hepsine uymalıdır. Eğer geçmişte bunların biri bile ihlal edilmişse, kapatma almamak için hemen silinmelidir.

Twitter Askıya Alınan Hesabı Açma

Twitter kullanıcıları bir hesabı farklı nedenlerden dolayı şikâyet eder. Bazen bunların aslı olmayabilir veya hata yapılabilir. Örneğin bir üyenin hesabı, farklı bir üye tarafından kopyalanmışsa ve şikâyet edenler asıl hesaba Twitter taklit hesap kapatma ile şikâyet ederse, gerçek kullanıcının hesabı silinebilir. Buna benzer verilebilecek örnekler olmakla beraber, biri de rekabet halinde olan hesaplardır.

Zira birçok kişi, rakiplerini spamlama yoluna gider. Bu durumlarda kullanıcıların itiraz etmesi mümkündür. Aşağıdaki işlemleri takip ederseniz, Twitter ile iletişim kurabilirsiniz;

 1. https://help.twitter.com/forms/general?subtopic=suspended adresine girin.
 2. Ardından askıya alınmış ya da kilitlenmiş hesabı açın. Zira aksi halde formu kullanamazsınız.
 3. Sorun ile nerede karşılaştığınızı belirtin.
 4. Sorunu tanımlayın. Bu esnada hesap kapatmaya neden itiraz ettiğinizi uygun bir dille belirtin.
 5. Adınızı ve soyadınızı girin.
 6. Twitter’da kullanıcı adınızı yazın.
 7. E-posta adresinizi yazın.
 8. Telefon numarasını girin.

Zorunlu tüm alanları doldurma ardından, gönderme yapılabilir. Yapılan inceleme sonrasında bir hata olmuşsa, hesabınız geri verilir.

Twitter İhlal Yapan Hesaplar Nasıl Kapattırılır?

Başkasının Twitter hesabı nasıl kapatılır, yalnızca kullanıcı ve platform tarafından yapılabilir. Ancak diğer üyeler topluluk kurallarını ihlal eden profilleri bildirebilir. Bunun sonucunda karşı taraftaki hesap, Twitter tarafından kapatılabilir.

Bu duruma Twitter taklit hesap kapatma da dâhildir. Aşağıdaki işlemleri uygularsanız, hesabı bildirebilirsiniz;

 1. Kullanıcı adı ve şifrenizle Twitter’a giriş yapın.
 2. Topluluk kurallarını ihlal sebebiyle bildirmek istediğiniz hesabın profiline girin.
 3. Yan yana üç nokta simgesine tıklayın.
 4. Bildir üzerine tıklayın.
 5. Sorun türünü seçin.

Topluluk kuralları her Twitter üyesinin uyması için vardır. Zira milyonlarca kullanıcının sorunsuz bir şekilde kullanmasını sağlamak için şarttır. Eğer bir kullanıcının ihlal ettiğini görmüşseniz, bu şekilde bildirmeniz mümkündür.

Bundan sonraki tüm işlemler Twitter tarafından yapılır. Ancak hesap kapatılsa dahi, karşı taraftaki kullanıcı bahsettiğimiz şekilde itiraz edebileceği bilinmelidir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67