Twitter Detaylı Arama Motoru Nasıl Kullanılır?

Twitter Detaylı Arama Motoru Nasıl Kullanılır?

Twitter Detaylı Arama Motoru Nasıl Kullanılır?

Twitter içerisinde her gün milyonlarca gönderi paylaşılır. Bu nedenle Twitter advanced search platformda bir şey arayan kullanıcılara yardımcı olur.

Twitter ilk kurulup, kullanıcılara sunulduğu günden bu yana büyük bir ilerleme göstermiştir. Her gün üye sayısını arttırarak, global bir özelliğe kavuşmuştur. Bu kapsamda pek çok üye her gün çok sayıda paylaşımlar yapar.

Ancak çoğu zaman kullanıcıların aradığını bulması zor olur. Detaylı arama motoru burada kullanıcıların yardımına gelir. Aradığınız konuları kaç yıl önce olursa olsun, hızlıca bulmanızda yardımcı olur. Bu nedenle oldukça kullanışlı Twitter özellikleri arasındadır.

Lâkin gerek yeni, gerekse eski birçok kullanıcı detaylı arama motorunun ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını bilmemektedir. Peki, bu özellik nedir?

Detaylı Arama Motoru Nedir?

Twitter içerisinde her kullanıcı farklı amaçlara sahiptir. Dolayısıyla daha sade bir kullanım isteyenler pek çok özelliği bilmeden kullanır. Zira hiçbir zaman ihtiyacı olmaz. Platforma yeni üye olanlar da Twitter’daki çok sayıda terime yabancıdır.

Bunlardan bir tanesi de Twitter gelişmiş arama olmaktadır. Özellik masaüstü Twitter sürümünden kullanılır. Üyelere platformun arayüzünden sunulur. Arama yapan kullanıcının detaylı bilgiler girmesine izin verir. Dolayısıyla bir arama motorudur.

Detaylı Arama Motoru Ne İşe Yarar?

Twitter üzerinde birçok paylaşım vardır. Kullanıcılar daha spesifik aramalar yaparken çoğu zaman zorlanır. Detaylı arama motoru kullanmak,

 1. Kelimeler,
 2. Kişiler,
 3. Yerler,
 4. Tarihler,

Gibi alanlarda daha isabetli sonuçlar sağlar. Böylece arama yaparken daha kısa sürede, istediğiniz tüm sonuçlara ulaşmanız mümkün olur.

Bu maddelerden her biri farklı konularda arama yapar. Kelimeler seçeneği aradığınız Tweet içinde istediğiniz kelimeleri sorgular. Ayarlamasını yaparken,

 1. İlk satırda tweet içinde olacak kelimeler,
 2. İkinci satırda ardı ardına görmeyi arzuladığınız kelimer,
 3. Üçüncü satırda sorguladığınız tweet’te yer alabilecek kelimeler,
 4. Dördüncü satırda görmeyi arzulamadığınız kelimeler,
 5. Beşinci satırda etiketler yazılır.

Ardından yaptığınız arama, buna uygun seçenekleri listeler. Tarihler de kullanıcılara sunulan bir diğer ayrıntıdır. Bu sayede aradığınız Tweet’in hangi dönem aralığında olması gerektiği bulunabilir. Özellikle çok eskilerde bir gönderi aranıyorsa oldukça yararlıdır.

Bunun için yalnızca gerekli tarih aralıklarını belirlemeniz yeterlidir. Ardından aramayla beraber size daha doğru sonuçlar sunulur. Böylece Twitter kullanırken büyük bir kolaylık elde edebilirsiniz.

Twitter Detaylı Arama Motoru Nasıl Kullanılır?

Peki, Twitter detaylı arama motoru nasıl kullanılır? Her sosyal medya platformu, milyonlarca kişi tarafından kullanılır. Bunların arasında tanınmak isteyenler olduğu gibi, arkadaşlarıyla ve sevdikleriyle özel kullanım yapmak isteyenler de bulunur. Bu çeşitliliğin etkisiyle yeni ve hatta eski pek çok özellik bilinmez.

Twitter için de bu konudan çok sayıda örnek verilebilir. Bunlardan biri de detaylı arama motorudur. Platform üyeleri çoğu zaman özelliğin nasıl kullanılıdığını bilmez. Böylece arama sonuçlarından tam anlamıyla yararlanamaz. Peki, detaylı arama nasıl kullanılır?

Twitter detaylı arama masaüstü bilgisayardan kullanılır. Dolayısıyla önce burayı açmanız gerekir.

 1. Eğer hesabınız kapalıysa, kullanıcı adı ve bilgilerle giriş yapın.
 2. İstediğiniz bir konuda arama yapın.
 3. Arama filtreleri başlığını açın. Ardından gelişmiş arama bölümüne tıklayın.
 4. Sonrasında tarihler seçeneği ile paylaşım tarihi, etkileşim seçeneğinden beğeni-yanıt-retweet sayısı belirleyin. Filtrelerden tweet’e verilen yanıt ve bağlantıları, hesaplardan tweet’le ilgili hesapları seçin. Kelimelerden de içerisinde geçen kelimeleri yazın.

Tüm bu işlemler ardından yapmanız gereken, ara butonuna tıklamadır.  Böylece girdiğiniz bilgilere göre sonuçlar listelenir. Aradığınız konuya daha hızlı ulaşmak böylece mümkündür.


Yorum Yap



widget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67