Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?

Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?

Twitch yayıncıları kazançları sızdırıldı bilgisinin sosyal medya içeriklerine düşmesinin ardından yayıncıların ortalama ne kadar kazandığına dair çeşitli bilgiler konuşulur olmuştur. Twitch uygulaması en popüler canlı yayın içerikleri arasında yer almaktadır. Canlı yayın açmakta olan kullanıcı doğrudan diğer kullanıcılardan bağış alabilmektedir.

Bu nedenle Twitch platformu temel olarak çok sayıda kanunu barındıran bir televizyon mantığı ile işlemektedir. Yazımızın devamından Twitch uygulamasında kullanıcılarına ortalama ne kadar gelir elde ettiğini ve uygulamanın ayrıntılarına değiniyor olacağız.

Twitch Uygulaması Ayrıntıları

Twitch Uygulamsının Ayrıntıları

Twitch uygulaması özellikle canlı yayın içeriklerinin yoğun şekilde tercih edildiği sosyal medya alanlarından birisi olarak öne çıkmaktadır. Kurulduğu tarih olan 2011’den bu yana etkin şekilde hizmet veren ve dünya çapında çok sayıda kişi tarafından takip edilen uygulama dahilinde dünya çapında bölgemizde bazı oyun severler ön plana çıkmaktadır. Platformu başarılı oyun severlerin ve bu alanda yayın yapmak isteyen kişilerin bir araya geldiği bir alan olarak değerlendirilebilir.

En çok kazanan Twitch yayıncıları Türk isimlerin de yer aldığı çeşitli gelirlerin sızdırıldığı bilgisi son dönemlerde sosyal medya alanlarında yoğun olarak konuşulan içeriklerden birisidir. Çıktığı süreçlerden bugüne popülaritesi her geçen gün artış gösteren Twitch uygulaması bazı bilindik oyunlarla birlikte daha da tanınır hale gelmiştir.

Alanı üzerinden yapılmakta olan yayınlar çok fazla rağbet görmektedir ve uygulamaya giriş yapan günlük ziyaretçi sayısının ortalama 30, 40 milyona ulaştığı bilinmektedir. Uygulama dahilinde PlayStation 3, Xbox 360 bir gün PlayStation 4, Windows ve MAC konsoluna sahip olan tüm kullanıcılar istediği şekilde yayın gerçekleştirebilmektedir.

Bunun yanı sıra canlı oyun görüntülerinin de paylaşımı mümkün olan uygulama dahilinde kişiler kendi ses kayıtlarını da yayına dahil edebilir. ABD çıkışlı bir uygulama olan Twitch, çok sayıda dil seçeneği sunduğu için dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tweet Üzerinden Para Kazanma Ayrıntıları

Twitch prime yayıncılara ne kadar kazandırıyor? Bu tarz sorular uygulama ile ilgili sıklıkla gündeme gelmektedir. Uygulama üzerinden para kazanma yöntemleri genel olarak canlı yayınlarda gerçekleştirilen bağışlar yolu ile sağlamaktadır. Çeşitli ünlü Twitch yayıncılarının temel para kazanma yöntemlerini takipçilerinden gelen bağışlar olduğunu söylemek mümkündür.

İzleyiciler yayıncının sunduğu videoyu beğendiği zaman dileğe göre bağışta bulunabilmektedir. Bu sayede yayıncılar Twitch üzerinden kazanç elde etmektedir. Dünya çapında ve ülkemizde etkin şekilde kullanılmakta olan Twitch içeriğinde Türkiye’de yapılan bağışların daha az olduğu görülmektedir.

Yayıncılar Ne Kadar Kazanıyor 2021

Yayıncılar ne kadar kazanıyor 2021 dahilinde araştırılan içeriklerden birisi olmaya devam etmektedir. Yakın zamanda Twitch uygulamasının büyük bir siber saldırıya uğraması sonucu hacklendiği ve 3 sene boyunca yayıncılara yapılan ödemeler başta olmak üzere pek çok ayrıntının ortaya çıktığı iddia edilmektedir.

Bazı oyun içeriklerinin doğruladığı haber doğrultusunda Twitch uygulamasında yayıncıların son 3 sene içerisinde kazanmış olduğu para miktarı, tarayıcı ve masaüstü uygulaması olan TV için kaynak kodlarının tümü, oyun konsolu, masaüstü ve mobil uygulamaların bütün kaynak kodları, Amazon Steam rakibi olan işlemci gibi ayrıntılı bilgilere erişildi ifade edilmektedir.

Peki uygulama dahilinde dünya çapında hangi yayıncı ne kadar kazanmaktadır? Twitter'da sızdırılması sonucunda bilgilerin sunumuna göre genel ücretler şu şekildedir:

  • Criticalrole: 9.6 milyon dolar
  • xQc: 8.4 milyon dolar
  • summit1g: 5.9 milyon dolar
  • asmongold: 0.5 milyon dolar

Yukarıdaki miktarlar ortalama 2019 ve 2021 yılları arasındaki kullanıcı kazançlarını göstermektedir. Listenin zirvesinde yer alan ve dünya çapındaki Twitch yayıncıları arasında öne çıkan yayıncıların ardından toplam 10000 kişilik sunulan liste içerisinde 35’ten çok Türk yayıncının kazancı da dikkat çekmektedir.

Bunun yanı sıra son dönemlerde ifşa ve kazançların yayınlandığı ile ilgili gündeme gelen Twitch bünyesinde Türk bazı yayıncıları açıklamaları olmuştur. Bunlardan biri ise yine Twitch yayıncılarından olan Eren Aktan tarafından ortalama fiyatları anlaşılabileceği yönündedir. Gelirin yüzde 60’ını Twitch uygulamasını kestiğini bu nedenle %40 aldığını belirten yayıncı, kalan miktarında yüzde 60’ının yayıncıyı ait olurken %40 kadarının vergi olduğunu belirtmiştir.

Twitch yayıncılara ne kadar veriyor sorusunu cevaplarken bu yüzdeler üzerinden değerlendirme yapılmaktadır. Dolayısıyla verilen bilgiye göre gelirin yarısından fazlasını Twitch uygulamasına gittiği ve yaklaşık %40 oranın vergi ile birlikte kullanıcıya kaldığı değerlendirilmektedir.

Vergi ile birlikte kullanıcıya kaldı değerlendirilmektedir. Bu söylentilerin ardından Twitch sızıntıyı doğrulamıştır. Resmi sosyal medya hesapları üzerinden yaşanan ihlali doğrulayan uygulama Amazon uygulamasının çatısı altında bulunan ve 128 GB’lık sızıntıyı duyurmuştur.

Bunun yanı sıra Twitch uygulaması tarafından kullanıcılara uygulamaya giriş yaparken şifrelerini değiştirme önerisi sunulmuştur. Bu sayede uygulamaların güvenlik unsurunun arttırılması amaçlanmıştır.

Twitch uygulamasında meydana gelen hacklenme olayının ardından dünya çapında kazançları ortaya çıkan kişilerin yanı sıra ülkemizdeki yayıncılarla ilgili de bilgiler verilmiştir. Buna göre yine ortalama aynı süreçte kazanılan şu şekilde ifade edilmektedir:

Jahrein yaklaşık 364 bin dolar, Kendine Müzisyen yayıncısı ortalama 312 bin dolar, wtcN yayıncısı ortalama 255 bin dolar ve Pqueenn  de 242 bin dolar civarında kazanç elde ettiği belirtilmiştir.

Twitch Yayınları Hakkında

Twitch Yayınları Hakkında Bilgiler

Twitch uygulaması dahilinde merak edilen pek çok ayrıntı mevcuttur. Bunlardan birisi uygulama ile nasıl kazanç elde edildiği sorunsuzdur. Twitch uygulamasında en temel gelir elde etme yöntemlerini başında bağış içeriği gelir. Özellikle canlı yayın sırasında yayıncıların takipçileri tarafından videoların beğenilmesi ile birlikte bağış gönderilmesi söz konusu olmaktadır. Bu bağışlar sayesinde belirtilen rakamların kazanılması mümkün olmaktadır.

Twitch platformu temel olarak video oyunu ve diğer içeriklerin canlı yayın akışı sırasında gerçekleştirildiği alanlardan birisi olarak dikkat çekmektedir. Sosyal medya platformları arasında hem yoğunluk hem de kazanç bakımından dikkat çeken ve ön plana çıkan Twitch uygulamasını etkin şekilde kullanarak ilerlemek isteyen çok sayıda yayıncı mevcuttur. Ancak bu alana giriş yapıldığında uzun bir müddet oyunla haşır neşir olmak gerektiği bilinmelidir.

Belli bir sürenin ardından Twitch ile kazanç elde etmek daha kolay hale gelmektedir. Twitch uygulaması bünyesinde yayına başlamak için belli ekipmanlar söz konusu olmaktadır. Örnek olarak kaliteli bir bilgisayar ve yazılım altyapısı bunlardan birisidir. Ayrıca kaliteli bir mikrofon kullanımı da gelince olmak için gereken unsurlardan birisidir. Bir başka önemli içerik de doğru oyun içeriği kurmak ve kameranın görüntü kalitesini önemsemektir.

Bir yayıncı olmak için gerekli olan koşullar arasında yer alır. Twitch platformunun bir rekabet alanı olmaktan çıkarıp bir arada etkinlik gerçekleştirilen platformu olarak görmek daha doğru olacaktır. Ülkemizde ve dünyada oldukça yoğun şekilde takip edilmekte olan Twitch uygulaması her geçen gün kullanıcı sayısını artırarak devam etmektedir. Twitch yayıncılarının izleyicileri ile anlık şekilde konuşmasına olanak tanıyan uygulama ise canlı sohbet bölümünün olmasıdır.

Yayıncılar ne kadar kazanıyor 2021 dahilinde sıklıkla araştırılan unsurlardan birisi olmaya devam etmektedir. Normalde herhangi bir platform üzerinden bu kazanç miktarları yayınlanmamaktadır. Ancak yakın zamanda Twitch uygulamasına gerçekleştirilen hacklenme üzerine bilgileri sızdırıldığı düşünülmektedir. Twitch uygulaması dahilinde kazanç elde eden yayıncıların bilgilerine yer verdiğimiz yazımızın sonuna geldik.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67