Twitch Bit Olayı Nedir ve Nasıl Yapıldı?

Twitch Bit Olayı Nedir ve Nasıl Yapıldı?

Twitch, hem ülkemizden hem de dünyada birçok kişi tarafından sevilmekte olan bir canlı yayın uygulamasıdır. Kayıtlı olan çeşitli kullanıcılar, farklı konulardan konuşmak ve farkı kişilerle iletişime girebilmek adına canlı yayınlar yapmaktadır.

Canlı yayınlara katılan kişiler ise bu canlı yayınlara para da yatırabilmektedir. Bu anlamda canlı yayını yapan kişiler de emeklerinin karşılığını toplamış olmaktadır.

Twitch Bit Nedir?

Twitch bit nedir dediğimizde ise “bit” asıl olarak Twitch uygulamasına özgü bir para birimi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Buna göre canlı yayınlara giren kullanıcılar sevdikleri içeriklere belirli miktarlarda ücret yatırabilmektedir. Bu durum bir katkı ya da ödeme olarak görülür ve tamamen gönüllülük esasına dayalıdır.

Bunun yanında Twitch geleneğine göre yapılan ödemeler, büyük ya da küçük fark etmeksizin canlı yayın içerisinde yapan kişinin adı ile birlikte duyurulur ve teşekkür edilir. Bu anlamda ödemeyi yapan kişi de sevdiği bir kişinin canlı yayınında bahsedilmiş olmaktadır. Böylelikle hem yayıncı hem de kullanıcı fayda sağlar demek de mümkün olacaktır.

Twitch Bit Ne İşe Yarar?

Twitch Bit Ne İşe Yarıyor?

Twitch bit ne işe yarar dediğimizde bir anlamda tanınmış olan yayıncıların para kazanabilmesi adına işlev görmektedir. Bu anlamda bakıldığında farklı kullanıcılar, hem Twitch hem de farklı sosyal medya platformları üzerinden tanınmaktadır. Buna göre özellikle ismini duyurmuş kişilikler canlı yayın açtıklarında bu canlı yayınlara giren kişilerin sayısı da oldukça fazla olacaktır.

Bu anlamda giren herkesin tamamen gönüllü olarak yatırdığı küçük ya da büyük meblağların her biri canlı yayın yapan kişi için bir ödemeye dönüşmektedir. Buna göre çağımızın mesleklerinden biri olan canlı yayıncılık, oyunculuk ya da YouTuberlık gibi farklı meslekler için de para kazanma esası ile aynı şekilde işlemektedir demek de doğru olacaktır.

Twitch Bit Fiyatı Ne Kadar?

Twitch üzerinden satın almış olduğunuz bitler asıl olarak TL ile aynı miktarda değildir. Bu anlamda uygulama üzerinden TL ile alım yaparak kullanıcılara bit olarak canlı yayınlar içerisinde göndermektesiniz. Bununla birlikte alınan bitlerin fiyatları ya da buna bağlı olarak miktarları da değişiklik göstermektedir. Buna göre aynı zamanda farklı ödeme biçimleri de kullanabileceğinizi belirtmek gerekecektir. Ancak alabileceğiniz en az bit sayısı, 12 TL olan 100 bit olacaktır.

Yayıncılara ise dilediğiniz miktarda bit bağışlamanız mümkün. Bu durumdan hareketle aynı zamanda satın almış olduğunuz bitlerin sayısı çoğaldıkça bir kampanya anlamında ödeyeceğiniz miktar da düşmektedir.

 • 100 Bit: 12 TL
 • 500 Bit: 58 TL
 • 1.500 Bit:165 TL
 • 5.000 Bit: 533 TL
 • 10.000 Bit: 1043 TL
 • 25.000 Bit: 2550 TL

Bu verilen bit fiyatlarına oranla farklı sayıda bitleri Twitch uygulaması üzerinden satın alabilirsiniz.

Twitch Bit Olayı Detayları

Twitch Bit Olayı Detayları Neler?

Twitch Bit olayı, aynı zamanda “Temiz Twitch Olayı” ya da “Twitch Dolandırıcılığı” isimleri ile de anılmaktadır. Bu olayın gerçek yüzü ise bit scam sistemleri kullanmakta olan birkaç dolandırıcının Twitch yayıncıları ile iletişime geçmesi ile başlamakta. Bununla birlikte dolandırıcılar, çalıntı olan kartlar üzerinden bağış yapacaklarını belirtmiştir.

Teklifte bulundukları yayıncının kabul etmesi durumunda ise yapılan bağışların belirli bir miktarını dolandırıcı kullanıcılara geri vermesi istenmekte. Bununla birlikte yayıncılar ve dolandırıcılık yapan kişiler para kazanmakta.

İzlenmeleri düşük olan yayıncılara yapılan bu teknik asıl olarak oldukça akıllıca bir dolandırıcılık ile işlemekte bu anlamda çalınan paralar ne kadar “kara” olarak görülse de yayıncılara bağış olarak gittikten hemen sonra “ak para” haline gelmekte. Bu sebeple de tespit edilse dahi hukuki bir zorunluluk olamayacağı düşünülmektedir.

Twitch Bit Listesinde Kimler Vardı?

Twitch bit tam liste dediğimizde bu kalıp genel anlamda belirtilen bu olaya adı karışmış olan yayıncıları işaret etmektedir. Kaynaklara göre bu dolandırıcılığı yapan ilk isim Bora Şaraplı olarak geçiyor. İkinci yayıncı ise Trackme ismi ile biliniyor.

Özellikle Türkiye’de de duyulmuş olan bu olaya adı karışan Twitch bit olayı Türk yayıncılar şu şekildedir;

 • logicman
 • Japone
 • lurzy0y0
 • dilaratoprakci
 • brasco
 • almira
 • tecoNe
 • Kuzuur
 • farewell
 • Deepmans
 • cinar
 • bacyx
 • thecadyyx
 • zz_yankas

Twitch Bit Olayı Nasıl Yapıldı?

Twitch bit olayı nasıl yapıldı dediğimizde ise dolandırıcıların sistemi öne çıkmakta. Bu anlamda bit scam yani bit hırsızlığı, kredi kartlarından yapılan hırsızlığı ifade etmekte.

Kredi kartları üzerinden usulsüz bir biçimde çekilen ücretler bit olarak geçiyor ve olayı kabul etmiş olan yayıncılara bit olarak canlı yayınlar içerisinde aktarılıyor. Bu anlamda ne kadar kredi kartı hırsızlığı olsa da yayıncılara geçerken bit şekline çevrilmesi ve böylelikle aklanmış olması ile birlikte Temiz Twitch olayı oldukça ses getirmiştir. Bu durumdan hareketle Twitch dolandırıcılığı birçok yerde duyulmuş ve birçok yayıncı da ifşa edilmiştir.

Twitch Bit Olayı Nasıl Duyuldu?

Twitch bit olayı nasıl duyuldu dediğimizde ise bu olay 6 Ekim tarihinde yaşandı. Twitch veri sızıntısı ile birlikte ayağa kalkan birçok kullanıcı, sızıntı sayesinde platform içerisinde bulunmakta olan pek çok bilgiye erişim sağlamıştır. Bu bilgiler ise projeler, kazançlar ve kaynak kodlarını içermekteydi. Bu veri sızıntısından kaynakla birlikte ise Twitch olayı gündeme gelmiştir.

FRMTR isimli platformda Knight Online adlı oyun için açılmış olan bir sayfada ise verilere kaynakla bu oyunun oyuncularının Twitch Bit ile birlikte kredi kartı dolandırıcılığına ortak olduğu anlaşıldır. ALCEROS21 ve polemiq31 adındaki iki kullanıcı ise olayın detaylarını vererek bu dolandırıcılığı eşelemiştir.

Bu anlamda ortaya çıkan pek çok dolandırıcı yayıncı için ifadeler alınmış ve ortaya çıkmış olan bu suçun detayları araştırılmıştır.

Twitch Bit Olayı Sonrası Süreç

Twitch Bit Olayı Sonrası Süreci

Twitch olayı, ortaya çıktığı andan itibaren farklı platformlarda ses getirmiştir. Özellikle Twitter içerisinde TT olan durum, pek çok farklı kullanıcı tarafından konuşulmuş ve bu anlamda siber polis ile birlikte taranmıştır.

Olay sonrasında pek çok farklı kullanıcının ifadesi alınmış ve aynı kullanıcılar hem sosyal medya hem de farklı araçlar üzerinden duyurular yapmıştır. Çoğu kullanıcı durum hakkında suçlu olduğunu itiraf ederken bazı kullanıcılar da yaptıklarından utandıklarını, hatta bazı zamanlarda paranın gelmemesi adına yayın açmaktan kaçındıklarını belirtmişlerdir.

Durum sonrasında Big Boss Layf ve farklı kişilerin de açıklamaları duyulmuştur.  Twitch uygulaması ve farklı uygulamalar da, çoğu suçlu bulunan kullanıcıyı engelleyerek platforma girişlerini yasaklamıştır.

Twitch Bit Olayında Son Durum Nedir?

Twitch bit olayında son durum ise suçlu bulunan kullanıcılar ile birlikte sürmektedir. Bunun dışında ise yapılan hesaplara göre toplamda 9. 883.000 TL’nin kredi kartı dolandırıcılığa yapılması sureti ile bite dönüştürülerek yayıncılara atılmasıyla aklandığı belirtilmekte. Oldukça yüksek olan bu meblağ, farklı kullanıcılar üzerinden uzun zaman devam etmiştir.

Dolandırıcılıkları yapanlar ve ortak olan kullanıcılar ise ne kadar kendilerini açıklamaya çalışsalar da oldukça etik dışı ve aynı zamanda suç olan bu olay ile birlikte hukuki süreçlerde ceza almaktadırlar. Aynı zamanda olayın sosyal etkileri de sürmekte. Bu anlamda topluluklar tarafından kınana yayıncılar, sosyal medya üzerinde kendilerine yer bulamayacaklardır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67