Tweet Kelimesi Nereden Geliyor?

Tweet Kelimesi Nereden Geliyor?

Tweet kelimesi nereden geliyor? Twitter yıllardır hayatımızda olsa da, birçok kullanıcı çoğu özelliğini ya da kelimenin anlamını bilmemekte. Peki, tweet ne demek? Burada öncelikle kelimenin Oxford İngilizce Sözlük içerisine 2013 senesinde alındığını belirtmekte fayda var. Her ne kadar Jack Dorsey tarafından meydana geldiği düşünülse de, aslında böyle değil.

Tweet, re-tweet gibi kelimeler her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta. Platformun yoğunluğu ve sunduğu özellikler, bu kişileri her gün arttırmakta. Bu sebeple tweet hakkında bilinmesi gereken şeyler birçok kişinin malumu değil. Bu durum yeni üyeler geçerli olsa da, eskilerle beraber bazı kullanıcılar kelimenin anlamını da merak etmekte.

Burada öncelikle tweet kelimesinin, İngilizce’de bu kelimenin kuş ötmesine verilen isim olduğu bilinmeli. Hatta biraz düşünülürse, kedi Slyvester ve kuş Tweety isimleri bile Warner Bros. çizgi filmlerinden hatırlanabilir. Ancak bu durumun Twitter’da atılan tweetler ile bir alakası bulunmamakta.

Her ne kadar çoğu kullanıcı tweet kelimesini Jack Dorsey’in sunduğunu düşünse de, aslında farklı bir kadın tarafından çıkarılmış. Peki, konu hakkında neler bilmelisiniz?

Iconfactory’ye Göre Bir Miktar Sıkmaktaydı

Bilindiği üzere Iconfactory ekibinde de çalışan ve yazılım geliştiricisi olan Craig Hockenberry, 2006’da Twitter takımına katıldı. Bu platformun MacOS ile IOS istemcisinde görev alan Craig Hockenberry, kendi bloğunda kullanıcı deneyiminden memnun olmadığını da dile getirmişti.

Kendisine göre bazı sorunlar bulunmaktaydı ve bu çerçevede değişik isim, fiil gibi uygulamalar yararlı olabilirdi. Zira “Twitter güncellemesi yayınla”, ona göre sadece klişe değil aynı zamanda sıkıcı bir özelliğe de sahipti. 2007 geldiğinde ise Iconfactory, Twitter içerisinde gönderi yapmaya twittering adı verilmeye başlandı. Ne var ki bir takım taşlar yerine de oturmamıştı.  Dolayısıyla keşfedilen kelimenin tam anlamıyla olmadığı düşünülmekteydi. Bu bakımdan Craig Hockenberry’nin bir takım fikirlere açık olduğu da malumdu.

Her ne kadar Jack Dorsey tarafından tweet ortaya atılmadığı gibi, bu konuda çaba gösteren ve iyileştirmeye çalışan Craig Hockenberry de keşfetmedi. Peki, bunu kim keşfetti?

Tweet Kelimesi Nereden Gelmekte?

Twitter’ın beta sürümleri, birçok geliştirici tarafından 2007 içerisinde de teste tabi tutulmaktaydı. Yapılan güncellemeler, öncelikle kendilerince incelenmekteydi. Bunlardan biri olan Blaine Cook, kullanılan “twits” sözcüğünü güzel bulmadı. Burada Craig Hockenberry’nin de Cook gibi sıkıcı bulduğunu söylemek gerek.

Ancak Cook, konu hakkında Hockenberry’ye e-posta yolladı. Peki, burada ne yazdı? Eğer burada twits yerine “tweet” kullanılırsa hem modernliği yakalayabileceklerini; hem de kuş sembolü ekleyerek pekiştirebileceklerini dile getiren öneri yaptı.

Craig Hockenberry de bu sözcüğü ilk okuduğunda yatkın buldu. Böylece Twitterific üzerinde bunu hemen uyguladı. Ancak Twitter hemen bu uygulamaya geçmedi. Burada kısa olmayan bir süre “twits” denmeye devam edildi. Lâkin Haziran 2008 geldiğinde tweet değişikliği burada da oldu.

Oxford İngilizce Sözlüğü Kabul Etti

Twitter tarafından böylece kullanılmaya başlanan tweet kelimesi, kullanıcıların yoğun bir ilgisiyle karşılaştı. Bu durum kullanım sayısına etkisini kısa sürede gösterdi. Bu durum Oxford’u da etkiledi. Zira buraya yeni sözcük eklenmesi için, minimum 10 yıl yaygın kullanılması şartı mevcut.

Buna rağmen yoğun kullanım, 2008 yılında onaylanmasının üzerinden 5 yıl gibi az süre geçmişken resmi olarak buraya eklenmesine sebep oldu. Burada “tweet” kelimesinin Türkçe anlamı, “Twitter sosyal medya servisi kullanılarak atılan bir mesaj” şeklinde verilebilir.

Böylece günümüzde yoğun olarak kullanılan, # işaretiyle gruplama yapılabilen ve 280 karakterler sınırlı olan “tweet” kelimesi de hayatımıza girdi.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67