TikTok'un Bir Özelliği Instagram'a Geliyor

TikTok'un Bir Özelliği Instagram'a Geliyor

Kısa formatlı videolar günümüzde büyük bir popülerlik sahibi. Bu bakımdan TikTok’un bu özelliği sunması, oldukça sevilmesine, kullanılmasını sağlamakta. Ancak bu konuda sosyal medya platformları arasında bir rekabet de yer almakta. Nitekim Instagram Reels bu konuda bahsi yapılabilecek bir özellik. Instagram tarafından gerçekleştirilen duyuru kapsamında, remix özelliği sunulmakta.

Birçok TikTok kullanıcısının anlayacağı üzere Instagram remix kişilere herhangi bir Reels videosu ile kendisini yan yana getirebilecek. Dolayısıyla bazı kişiler tarafından bir nevi kopya da değerlendirilmekte. Peki, bilmeyenler veya yabancı olarak için bu özellik ne ve nasıl kullanılır? İşte haber hakkında bilmeniz gerekenler…

Instagram Remix Sunuldu

Instagram ilk kullanıcılarla buluştuğu andan sonra hızlı bir popülerlik yakaladı. Bunun nedenlerinden bir tanesi de kendini sürekli güncel tutması. Nitekim zaman zaman gelen güncellemeler ve özelliklerle birçok özellik tanıtıldı. Bunlardan en yeni olan da Instagram remix.

Peki, TikTok kullanmayan kişiler için bu özellik ne anlama geliyor? Remix ile kişiler oluşturdukları Reels videoları rahatlıkla düzenleyebilecek. Dolayısıyla herhangi bir video klibin hemen yan tarafına video eklenebilmekte.

Çoğu TikTok kullanıcısının düet olarak bildiği bu özellik, TikTok içerisinde birçok konu için oldukça güzel. Zira hem yarışmalarda, hem de popülerlikte kullanılan bir özellik.

Instagram Remix Nasıl Kullanılır?

Instagram Remix kullanımı Reels videoları üzerinden yapılmakta. Bu çerçevede kullanım şöyle;

  1. Herhangi bir Reels videosunu açın.
  2. Ekranda görülen üç nokta simgesine dokunun. Ardından da Remix this Reels seçeneğini kullanın.
  3. Sonrasında ise ekran ikiye bölünür. Bunun bir kısmında seçtiğiniz video vardır.
  4. Kendi videonuzu çekin.

Tüm bu işlemler ardından tek yapılması gereken, düzenlemeler ardından paylaşmak. Ses ayarlarına kadar birçok seçenek yer almakta. Bilindiği üzere 15 saniyelik videolar çekilmesine izin veren Instagram Reels video ses ve müzik içerebilmekte. Profil kısmında özel bir bölümde yer alan bu videolar ile daha canlı ve sevilen videolar yapabilmek de mümkün.

Dolayısıyla Instagram Remix özelliği oldukça kullanışlı bir seçenek. Henüz yeni olmakla beraber, büyük bir beğeni alacağı da söylenebilir.

Instagram Reels Özellikleri Nelerdir?

Instagram içerisine her gün sayısız yeni üye eklenir. Bu nedenle kişiler bazı özellikleri bilemeyebilir. Burada en çok rastlanan Reels özelliğidir. Instagram kamerasından kullanılan video seçeneği kolay çekilebilse de, birçok kişi neler yapabileceğini tam olarak bilmez. Genel anlamda şu gibi araçlardan bahsedilebilir;

  1. Hız: Kişiler bu kapsamda videosunun bir kısmını yavaşlatabilir yahut hızlandırabilir.
  2. Hizalama: Eğer iki klip birleştirilmek istenirse, daha düzgün geçiş için nesneleri düzgünleştirir.
  3. Zamanlayıcı: Geri sayım olarak da bilinen özellik, tahmin edilebileceği gibi elleri kullanmadan bir çekim yapmayı sağlar. Aktif hale getirdiğinizde kısa bir sayım ardından kayıt başlar. Kişiler böylece telefonu tutmak zorunda kalmaz.
  4. AR Efektler: Bu kapsamda zengin AR efektleri vardır. Arttırılmış gerçeklik efektleri açısından platformun sunduğu seçenekler ya da global çapta içerik üreticilerin ürettikleri tercih edilebilir.
  5. Ses: kişiler çekim esnasında gerek kendi sesini, gerekse müzik kütüphanesini kullanabilir.

Gizli hesaplarda da paylaşılmakla beraber, bu durumda keşfet bölümünde fotoğraf ve videolarda olduğu gibi görüntülenmez. Zira hesap gizli konumdadır. Ancak yakın arkadaşlar, DM, hikâye gibi farklı paylaşım alanlarına sahiptir. Ek olarak açık hesapların sevilen Reels videoları, keşfet kısmında ayrı görüntülenir.

Instagram Remix özelliği ile beraber Reels videoların daha popüler olacağı söylenebilir. Böylece kısa süre sonra bu tür videolar daha yaygın hale gelebilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67