Tiktok'tan Çocukları Korumanın Yolları

Tiktok'tan Çocukları Korumanın Yolları

TikTok içerisinde her gün milyonlarca paylaşım yapılır. Dolayısıyla içerisindeki bazı içerikler, çocuklar için uygun olmayabilir. TikTok’tan çocukları koruma yolları mevcut olup, bunlar sayesinde ebeveynler çocuklarını güvene alabilir. Burada üç seçenek vardır;

 1. Dijital Refah Özelliği
 2. Kısıtlı Mod Özelliği
 3. Hesabı Özele Alma

Ancak birçok ebeveyn tarafından bu özellikler bilinmez. Bunun temel nedeni, TikTok’un aktif olarak kullanılmaması ya da yeni üye olunmasıdır. Eğer bunları nasıl kullanacağınızı öğrenirseniz, çocuğunuzu gerek diğer kullanıcılardan, gerekse paylaşımlardan koruyabilirsiniz.

Dijital Refah Özelliği

TikTok içerisinde her gün güncel paylaşımlar yapılır. Bunlar farklı konulara dağılmış vaziyettedir. Ne var ki TikTok videoları, çocuklar için uygun olmayabilir. Ayrıca çocuklar fark etmeden çok uzun saatler burada kalarak, derslerini de aksatabilir.

Dijital refah özelliği bu durumlardan zaman yönetimi yapılmasını sağlar. Aktif hale getirildiği zaman, platformun günde kaç saat kullanılabileceği ayarlanır. Böylece çocuğunuzun zamanını daha iyi hesaplamasına yardımcı da olabilirsiniz. Peki, bu özellik nasıl aktifleştirilir? Eğer aşağıdaki maddeleri takip ederseniz, gerekli ayarlamaları kısa sürede yapabilirsiniz;

 1. TikTok’u açın.
 2. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak, TikTok hesabınızı açın.
 3. Kendi profil sayfanızı açın.
 4. Üstte sağ tarafta bulunan üç nokta sembolüne dokunun.
 5. Karşınıza gelen seçeneklerden, dijital refah’ı seçin.
 6. Ardından açarak bir şifre belirleyin.

Son olarak ekran zaman yönetimini değiştir kısmına gelerek, değiştirmeniz yeterlidir. Bu anında kaydedilmekte olup, kontrole anında başlamanızı sağlar.

Kısıtlı Mod Özelliği

TikTok içerisinde olan videoların büyük kısmının, aileler tarafından çocukları adına endişeyle karşılandığı söylenebilir. Bu durumda Tik Tok videoları nasıl engellenir sorusu da öne çıkar. Böylece ebeveynler, uygun bulmadığı videolara, içeriklere etkili bir filtreleme yapabilir.

Bu sayede platform, çocuğunuz için daha güvenli bir hale gelebilir. Peki, aktif hale getirmek için ne yapılır? Eğer aşağıdaki işlemleri uygularsanız, kısa sürede bir çözüm bulmanız mümkündür;

 1. TikTok’u açın.
 2. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak, TikTok hesabınızı açın.
 3. Kendi profil sayfanızı açın.
 4. Üstte sağ tarafta bulunan üç nokta sembolüne dokunun.
 5. Karşınıza gelen seçeneklerden, dijital refah’ı seçin ve aç üzerine tıklayın.
 6. Şifrenizi belirledikten sonra, kısıtlı modu değiştirin.

Tüm bu işlemler sonrasında beklemeniz gerekmez. Zira anında kayıt edilir.

Hesabı Özele Alma

TikTok çok sayıda özellik sunar. Bunlardan bazıları gerek yetişkinler, gerekse çocuklar için daha güvenli ve arzu edilen bir platforma yardım eder. Bunlardan bir tanesi de gizli hesaplardır. Hesapların dışarıdan görüntülenebilmesi, birçok aile tarafından endişeyle karşılanır.

Eğer çocuğunuzun paylaşımlarının gizli olmasını, daha zor ulaşılmasını istiyorsanız hesabı gizliye çekmeniz önerilir. Ayrıca zaman arkadaşlık isteklerini ve takip listelerini kontrol ederek, arkadaşlarına ek olarak kimlerin olduğunu görebilirsiniz.

Peki, TikTok’tan çocukları korumanın yolları arasında bu işlem nasıl yapılır? Eğer aşağıdaki işlemleri takip ederseniz, kısa sürede bir çözüm bulabilirsiniz;

 1. TikTok platformuna giriş yapın.
 2. Kullanıcı adınızı ve parolanızı yazarak, hesabınıza giriş yapın.
 3. Hesabınızın profil sayfasını görüntüleyin.
 4. Ayarları seçerek, gizlilik ayarları ekranına gelin.
 5. Burada diğerlerinin sizi bulmanıza izin vermesiyle ilgili kısma gelerek, size ulaşabilecek kişileri belirtin.
 6. Alt kısımda bulunan özel hesap kısmına dokunarak, içerik ve hesabın görüntülenebileceği kişileri seçin.

Bu işlemlerden sonra da içerikleri kimin indirebileceği, yorum yapabileceği, mesaj gönderebileceği gibi ayarlamalar yapılır. Böylece çocuğunuzun hesabı daha güvenli hale getirilebilir. Ancak zaman zaman kontrol etmek de gerekir.

 


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67