TikTok'a Dava Açıldı!

TikTok'a Dava Açıldı!

TikTok’a milyon dolarlık dava geldi! Hollanda’da yer alan Piyasa Enformasyon Araştırma Vakfı iddiaları kapsamında, platform çocukların verilerini ihmal etmekte. Dolayısıyla platform, buradan hareketle 64 bin anne-baba ismine TikTok dava edildi.

TikTok her ne kadar çok popüler olarak görülse de, aslında çok sayıda olay da bulundurmakta. Örnek olarak iki çocuk bir “akım” yapabilmek için iki minik mıknatısı dillerinin üzerine koymuş, böylece “piercing” yaptırmış görüntüsü almaya çalışmıştı. Ne var ki bazı çocuklar bunları doğal olarak yanlışlıkla yutmuştu. İngiltere’de bu bakımdan 65 çocuk 3 yılda hastaneye müracaat etmişti. 11 yaşındaki bir çocuğun bir kısım bağırsağı bile alınmıştı.

Her ne kadar platformu ilgiyle takip eden bir kesim olsa da, “görmemek” isteyen ve göz ardı edilemeyecek bir kesim de mevcut. Dolayısıyla hâlâ üzerine yoğun bir tartışma devam etmekte. Amerika Birleşik Devletlerinde biyometrik veri toplanma haberi, bir çocuğun video çekmek isterken kendini yanlışlıkla “alevlere” vermesi hâlâ canlıyken, bunlara bir yenisi geldi.

Hollanda Piyasa Enformasyon Araştırma Vakfı iddiaları kapsamında, platform çocukların veri gizliliğini ihmal etmekte. Dolayısıyla tam 64 bin anne-baba adına dava açılmış durumda.

1,4 Milyar Euro Üzerinde

Her ne kadar bazı kişiler çok düşük bir fiyat olacağını düşünse de, aslında hiç de azımsanmayacak bir miktarda para isteniyor: 1,4 milyar Euro üzerinde! SOMI açıklamaları kapsamında platform, veri kullanımına dair gerekli izinleri almış değil. Üstelik buna ek olarak çocukların veri gizliliği de ihmal edilmekte. Uygun olmayan, zararlı içerikler kapsamında onlara gerekli koruma yeterince verilmemekte.

Bu noktada SOMI kurucularından olan Cor Wijtvliet, Avrupa Birliği’nin ilgili kurumlarına TikTok üzerinde çok sayıda mektup attıklarını, ancak neticeye varamadıklarını da dile getirmekte. Dolayısıyla dava açtıklarını belirtmekte.

Peki, tüm bunlara platform ne dedi? TikTok kendileri için kişisel verilerin korunmasının önemli olduğunu söylerken, 16 yaşın altında bulunan üyelerin anne-babalarına, çocuklarının hesaplarına erişim izni verildiğini belirtti.

Bununla beraber bu iznin ne kadar “faydalı” olduğu da düşünülebilir; zira bir çocuk anne-babasından gizli şekilde buraya girebilir. Aynı şekilde bir ebeveyn TikTok’u her zaman kontrol edemeyebilir. Ayrıca bir TikTok videosunun oldukça kısa olduğu dikkate alınırsa, anne-baba müdahale edene kadar çoktan izlenmiş bile olabilir.

Daha Önce De Olmuştu

Birçok kişinin hatırladığı üzere TikTok dava durumu bir ilki oluşturmamakta. Zira geçtiğimiz dönemlerde benzer davalar da oluşmuştu. Çoğunda reşit olmayan üyelerin güvenliği adına ayrıca çalışıldığı bahsedilmişti. SOMI tarafından gerçekleştirilen açıklamalar da izinlerin gerekli biçimde alınması, üyenin bilgilendirilmesi istenmekte.

Mıknatıs Yutan Çocuklara Ne Oldu?

Birçok kişinin takip ettiği ve yazımızın başında da belirttiğimiz üzere, bazı çocuklar sadece akım yapabilmek için mıknatıs ile piercing yapmaya çalışmakta. Bu durum iki çocuğu hastanelik etmiş durumda.

Bunlardan biri, 11 yaşında olan Ellis Tripp. Kendisi minik manyetik toplardan yaklaşık olarak 5 tanesini yuttu. Ardından ise 6 saat gibi uzun bir ameliyata alınmak zorunda kalındı. Topların çıkartılabilmesi için, bağırsaklarından bir bölümün alınması gerekti. Çocuğun annesi ise TikTok akımının, hastaneye ulaşılamaması durumunda onu hayatından edebileceğini dile getirerek isyan etmişti.

Bunun haricinde 13 yaşında bir kız çocuk da aynı akım sebebiyle ciddi ameliyatlar oldu. Ancak o yaklaşık 5 tane değil, 15 taneyi yutmuştu. Söz konusu toplar, birbirlerini çekerek hem kan akışına, hem de iç organlarımıza zarar vermekte.

Dolayısıyla bu gibi konularda başta ebeveynlerin büyük bir dikkat göstermesi gerekmekte.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67