TikTok Ve İnstagram Reels Karşılaştırması

TikTok Ve İnstagram Reels Karşılaştırması

TikTok, kısa müzikal videolar ve canlı yayın özellikleriyle popülerdir. Ancak İnstagram reels ile beraber, TikTok ve İnstagram Reels karşılaştırması da son zamanlar da konuşulur olmuştur.

Bilindiği üzere diğer sosyal medya platformlarına göre yeni olan TikTok, özellikle genç nesiller arasında büyük bir kullanıma sahiptir. Zengin özellikleri ve üçüncü taraf uygulamaları ile oldukça yaygındır.

İnstagram da ilk sunulduğundan bu yana büyük bir kullanıma erişmiştir. Yaptığı güncellemelerle yeni özellikler tanıtan platform, yakın dönemde reels özelliğini de tanıtmıştır. Böylece kullanıcılara, kısa video çekme ve editleme seçeneği verilmiştir.

Bu durum, kısa süre sonra iki seçenek arasında ne gibi farklar bulunduğu sorusunu da meydana getirmiştir. TikTok ve İnstagram Reels karşılaştırması kapsamında bu farklılıkları ele alır.

TikTok

TikTok, kullanıcılarına video çekerek, bunlara çıkartmalar, özel ses efektleri, etiketler, sesler ve müzikler eklenmesine izin verir. Bu nedenle ilk sunulduğunda hızlı bir şekilde popülerlik yakalamış, dünyada kalıcı bir yer edinmiştir.

Zengin özelliklere sahip olan TiktTok, video klipleri kesme, kırpma, kopyalama ve birleştirme özelliklerine sahiptir. Videolar 15 saniye olmakla beraber, her gün birbirinden eğlenceli ve farklı binlerce içerik üretilir.

TikTok içerisinde hesap açılması için 13 yaşından büyük olunması gerekmektedir.  13 – 18 yaş aralığında olanlar ise yasal veli ve ebeveynlerinden onay alarak hesap açabilir. Bununla beraber pratiğe bakıldığında bu kural işlememektedir.

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi TikTok üzerinden para kazanmak da mümkündür. Ancak burada farklı olarak, canlı yayında diğer kullanıcılardan “bağış” alınabilir. Örneğin bir kullanıcı, yayıncıya asa gönderdiğinde, gönderici kişi TikTok’a 17 Türk Lirası ödemektedir. Alan kişi ise 7 Türk Lirası almaktadır.

İnstagram Reels

İnstagram, ilk çıktığı günden bu yana sürekli kendini geliştirmiştir. Bu kapsamda çok sayıda araç ve özellik, zaman içerisinde eklenmiştir. Bunlardan biri olan reels İnstagram, kısa sürede popülerlik yakalayan araçlar arasındadır.

İnstagram Reels nasıl kullanılır çerçevesinde şu özellikler vardır;

  1. Geri Sayım ve Zamanlayıcı: Cihazı tutmadan, video çekimine izin verir.
  2. Hizalama: İki klip, arada pürüz olmaksızın birleştirilebilir.
  3. Hız: Videoların bazı bölümleri yavaşlatılabilir ya da hızlandırılabilir.
  4. Ses: Kişiler hem kendi seslerini, hem de İnstagram müzik kütüphanesini seçebilir.
  5. AR Efektler:  Arttırılmış gerçeklik efektlerini ifade eder.

Ayrıca videolar, tıpkı TikTok gibi 15 saniyedir. Kişiler, yine TikTok gibi farklı kişilerin meydana getirdiği müzik kütüphanesini kullanabilir. Pek çok kullanıcı, üçüncül uygulamalardan da yararlanır.

Platformun mesajlaşma kısmı kullanışlı olup, resim ve özel hikâye paylaşımı söz konusudur. Ürün satımı veya reklam alarak para kazanmak mümkündür; Ancak TikTok şeklinde bir bağış yer almamaktadır.

TikTok ve İnstagram Reels Karşılaştırılması

İnstagram Reels ve TikTok, daha çok sayıda özelliğe sahiptir. Ancak genel tüm özellikleri bu şekildedir. Görüldüğü üzere TikTok, 18 yaş sınırı bulundurur. Bundan küçük olanlar, hesap açamaz. Her ne kadar pratikte uygulaması olmasa da, yaş sınırının olması, küçük olanların para kazanma amacıyla kullanamayacağı anlamına gelir.

Yaş problemi olmayanlar, TikTok üzerinde canlı yayınlar sayesinde para kazanabilir. Ancak canlı yayında özgün bir konu bulmak ve dikkat çekmek de oldukça zordur. Ayrıca birbirinden özgün videolar oluşturmak da bir süre sonra güç hale gelmektedir. Resim paylaşımı da bulunmamaktadır.

İnstagram ise hem video, hem de fotoğraf özelliği sunmaktadır. Para kazanmak mümkün olmakla beraber, TikTok üzerinde olduğu gibi bir seçenek yoktur. Kişiler markalarla anlaşarak reklam geliri veya farklı kullanıcılara ürün satarak, gelir kazanma gibi farklı yöntemler kullanmaktadır.

TikTok ve İnstagram Reels karşılaştırması, videoların özelliklerinde ise bir değişiklik bulunmaz. Araçları ve süreleri birbirleriyle oldukça benzerdir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67