TikTok Fenomenlerinin Aylık Kazançları Ne Kadar?

TikTok Fenomenlerinin Aylık Kazançları Ne Kadar?

Tiktok fenomenlerinin aylık kazançları ne kadar? Tiktok, Çinli Byte Dance şirketine bağlı olarak faaliyet gösterdiği bilinen bir sosyal medya platformu olarak tanınıyor. TikTok' un dünyanın genelinde yaklaşık olarak 700 milyonu aşan kullanıcı olduğu biliniyor. Giderek daha popüler ve kullanılır hale gelen Tiktok, esasen bir video paylaşım uygulamasıdır. Günümüzde popüler kültürün giderek insanlar arasında tanınması ve yaygın hale gelmesi sebebiyle Tiktok fenomenleri ortaya çıkmıştır. Bu sebeple Tiktok fenomenlerinin ne kadar para kazandığı, aylık gelirlerinin ne olduğu pek çok insanın merak konusu haline gelmiştir.

Tiktok’ ta para kazanmanın bilinen en etkili yolunun sponsorluk anlaşmaları ve şarkı tanıtımları olduğu biliniyor. Kişilerin çektikleri tek bir video ile aldıkları ücretin 5 bin dolar ile 8 bin dolar arasında değişmesi ise insanların tiktok fenomeni olma arzularını adeta kamçılıyor.

TikTok fenomenleri pek çok farklı yol ile para kazanıyor ve aylık kazançlarını hep yükseltmeyi hedefliyor. Sosyal medya platformlarından Tiktok, bir bakıma dijital starların ortaya çıkmasını ve onların para kazanabilesini sağlıyor. İşte Tiktok, pek çoğumuzun anlamadığı popülerliğini aslında bu yolla sağlıyor. Bu sebeple de her geçen gün kullanıcı sayısı artmaktadır. Ancak Tiktok fenomeni olmak isteyenlerin bilmesi gereken şey; Tiktok’ tan para kazanmanın pek de kolay bir iş olmadığıdır. Bunun en temel sebebi Tiktok’ un reklam gelirlerini fenomenler ile paylaşmaması olarak bilinir. Bu nedenle Tiktok, reklam gelirinin belli bir yüzdesini fenomenler ile paylaşan Youtube ve Facebook’ tan bu açıdan farklıdır. Çin menşeili sosyal medya platformu Tiktok, fenomenler ile reklam gelirini paylaşmak yerine onlara sanal hediyeler sunmaktadır.  Bunun yanı sıra Tiktok, fenomenlerine 30 günlük sürede en az 10 bin takipçiye sahip olan ve 100 bin video görüntülemesine sahip olan fenomen ya da kullanıcılarına “içerik oluşturucu fonu” adı altında ödemeler yapabiliyor.

Tiktok fenomenlerinin bir diğer adı ise Tiktoker olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu Tiktoker’lardan bazıları Business Insider’a konuştu ve  kendi açılarından “içerik oluşturucu fonu” ödemelerinin sadece görüntülemelere göre hesaplanmadığını söylediler. Bu konuşmaya göre, yüz bin video görüntülemesine sahip olmalarının oldukça küçük bir gelir ettiği ortaya çıkıyor

Preston Seo Tiktok açıklamaları yaparak Tiktok hesabından ne kadar kazanç sağladığına dair bilgiler paylaştı. Halihazırda 2, 1 milyon Tiktok takipçisine sahip olan ve kişisel finans alanı paylaşımları yapmasıyla tanınan Preston Seo, Insider vasıtası ile paylaştığı belgelerine göre 2021 yılının Ocak ayı ile 2021 yılının Mayıs ayı arasındaki sürede “içerik oluşturucu fonu”ndan toplam olarak 1. 664 dolar kazandığı biliniyor. Ayrıca bu kişi, Tiktok hesabını kullanarak günlük ortalama olarak 9 dolar ile 38 dolar arasında kazanç sağladığını ifade etti.

İşte bazı Tiktok fenomeni ve maaşları:

  • 1 milyon Tiktok takipçisi olan Vi Long aylık 17 bin dolar-32 bin dolar kazanıyor.
  • 512 bin takipçisi olan Lucy Davis, canlı yayından 20 dolar-300 dolar kazanıyor.
  • Bu içerik oluşturma fonu dışında Tiktok fenomenleri ya da bilinen diğer isimleri ile Tiktoker’ ların para kazanmasını sağlayan bir başka yol ise popüler şarkıların tanıtımını yaptıkları bir video çekip paylaşmaları olarak biliniyor. Çeşitli müzik şirketlerinin bir şarkıyı viral yapabilmek için düzenli bir şekilde Tiktok fenomenlerine şarkının tanıtımını yapmaları için para ödediği bilinir. Bu para ise yaklaşık olarak her bir şarkı tanıtımı başına 750 dolardır.
  • Tiktok uygulamasında yaklaşık olarak 10 milyonun üstünde bir takipçiye sahip olan TikTok fenomenleri arasında  Nicole, Natalie ve Nika Taylor’ın  bir şarkının bir video çekerek tanıtımını yapmak için 750 dolar ya da iki video çekerek bir şarkının tanıtımını yapmak için 1. 400 dolar ve üç video çekerek bir şarkı tanıtımı yapmak için ise 2. 000 dolar aldıkları biliniyor. Fakat Los Angeles’ ta aktif olduğu bilinen medya kuruluşu olan Flighthouse' un sorumlusu Austin Georgas daha az Tiktok takipçisine sahip olan mikro etkileyicileri için bu oranların değişken olduğuna ek olarak ödemelerin 150 dolar ile 20 dolar kadar olabileceğini ifade etti.

TikTok Nedir?

TikTok detayları

Tiktok nedir? Tiktok, SensorTower tarafından 2020 yılının ocak ayında yayımladığı verilere göre 2019’da dünyanın en çok indirilen uygulaması olmuştur. TikTok  özellikle gençler arasında popüler olan bir video paylaşım uygulamasıdır.

Tiktok neden bu kadar popüler oldu? sorusu için kesin bir cevap vermek zordur. Tiktok, 2017 yılında ByteDance şirketinin bu uygulamayı ilk olarak Çin’de Douyin isimli bir uygulama olarak piyasaya sürdüğü bilinir. Daha sonrasında 2017’nin sonlarına doğru ByteDance şirketi  kullanıcıların popüler şarkılara dudak senkronizasyonu yolu ile eşlik edip video çekmesi ve bu videoyu paylaşmasını sağlayan Music.ly sosyal medya platformunu satın alması ile üne kavuştur. Artık Tiktok, ABD’de yaşayan genç kitlelere ulaşabilir hale gelmişti. Tiktok’un asıl ünü ise 2020 yılında yaşandı. Tiktok uygulaması artık sadece gençlerin değil pek çok yaş grubundan insanın da kullandığı bir sosyal medya platformu haline geldi. Ayrıca bu uygulamayı sanatçılar, pek çok meslek grubundan insanın kullanmaya başlamasının yanı sıra siyaset insanları da Tiktok kullanmaya başlamıştır.

Tiktok videoları bazı insanlara bazen komik bazen de saçma gelebilir. Ancak öyle görünüyor ki kişiler bu uygulamayı kullanmaya başladıktan sonra uygulamanın bağımlısı oluyorlar. Esasen bu durum Tiktok öncesinde kullanılan Vine uygulamasının boşluğunu doldurup üstüne daha popüler olması ile oldukça ilgilidir. Tiktok kullanıcıları kendilerini bu uygulamayı kullanarak aslında yaratıcı bir şekilde kendilerini ifade etme deneyimi kazanıyorlar. Bu sebeple de uygulama her geçen gün daha çok geliştiriliyor ve Tiktok bu sayede her geçen gün daha popüler hale geliyor.

TikTok Nasıl Kullanılır?

TikTok Nasıl Kullanılır? TikTok kullanmak isteyen kişiler öncelikle App Store ya da Google Play Store gibi uygulama mağazalarından bu uygulamayı indirmelidir. Kullanıcıların uygulamada hesap açabilmesi için bir telefon numarasına, e-posta adresine, Facebook hesabına ya da Instagram gibi bir uygulama vasıtaysıyla kayıt olması gerekir. Tiktok kullanıcıları uygulamaya giriş yaptıktan sonra, Tiktok videoları bulmak için uygulamanın arama sekmesini kullanabilir. Ayrıca uygulamada kişilerin popüler içerik oluşturanları, popüler içerikleri görebileceği “Sizin İçin” sekmesi de bulunmaktadır.

TikTok Çocuklar için Uygun Bir Platform Mudur?

TikTok ve çocuklar

TikTok çocuklar için uygun bir platform mudur? Sorusunun cevabı kişiden kişiye ve aileden aileye değişebilir. Tiktok 18 yaş üstü her bireyin kullanımı için uygun olarak değerlendirilmektedir. Bu sebeple aslında sorunun kesin cevabı: Tiktok çocuklar için uygun bir platform değildir. Çocuğun izlemesinin uygun olmadığı pek çok içerik, Tiktok videolarındaki pek çok içeriğin küfürlü ve müstehcen unsurlar içermesi sebebiyle ebeveynlerin çocukları Tiktok kullanımı konusunda sınırlandırması tavsiye edilir. Eğer çocuk bu uygulamayı merak ediyorsa ebeveyn kontrolü altında merakı giderilebilir. Ancak Tiktok’un kesin olarak yasaklanması, çocuğun merak duygusunu güdüleyeceği için çocuğu sınırlandırmak yerine, kontrol altında Tiktok kullanımına müsaade edilebilir. Unutulmamalıdır ki internet çağında ve bilginin, içeriklerin hızla yayıldığı bu dönemde çocukları istenmeyen içeriklerden uzak tutmak neredeyse imkansızdır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67