TikTok Efektleri Nasıl Yapılır?

TikTok Efektleri Nasıl Yapılır?

TikTok efekti videoları daha güzel ve çekici yapmaktadır. Bu nedenle platformda herkes tarafından kullanılmaktadır. Uzun süredir kullananlar haklarında ayrıntılı bilgi sahibi olsa da yeni kullanıcılar bu konuya yabancı olabilmektedir.  Platformda en çok kullanılan Efektler isim olarak şu şekildedir;

 1. Güzellik Filtresi
 2. Ses Efekti
 3. Slow Motion Efekti
 4. Makyaj Filtresi
 5. Brew Filter Preset
 6. Bling Filter Effect
 7. Green Screen Filter Effect
 8. Inverted Filter Effect
 9. Yüz Dönüşümü Efekti
 10. Yüz Yakınlaştırma Efekti

Platform içinde bunlar ve haricinde çok sayıda efekt, filtre vardır. Böylece videolarınıza değişik havalar verebilir, daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Bunların her birini deneyerek, takipçilerinize nasıl daha iyi hitap edebileceğinizi bulabilirsiniz.

Güzellik Filtresi

TikTok efekt isimleri arasında olan Güzellik filtresi, en çok kullanılanların neredeyse başında gelmektedir. Aynı zamanda Glow Look Filter olarak da bilinmekte olup uygulandığı durumda cildi hafifçe pürüzsüz hale getirmektedir. Aynı zamanda göz farı, takma kirpik ve ruj gibi ekler, makyaj yapılmamışsa bile yapılmış gibi görülmesini sağlar.

Özellikle son zamanlarda popüler hale gelmiş olup güzelliğine yeni bir güzellik katmak isteyenler tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Ses Efekti

TikTok ses efekti

TikTok efekti arasında olan ses efekti, adından da tahmin edilebileceği üzere sesinizin nasıl değiştirileceğini belirtmektedir. Bunun için videonuzun, kendi sesinizi içermesi gerekir. Dolayısıyla müzik bulunduran, yerleşik şablonlarda meydana getirilen videolarda ses efekti yapılamaz. Aşağıdaki işlemler yapılırsa ses efektleri kullanılabilir;

 1. Videonuzu kaydedin. Normalde yapıldığı gibi video kaydını yakalayın.
 2. Kaydı duraklatmak ya da durdurmak için bir kez dokunun. Kaydı bitirdiğinize dair onay verin.
 3. Sağ üstteki menüden ses efektlerini seçin.
 4. Pencere açıldığında efektlerin birini eklemek için dokunun.
 5. Seçimi yaptıktan sonra ileri üzerine dokunun.
 6. Gönderi seçeneklerini belirleyip, düzenlemeleri tamamladıktan sonra gönderin.

Böylece ses efektleri de tamamlanmaktadır.

Slow Motion Efekti

TikTok efekt bulma için kullanılabilecek efektlerden bir diğerini de Slow Motion Efekti oluşturmaktadır. Eğer videonuzun bir bölümünün yavaş hareket etmesini istiyorsanız, yapabileceğiniz bir tercihtir. Bunun için şu işlemler yapılır;

 1. TikTok’un kamerası açılır.
 2. Çekim modları arasında slow motion seçilir.
 3. Kayda başlanır ve video arzu edilen şekilde çekilir.
 4. Video tamamlandıktan sonra efekt, filtre eklemeleri düzenlemeler gerçekleştirilir.

Bunlar tamamlandıktan sonra efekt hazır hale gelmektedir.

Makyaj Filtresi

TikTok değişim efekti arasında sayılabilecek seçeneklerden biri de makyaj filtresidir. Bu tıpkı güzellik filtresi gibi daha güzel görünmenize yardımcı olacak bir araçtır.

Bunun için ilk olarak TikTok kamerası açılır. Ardından da sağ tarafında yer alan makyaj üzerine dokunulur. Söz konusu sekmeden arzu edilen filtre seçilerek, video çekilir. Video tamamlandıktan sonra düzenlemeler de bitince yayınlanması yeterlidir.

Brew Filter Preset

G6 adıyla da bilinen TikTok efekti son zamanlarda popüler olarak kullanılan seçenekler arasındadır. Eğer retro tarzı seviyorsanız ve paylaşımlarınıza da eklemek istiyorsanız, yapabileceğiniz bir seçimdir. Bunun için aşağıdaki işlemlerin yapılması efekti kullanmanıza yardımcı olacaktır;

 1. TikTok uygulamasını açın.
 2. Ekranın altında, ortada bulunan artı butonuna dokunun.
 3. Ekranın sağ tarafındaki filtreler üzerine gelin.
 4. Food kısmına geldikten sonra G6 gelene kadar sağa doğru kaydırın.

Ardından sadece buna basarak uygulamanız kalır. Video çekimi bundan sonra normal bir şekilde gerçekleştirilir. Sonrasında ise paylaşmanız yeterlidir.

Bling Filter Effect

Eğer filtrelerinize göz kamaştırıcı, ışıltılı bir etki yapmak istiyorsanız Bling Filtre yapabileceğiniz tercihlerden bir tanesi olmaktadır. Videoda bulunan öğeleri öne ince ancak etkili bir şekilde çıkartmaktadır. Bunun için şu işlemlerin takip edilmesi efekti kullanmanızı sağlar;

 1. TikTok uygulamasına giriş yapın.
 2. Ekranın ortasında altında yer alan artı simgesine dokunun.
 3. Ekranın sol alt köşesindeki efektler sekmesine gelin.
 4. Bling kelimesini bulana kadar efektleri inceleyin.

Bling’i bulduktan sonra dokunarak aktifleştirmeniz, ardından video çekerek yayınlamanız yeterlidir. Bu sayede videonun çeşitli yerlerinde etkili ışıklandırmalar almanız mümkündür.

Green Screen Filter Effect

TikTok efekt isimleri arasında olan Green Screen Filter effect en sık kullanılan efektlerin başında gelmektedir. Ana hatlarınızı otomatik olarak algılayarak, özel bir arka plan eklenmesine olanak tanır. Yeşil ekran, arka plana istediğiniz görüntüyü eklemenizi sağlar.

Böylece ister Tokyo’ya, ister Paris’e saniyeler içinde gitmeniz mümkün hale gelir. Bunu kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki işlemleri takip etmek sonuç sağlayacaktır;

 1. Video bölümüne girdikten sonra, yeşil ekran için sol alt köşeden efektler karesine dokunun.
 2. Sağa doğru kaydırarak yeşil ekrana dokunun.
 3. Efektlerden birini tercih edin.
 4. Menünün sol üst tarafındaki ilk simgeye dokunarak, fotoğraf kitaplığından bir resim seçin.

Böylece tüm işlemler tamamlanır. Ardından sadece TikTok videonuzu çekerek, tüm düzenlemeleri de yaptıktan sonra paylaşmak kalır. Böylece beğenilerinizi kısa süre içerisinde arttırmanız mümkündür.

Inverted Filter Effect

TikTok efekti içerisinde kullanabileceğiniz bir diğer filtre ise Interved Filter Effect’tir. Aynı zamanda ters filtre olarak da adlandırılmaktadır. Kullanımı oldukça kolay olup şu şekildedir;

 1. TikTok uygulamasına giriş yapın.
 2. Ekranın orta bölümünde yer alan artı simgesini tıklayın.
 3. Sol alt kısımda bulunan efektlere geçiş yapın.
 4. Zıt yönleri gösteren, iki oklu sembole dokunun.

Ardından sadece normal bir şekilde TikTok videonuzu kaydetmek kalır. Tüm düzenlemeleri de yaptıktan sonra paylaşabilir, ters filtre ile takipçilerinizin ve diğer platform üyelerinin ilgisini daha fazla çekebilirsiniz.

Yüz Değişimi Efekti

TikTok değişim efekti arasında yüz değişim efektleri, son zamanlarda birçok kişi tarafında yoğun olarak kullanılmaktadır. Adından da tahmin edilebileceği üzere, birkaç fotoğraf arasında geçiş olmasına izin verir. Video yerine görüntüler kullanıldığı için şablonlar kısmında yer almaktadır.

Eğer bu filtreyi deneyerek nasıl sonuçlar aldığınızı görmek istiyorsanız, aşağıdaki maddeleri sırasıyla deneyerek kendiniz görebilirsiniz;

 1. TikTok aplikasyonuna giriş yapın.
 2. Ekranın altında, orta kısımda görülen artı sembolüne dokunun.
 3. Ekranın alt bölümünde şablonlara girin. Ardından da sağa doğru kaydırın.
 4. Morph şablonunu sağa doğru kaydırarak bulduktan sonra fotoğraf seç üzerine dokunun.
 5. En fazla 5 tane fotoğraf seçimi yapın.
 6. Sağ alt köşede yer alan tamam üzerine dokunun.

Bu işlemleri yaptıktan sonra sadece TikTok videonuzu çekmek, düzenlemek ve yayınlamak kalmaktadır. Böylece hedef kitlenize daha iyi şekilde hitap etmeniz de mümkün hale gelir.

Yüz Yakınlaştırma Efekti

TikTok yüz yakınlaştırma efekti

Yüz yakınlaştırma efekti TikTok efekti arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesini oluşturmaktadır. Uzun yıllardır kullanılsa da popülerliği hala devam etmektedir. Adından da anlaşılabileceği gibi yüzü yakınlaştırmak ya da uzaklaştırmak üzere kullanılmaktadır.

Eğer platforma yeni katılmışsanız ve denemek istiyorsanız, şu işlemleri yaparak kendiniz görebilirsiniz;

 1. TikTok aplikasyonunu açın.
 2. Altta orta bölümde görülebilecek olan artı sembolüne dokunun.
 3. Kamera merceği çizgileri içinde, yüz simgesi bulunan efekte dokunun.

Ardından diğer efektlerde olduğu gibi TikTok videonuzu kaydetmeniz gerekir. Tüm değişiklikleri, ayarları yaptıktan sonra paylaşabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz gibi yakınlaştırmaları kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67