Tiktok Canlı Yayın Engeli Nasıl Kaldırılır?

Tiktok Canlı Yayın Engeli Nasıl Kaldırılır?

Tiktok günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olmasının yanı sıra aynı zamanda içerikleri ile de sosyal medya gündemine yön vermektedir. Bu kapsamda geniş bir kitleye hitap eden uygulama içerisinde bazen kullanıcıların canlı yayın yapma haklarına yasaklar gelebilmektedir. Tiktok canlı yayın engeli olarak bilinen bu yasak birçok farklı sebepten kaynaklanabildiği gibi yasağın içeriği hakkında da birden fazla durumun oluşması mümkündür.

Tiktok canlı yayın engeli nasıl kaldırılır? Sorusuna geçmeden önce bu problemin ne olduğu ve hangi sebeplerden kaynaklanabildiği hakkında fikir sahibi olunması gerekmektedir. En nihayetinde canlı yayın engeli kaldırabilmek için kullanıcıların hangi sebepten dolayı ceza aldıklarını ve bu yasağın ne anlam ifade ettiklerini bilmeleri gerekmektedir.

Tiktok Canlı Yayın Engeli Nedir?

Tiktok canlı yayın engeli, uygulama tarafından oluşturulmuş ve kullanıcılara bildirilmiş topluluk kuralları isimli kurallar bütününü zedeleyen davranışlara canlı yayınlar içerisinde yer verilmesi durumunda verilen cezalardır.

Bir kullanıcının Tiktok canlı yayın engeli cezası alabilmesi için ilk şart canlı yayını yapanın bir diğer uygulama kullanıcısı tarafından şikayet edilmiş olmasıdır. Dolayısıyla bir kullanıcının ceza alabilmesi topluluk kuralları çerçevesinde belirlenmiş yanlış davranışları gerçekleştirmiş olması bir başka kullanıcının şikayet etmiş olması gerekmektedir.

Bununla birlikte bazı durumlarda TikTok canlı yayın yasağı yanlış anlaşılmalara da sebep olabilmektedir. Uygulamanın her kullanıcıya canlı yayın yapma izni vermediği düşünülecek olursa bu yanlış anlaşılmaların ortaya çıkması son derece olasıdır.

Bu kapsamda yayın cezası alındığından emin olmak adına daha önce yayın yapıldığından ve uygulama canlı yayın yapma şartları içerisinde bulunan 1000 takipçi sayısına erişim sağlandığından emin olunması gerekir.

Tiktok Canlı Yayın Engeli Neden Olur?

Uygulama içerisinde belirtilen ve kullanıcıların bilgisine sunulan topluluk kuralları bütünün zedelenmesi ya da belirtilen kurallara uyulmaması durumunda Tiktok canlı yayın engeli cezası alınması mümkündür. Bu noktada belirtilen kuralların ne olduğu ve kullanıcıların canlı yayınlarda neleri yapması ve neleri yapmaması gerektiği açıkça belirtilmiş olduğundan bu durum hakkında bilgi sahip olmak isteyenlerin topluluk kuralları kısmını okumaları mümkündür.

Tiktok Canlı Yayın Engeli Kaldırma

Tiktok canlı yayın engeli kaldırma için öncelikli olarak alınan cezanın içeriğine bakılması gerekir. Uygulama tarafından verilen cezalar genel hatlarıyla

  • Süreli canlı yayın yasakları
  • Süresiz canlı yayın yasakları

Şeklinde iki farklı biçimde olmaktadır. Süreli canlı yayın yasağı alan kullanıcıların itiraz hakları saklı tutulduğu gibi itiraz mekanizmasının işleyebilmesi adına sürecin kısmen uzun sürüyor olması arzu edilen zamanda yasağın kaldırılması konusunda bir engel niteliğindedir.

Süreli olarak gerçekleşen Tiktok canlı yayın engeli kaldırma için itiraz süreci şu şekilde başlatılabilir;

  • Uygulamaya giriş yapılarak “Profil” bölümüne geçilir.
  • Aşağı kaydırılarak “Ayarlar ve Gizlilik” bölümüne girilerek buradan “Bir Problemi Rapor Et” bölümüne geçiş yapılır.
  • Uygun bulunan başlık ve konu belirtildikten sonra itiraz açıklamalı şekilde gönderilir.

Bu sürecin tamamlanması ile birlikte uygulama yetkilileri Tiktok canlı yayın yasağı kaldırma konusunda talepleri almıştır ve gerekli incelemeyi yapar.

Tiktok Canlı Yayın Yapmaktan Kalıcı Olarak Yasaklandınız Hatası

Bazı kullanıcıların da TikTok canlı yayın yapmaktan kalıcı olarak yasaklandınız hatası bildirimi aldıkları bilinmektedir. Bu tarz sorunlar ile karşılaşılıyor olmasının en temel sebebi belirtilmiş olduğu gibi uygulamanın topluluk kurallarına uyulmamış olmasıdır. Fakat burada belirleyici olan en temel durum bu kurallara ve yapılan ihtarlara birden fazla kez uyulmamış olması durumudur. Dolayısıyla topluluk kuralları canlı yayınlarda birden fazla kez ihlal edilmiş ve uygulama tarafından ceza alınmışsa bu durum da kalıcı olarak canlı yayın yasağı ortaya çıkar ve kullanıcının haksızlığa uğradığını düşünmesi durumunda belirtilmiş olduğu gibi itiraz hakkı mevcuttur.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67