TikTok Biyometrik Veri Toplayabilecek!

TikTok Biyometrik Veri Toplayabilecek!

TikTok, sosyal medya ağları üzerinde en sık güncelleme yapan platformlardan biri. Bu bakımdan gizlilik politikası üzerine gerçekleştirdiği son yenilik çerçevesinde TikTok biyometrik veri toplayabilecek. Her ne kadar bu durum güncel olarak sadece Amerika Birleşik Devletleri içerisinde geçerlilik bulundursa da, bir süre sonra farklı ülkeler için tanımlanmayacağını ifade etmiyor.

Son günlerde sadece TikTok, birçok kişi tarafından gerek skandallar, gerekse veri ihlalleri sebebiyle konuşulmakta. Zira birçok kişi çocuk verilerini ihlal etmesi sebebiyle dava açıldı. Buna ek olarak “akıma katılmak” isteyen 13 yaşındaki bir çocuk, video çekme arzusu taşırken bir anda alev aldı.

Tüm bunlara rağmen platform hâlâ yüksek miktarda gelir kazanmaya, popülerliğini sürdürmeye devam etmekte. Bu skandallar ve ihlaller unutulmamışken bir yenisi de gizlilik üzerine geldi. Bu bağlamda TikTok’un sahibi olan ByteDance, üyelere ait biyometrik bilgileri alabilecek.

Verilerin Güvenliği Nasıl?

TikTok tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulan bu yeni özellik, ses ve görüntü bilgileri adında bir başlık bulundurmakta. Bu kapsamda otomatik olarak veriler elde edilecek. Söz konusu biyometrik verilerin ise,

 1. Özel video efektleri,
 2. İçerik yönetimi,
 3. Kullanıcıların demografik bilgileri,
 4. Reklâm önerileri,
 5. Kişisel olmayan doğrulama bilgileri,

Amacıyla kullanılacağına yer verilmekte. Peki, bilmeyenler için biyometrik lafzıyla ne anlatılıyor? Bu durum parmak izi ve yüz tanıma verilerini yapılan bir atıf.

Her ne kadar bazı kullanıcılar sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulduğunu düşünse de, bunun yayılmaması yönünde herhangi bir engel de bulunmamakta. Burada TikTok’un bir basın sözcüsünün konu hakkında bahsettikleri de önemli; zira “Amerika Birleşik Devletleri yasalarına uygun” şekilde toplanıldığı dile getirilmekte. Yasaların gerektirdiği durumlarda, üyelerden izin alınacağının da altı çizilmekte.

Ancak bu bazı kişilerde ne kadar doğru olduğunu da düşünebilir; zira hatırlandığı üzere 2020 içerisinde TikTok, panoya kopyalamış oldukları metinleri, hiçbir izin bulunmadan kopyalarken görülmüştü.

TikTok Topluluk Kuralları Neler?

Peki, TikTok topluluk kuralları Türkiye’de neler? Birçok kişi sadece TikTok’a değil, farklı platformlara kayıt olurken şartların neler gerektirdiğini düşünmemekte. Ancak bu durum sonradan birçok olumsuzluk ile sonuçlanmakta.

Özellikle biyometrik verilerin toplanma haberi, platformun birçok üyesinde topluluk kurallarına dair soru işaretleri de bıraktı; zira bunlara herkes uymak durumunda. Bunlar incelendiği içerisinde şu maddeler görülmekte;

 1. Şiddet içerikli aşırılık
 2. Nefret içerikli aşırılık
 3. Yasa dışı faaliyetler ve ayarlı ürünler
 4. Şiddet ve grafik içerik
 5. İntihar
 6. Kendine zarar verme
 7. Tehlikeli eylemler
 8. Taciz ve zorbalık
 9. Yetişkinlerde çıplaklık ve cinsel aktivite
 10. Yaş güvenliği
 11. Dürüstlük ve güvenilirlik
 12. Platform güvenliği

Bunların hepsi, platform tarafından anlatılmış durumda. Hepsi tüm üyeler tarafından kabul edildiği için, https://www.tiktok.com/community-guidelines?lang=tr-TR linkine giderek detaylı bir şekilde incelemeniz önerilmekte.

Zira ihlaller yapmanız durumunda “görmemiş” olmanız bir bahane değil. Bunun sonucunda hesabınızın askıya alınması oldukça muhtemel.

Türkiye’ye Biyometrik Veri Gelir Mi?

Peki, biyometrik veri toplama TikTok tarafından Türkiye’ye getirilir mi? Her ne kadar birçok kullanıcı Amerika Birleşik Devletleri’nde geçerli olduğu için rahat olsa da, aslında bunun bir test olmadığına dair bir işaret bulunmamakta; yani platform tıpkı yeni bir özellik test eder gibi sadece Amerika’da bunu deniyor olabilir.

Dolayısıyla bir süre sonra sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya getirebilir. Ancak bu durum henüz bilinmemekte ve güncel olarak bahsettiğimiz üzere söz konusu verilerin toplanması sadece Amerika’da geçerli. Ancak bu konuda üyelerin haberleri takip etmesi önerilmekte.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67