Super Follow Tepki Aldı

Super Follow Tepki Aldı

Bilindiği üzere Twitter, geçtiğimiz günlerde Super Follow özelliğini tanıtmıştı. Ancak özellik kullanıcılar arasında sevilmedi. Zira Super Follow sert tepki aldı. Pek çok kullanıcı tepkisini belli etmek için #RIPTwitter etiketini kullandı.

Twitter yakın dönemde gerçekleşen Analist Günü Etkinliği kapsamında bazı açıklamalar yapmıştı. Herkesin hatırlayacağı üzere bunlardan biri de Super Follow’du. Kısacası bir takım gönderilere ücretli erişim getirilebilecekti.

Bu kapsamda isteyen kullanıcılar, bazı içeriklerine ulaşım için diğer kullanıcılardan ücret isteyebilecek. Böylece ilgili kullanıcılar, takip etmesi için bir miktar abonelik ücreti kazanabilecek. Bu ücretlerin ne kadar olacağı üzerine detaylar bulunmasa da Super Follow tepki aldı.

Ücretli Abonelik

Platformun içeriklerden para kazanırken bu sırada içerik üreticilerin de kazanması fikri olarak güzel. Bununla beraber Twitter’ın pek çok kullanıcının en azından bir süre tepkisini çekeceği de söylenebilir. Nasıl işleyeceği gibi konularda da bir takım problemler görülebilir.

Bilindiği üzere platformda geniş takipçi kitlesine sahip hesaplar, popüler ve ünlü kişilere ait. Bu durum birçok insanda da zaten zengin olanların, daha fazla zengin olduğu izlenimini uyandırıyor. Birçok kişi araya mesafe çekildiğini de düşünmekte. Tüm bunlara ilave olarak Twitter kullanıcıları, artık yıllardan beri ücretsiz kullanıma doğal olarak alışmış durumda.

Böylece Twitter üyeleri tepkilerini dile getirmek için #RIPTwitter etiketini kullanmakta. Bu durum görünüşe göre platformun da dikkatini çekmiş. Zira Twitter’ın marka stratejisti olan Scott Steinberg konuya değinerek tepkinin “anlaşılabilir” olduğunu açıkladı. Kullanıcıların yıllardır ücretsiz kullandığını belirterek, bir hizmete kısmi de olsa para vermeki istemediklerini anladığını da dile getirdi.

Sosyal Medyanın Ücretli Olması

Tüm bunlara rağmen sosyal medyanın ücretli olması, özellikle son zamanlarda adeta yaygın hale geldi. Zira hatırlandığı üzere Youtube da bir girişim yapmış, ancak başarılı elde edememişti. Onlyfans, Twitch ve Patreon gibi yerler ise temelinde para harcama seçeneği olan sosyal medyalar olarak dizayn olmuştu. Super Follow da benzer bir görev alacak.

Super Follow Nedir?

Peki, Super Follow tam olarak ne? Bu özellik kullanıcılara paylaşımlarını sevdiği hesapların spesifik içeriğine ulaşmak isterse, aylık vaziyette ücret ödeyip abone olabilecek. Platform bir süredir “reklamlar” haricinde firmaya gelir kaynağı olarak bir model tasarlamaya çalıştığı bilnmekteydi. Özellik kapsamında içerik üreticileri, abonelere özel bir takım “içerik” üretimi yapabilecek.

Bu sayede hem üreticiler, hem de firma bir gelir kazanabilecek. Buna karşılık bu gelirin ne kadarının üreticilerle paylaşılacağı bilinmemekte. Zira buna yönelik bir açıklama yapılmadı.

Twitter Ücretli Mi Olacak?

Twitter üzerinde ilk açıldığı günden bu yana aktif çok sayıda kullanıcı bulunmakta. Doğal olarak yıllardır ücretsiz tam kullanım söz konusu. Super Follow özelliği de bu kapsamda tabii bir tepki oluşturmakta. Zira kullanıcılar artık bir hesabın tüm içeriklerine erişemeyecek. Ulaşmak isterse de para ödenmesi gerekecek.

Dolayısıyla Twitter Super Follow ile beraber platformun ücretli olup, olmayacağı da bir soru haline geldi. Ancak burada verilebilecek cevap hem evet, hem de hayır. Çünkü özellik yalnızca içerik üreticilerinin bir kısım özel videosuna erişmek istendiğinde devreye girecek. Kişiler onlara aylık abonelik ücret ödeyerek, özel videolarına ve içeriklerine ulaşım sağlayabileyecek.

Ancak bunun haricine kullanım ücretli değil. Üyelik açımı da dâhil getirilen bir ücret bulunmuyor. Super Follow firmaya değindiğimiz üzere ek gelir sağlamak için getirilen bir yenilik. Yenilik kullanıcılar arasında tepki almakla beraber, platform üreticilere de bir oran verecek

Özellikle alakalı detayların da önümüzdeki aylarda daha çok ortaya çıkacağı söylebilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67