Spotify Nedir, Spotify Blend Nasıl Yapılır?

Spotify Nedir, Spotify Blend Nasıl Yapılır?

Spotfy blend nedir, Spotify blend nasıl yapılır? soruları Spotify’a yeni güncellemeler ile gelen Blend özelliğiyle birlikte sıkça sorulmaya başlangıçtır.

Dünyanın en büyük müzik topluluklarından birisi olan Spotify geçtiğimiz yıllarda son gelen güncellemeler ile sunduğu blend özelliği sayesinde ortak çalma lisesi yapılabilmektedir. Bu özellik sayesinde Spotify kullanıcıları ortak müzik zevklerine göre diğer Spotify kullanıcıları ile birlikte ortak bir dinleme listesi oluşturabilmektedir.

İlk olarak bu özellik sunulduğunda uygulamayı içerisinde tanıtım amacıyla pencere içerisinde doğrudan kullanıcıların karşısına çıkmaktaydı. Ancak daha sonra özelliğin eskimesi ile başka bir sekmeye taşınması ile birlikte bu özellik ile yeni yeni tanışan kişileri özelliği aramaya yönlendirmektedir. Bu nokta da blend özelliğine ulaşım sağlamak biraz karışık olabilmektedir.

Spotify Blend Nedir?

Spotify blend tanımı

Spotify blend özelliği sayesinde uygulama kullanıcıları ortak çalma listesi oluşturabilmektedir. İki kullanıcının ortak müzik zevklerine göre günlük olarak değişim gösteren liste sayesinde iki kullanıcıda birbirlerinin dinlediği şarkıyı dinleyebilmektedir.

Spotify özelleştirme algoritması ile kullanıcıların günlük dinlediği şarkılara göre değişiklik göstermektedir. Bir kişi ile sürekli olarak değişim gösteren bir liste koymak oldukça eğlenceli olmakta ve aynı zaman da farklı müzikleri keşfetme şansı tanımaktadır.

Aynı zaman da bu liste içerisinden dinlemiş olduğunuz şarkılar sonrasında arkadaşınız ile ne kadar benzer bir müzik zevkine sahip olduğunuzu gösteren bir eşleşme puanı gelmektedir.

Spotify Nasıl Yapılır?

Spotify’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu blend özelliği ile oldukça eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Ancak ilk defa bu özelliği kullanacak kişiler sık sık spotify blend nasıl yapılır? sorusunu merak etmektedirler. Biz de sizlere bu özelliği yapabilmeniz için izlemeniz gereken adımları göstereceğiz. Spotfy blend özelliğini kullanabilmek için takip etmeniz gereken adımlar şöyledir;

 • İlk olarak Spotify uygulamasını açmanız gerekmektedir.
 • Ardından Spotify’ın en altında yer alt kısmında soldan ikinci kısımda yer alan arama butonuna tıklayın.
 • Daha sonra karşınıza hepsine göz at bölümü çıkacak ve bu bölüm içerisinden senin için hazırlandı seçeneğine tıklayarak işleme devam edin.
 • Bu işlemden sonra karşınıza blend oluştur seçeneği çıkacak ve bu seçeneğe tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından blend hesabınız aktif hale gelmiş olacak ve ortak çalma listesi kullanmayı düşündüğünüz arkadaşlarınıza davet göndermeniz gerekecektir.
 • Blend hesapta karşınıza çıkan bağlantı linkini arkadaşınız ile paylaşarak arkadaşınızı ortak çalma listesine davet edebilirsiniz.
 • Daha sonra arkadaşınızın isteğinizi onaylaması ile birlikte ortak çalma listesi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Dolayısıyla

Böylece iki kullanıcının da müzik zevkine göre benzer veya farklı bir çalma listesi oluşmaya başlayacaktır. Bu özellik sayesinde ister arkadaşlarınızla ister sevgilinizle veya eşlerinizle ne kadar ortak müzik zevkine sahipsiniz öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda bu özellik sayesinde farklı sanatçı veya müzik türleriyle de tanışabilirsiniz. Bu bağlamda arkadaşlarınızın dinlediği şarkıları daha önce dinlemediyseniz bile mutlaka dinleyin.

Spotify Blend Çalma Listelerini Kimler Oluşturabilir?

Spotify blend özelliği şu anda sadece mobil cihazlarda kullanılabilmektedir. Android veya İOS cihazlarda uygulama olarak kullanılabilmektedir.

Spotify ücretsiz veya Premium hesabı içerisinden blend özelliği kullanabilirsiniz. Ancak herkes tarafından görüntülenemeyebilir. Uygulamanızın güncel olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

İlk Spotify Blend Çalma Listemi Nasıl Oluşturabilirim?

İlk defa spotify blend özelliğini kullanacak kişiler tarafından sık sık merak edilen soru İlk spotify blend çalma listemi nasıl oluşturabilirim? Sorusu olmaktadır. Bu özelliği kullanmak için gerekli olan birkaç adımı takip etmeniz gerekmektedir.

Spotify Blend Şarkı Gizleme

Spotify blend özelliğiyle arkadaşınız ile ortak bir çalma listesi kullanıyorsanız ancak dinlediğiniz bazı şarkıları arkadaşınızdan gizlemek istiyorsanız Spotify blend şarkı gizleme özelliğini kullanabilirsiniz.

Başkaları tarafından oluşturulmuş olan çalma listesindeki bazı şarkıları dinlemek istemediğinizde veya kendi dinlediğiniz şarkıları başkasının dinlemesini istemediğinizi Spotify blend şarkı gizleme yöntemini deneyebilirsiniz.

Dünyanın en popüler müzik dinleme uygulamalarından biri olan Spotify geçtiğimiz yıllarda getirmiş olduğu blend özellik ile ortak çalma listesi oluşturmayı mümkün hale getirmiştir. Böylece bu uygulamada arkadaşınız ile ortak müzik zevklerinizi bulabilir ve yeni müzikler keşfedebilirsiniz.

Ancak arkadaşlarınız tarafından dinlenmiş olan bazı müziklerin listenize çalmasını isteyebilirsiniz veya dinlediğiniz bu şarkılardan hoşlanmamış olabilirsiniz. Bu durumda şarkı gizleme özelliğini kullanarak birkaç adımda bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Spotify blend şarkı gizleme özelliği için takip etmeniz gereken adımlar şöyledir;

 • İlk olarak Spotify uygulamanıza giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra ana sayfanın alt sekmesinde yer alan kitaplığın kısmına giriş yaparak liselerden birini seçin.
 • Daha sonra seçmiş olduğunuz listenin içerisinde yer alan şarkıyı tıklayarak şarkının sağda 100 köşesinde kalan üç noktaya tıklayarak şarkıyı sakla butonuna tıklayın.
 • Böylece dinlemek istemediğiniz şarkı gizlenmiş olacak ve artık çalma listenizde yer almayacaktır.

Spotify blend özelliği şu anda ios ve Android cihazlarda kullanılabilen mobil uygulama özelliği olmakla birlikte aynı zamanda bu özelliği kullanabilmek için kişilerin mutlaka Spotify premium üyesi olması gerekmektedir. Siz de kendi zevkinize göre ve arkadaşınızın zevkine göre ortak bir çalma listesine sahip olmak istiyorsanız spotify'in getirmiş olduğu özelliği kullanabilirsiniz.

Spotify Blend Nasıl Kapatılır?

Spotify blend özelliği kullanmaya başladıysanız ancak artık kullanmak istemiyorsanız veya çeşitli sebepler ile kapatmak istiyorsanız. Sizler için spotfy blend özelliği nasıl kapatılır? Detaylı olarak anlatacağız.

Blend özelliğinden ayrılmak oldukça kolaydır. Blend özelliğini kapamak için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • Spotify uygulamasına giriş yapın.
 • Ardından blend kısmına giriş yapın.
 • Daha sonra android cihazlarda yer alan dik üç nokta veya ios cihazlarda yatay üç nokta üzerine tıklayın.
 • Daha sonra açılan pencereden blende’den ayrıl butonuna tıklayın.

Spotify Uyum Testi Nasıl Yapılır?

Spotify uyum testi

Spotify blend özelliği sayesinde arkadaşlarınız ile müzik zevklerinin ne kadar uyuştuğunu görmeniz mümkündür. Kullanıcılarına ortak çalma listesi imkânı sunan bu özellik sayesinde yakın arkadaşlarınızın veya hayatınızdaki kişilerin nasıl bir müzik zevkine sahip olduğunu öğrenebilirsiniz.

Genellikle Spotify uyum testi nasıl yapılır? Sorusu kullanıcılar tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Bu durumda bu özelliğin çalışabilmesi için ilk olarak ortak bir çalma listesinin oluşturulması gerekmektedir. Daha sonra kullanıcılar şarkı dinledikçe Spotify algoritması içerisinde bir istatistik oluşacak ve bir süre sonra bu istatistik karşınıza çıkacaktır.

Daha sonra sonuçlar ister kendinize saklayabilir isterseniz de sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz. Burada çıkan oranlar ortak çalma listesine sahip olduğunuz kişilerle ne kadar ortak müzik zevkine sahip olduğunuzu görebilirsiniz.

Özellikle çiftlerin sıklıkla kullanmayı tercih ettiği bu özellik kişilerin düğün müziklerini seçmesinde dahi oldukça etkili olmuştur. Sizde erkek arkadaşınız veya kız arkadaşınız ile ya da eşinizle ne kadar ortak müzik zevkine sahipsiniz görebilirsiniz.

Bilindiği üzere birçok kişi için ortak müzik zevkine sahip olmak oldukça önemlidir. Bu özelliği hayatınıza yeni bir kişi almadan önce de kullanarak müzik türü konusunda ne kadar konuştuğunuzu görebilirsiniz.

Eğer sizin için müzik tarzlarının uyuşması en önemli kriter ise bu noktada uyuşup uyuşmadığını görebilir ve bu yönde hayatınızı şekillendirebilirsiniz. Teoride eğlence uygulaması olarak gözükse de pratikte durum çok daha farklı olmaktadır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67