Sosyal Medyada SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyada SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO optimizasyonu son yıllarda büyük bir önem kazanmıştır. İnternet sitelerinin ve sosyal medya hesaplarının artması, firmalar ya da tanınmak, fenomen olmak insanlar arasında büyük bir rekabeti ortaya çıkarmıştır.

Bu nedenle gerek firmalar, gerekse insanlar alanındaki rakiplerine göre öne çıkmak için birçok yöntem denemektedir. SEO da bunlar arasındadır. Her ne kadar ilk dönemlerde Google gibi arama motorları için kullanılmış olsa da bugün YouTube dahil her sosyal medyada görülmektedir.

Böylece platformlar tarafından kullanılan algoritmalara daha iyi hitap edilerek, sıralamada daha iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu aynı zamanda Google sonuçları üzerine de etki göstermektedir. Profesyonel olarak bu hizmetlerin alınması, ihtiyaçlarınızı daha iyi tespit edip, kısa süre içinde çözüme kavuşturmanıza, böylece daha fazla tanınır olmanıza yardımcı olacaktır.

SEO Nedir?

SEO'nun Tanımı

SEO kelimesi İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmektedir. Türkçede ise Arama Motoru Optimizasyonu olarak anılmaktadır. Bu çalışmalar ile hedeflenen, bir site veya sosyal medya hesabının, arama motorları tarafından kullanılan kriterlere uygun hale getirerek optimize etmektir.

Bunun sonucunda arama motorları tarafından kullanılan botlar daha iyi sıralama yaparak, indekslemesi daha rahat olmaktadır.

SEO Neden Önemlidir?

Sitenizden ya da sosyal medya hesabınızdan daha fazla verim almak istiyorsanız, etkileşimlerinizi arttırmanız gerekir. Böylece daha fazla kişiye hitap ederek hedef kitlenizi, tanınırlığınızı kısa sürede arttırabilirsiniz.

SEO bu konuda size uygun çözümler sunmaktadır. İnternette bulunan her kullanıcının amacı kısa sürede sonuç bulmaktır. Bu nedenle herhangi bir konuda araştırma yaptığında en çok 3 sayfa ilerleyecek; ancak genelde ilk sayfada sonuç bulacaktır. Dolayısıyla ne kadar geride olursanız, tanınırlığınız gözle görüşür azalacaktır. Bu durum milyonlarca kullanıcı arasından, sadece onlarca ya da yüzlerce kişiye ulaşmanız anlamına gelir.

SEO nedir bu konuda sosyal medya hesaplarınızı ve sitelerinizi geliştirerek, görünürlüğünü arttırır. Ancak bunların doğru hareket edilmesi gerekir. En çok yapılan hatalar şöyledir;

 1. Anahtar kelime: Anahtar kelime siteniz ya da sosyal medya hesabınız ile uygun olmalı, yeterince kullanılmalıdır. Fazla verilmesi, alakasız olması olumsuz sonuçlar almanıza neden olur.
 2. Başlık: Sitenin veya hesabın başlığının yanlış seçilmesi, aldığınız sonuçları olumsuz olarak etkileyecektir. Eğer anahtar kelimelerden hareket edilirse daha iyi sonuçlar elde edilebilir.
 3. Güncellik: Arama motorları güncelliğe önem verir. Eğer paylaşımlarınız yeni değilse kullanılmadığı için geriye atacaktır. Düzenli paylaşımlar bu nedenle şarttır.
 4. Spam: Sosyal medya ve arama motorları tarafından kullanılan botlar Spamlara olumlu bakmaz. Eğer sitenizde veya hesabınızda bunlar yer alıyorsa, sıralamanız daha düşük olacaktır.

SEO nasıl yapılır esnasında bunlara dikkat edilmesi, daha olumlu sonuçlara yardımcı olacaktır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO Yapma Detayları

SEO nasıl yapılır iki farklı yönteme sahiptir. Bunlardan birincisi site içidir. Burada şu gibi işlemler gerçekleştirilmektedir;

 1. Görsel kullanımına dikkat edilmesi
 2. Meta açıklamalarının doğru kullanılması
 3. Sayfanın permalink yapısının düzenlenmesi
 4. Meta title kullanılması
 5. Başlıklarda etiketler kullanılması
 6. Şemaların eklenilmesi
 7. Dahili ve harici linklerin kullanılması
 8. 404 hatalarının düzeltilmesi
 9. Kullanılan dilin hatasız olması
 10. Site açılma hızının yükseltilmesi
 11. Site içi kodların düzenlenmesi

Bunlar her sitenin, sosyal medya hesabının ihtiyacına göre gerçekleştirilir. Bu nedenle öncesinde bir inceleme gerçekleştirilir. Site dışında ise Backlink kullanılmaktadır. Bunlar temel olarak farklı sitelere verilen linkleri kapsar.

Google SEO çalışması kapsamında böylece daha güvenilir bir yapı oluşturulur. Zira arama motorları link veren siteyi de olumlu değerlendirmektedir.  Ancak burada kullanılanların yüksek kalitede olması gerekir. Manipüle edilenler, düşük kaliteli olanlar sadece daha sıranızı düşürecektir.

SEO Ajansı Nedir?

Search Engine Optimization herkese özel olarak yapılmaktadır. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir. Özel hizmetler almak, bu konuda size ayrıntılı çözümler sunacaktır. SEO ajansı nedir burada devreye girer. Böylece şu gibi avantajlar görülebilir;

 1. Düşük maliyetler karşılığında pazarlamanızı yapabilirsiniz.
 2. Sitenizin ya da sosyal medya hesabınızın etkileşimini arttırabilirsiniz.
 3. Dijital ortamlarda daha fazla görünür olabilirsiniz
 4. Uzun vadeli olarak kaliteli sonuçlar alabilirsiniz.
 5. Güvenilir ve prestijli bir hesaba, siteye kavuşabilirsiniz.
 6. Marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.
 7. Arama sonuçlarında sıranızı yükseltebilirsiniz.
 8. Hedef kitlenizi arttırabilirsiniz.

Böylece sosyal medya hesabınızı tanıtmak istiyorsanız, daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Eğer fenomen olmak istiyorsanız, SEO hesabınızı daha görünür yapacağı için sonuçlarınızı yükseltir.  Kurumsal bir hesap kullanıyorsanız, marka tanınırlığı elde edebilirsiniz, satışlarınızı yükseltebilirsiniz.

Sosyal Medya ve SEO

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

SEO dendiğinde herkesin aklına siteler gelse de sosyal medya da buna dahildir. Eğer sosyal medyada arama sıralamanızı geliştirmek istiyorsanız, aldığınız sonuçları yükseltmek istiyorsanız size opsiyon tanımaktadır. Sosyal medya, arama optimizasyonunu şu gibi konularda etkilemektedir;

 1. Sıralama: Sosyal medya arama algoritmalarının kullandığı sosyal sinyaller, verileri ve kaliteyi büyük oranda arttırmaktadır.
 2. İçerik: Kullanıcılar tarafından yapılan organik aramaların bir sonucu olarak, yeni ve dönüşen ziyaretçilerinizi tespit etmenize olanak tanır.
 3. Marka bilinci: Kurumsal bir hesapsanız, kullanıcılarınızın gözünde tanınır, güvenilir ve itibarlı bir yapıya kavuşmanızı sağlar.
 4. Link: İçerikleriniz diğer kullanıcılar tarafından fark edildiğinde, farklı sitelere eklendiğinde arama dostu linkler elde etmenizi sağlar.
 5. Arama motoru optimizasyonu: İşletme profili verileri, müşteri görüşleri ile bulunduğunuz konumda sıralamanız ve yerel tavrınız gelişir.

Bunlar aynı zamanda sosyal sinyal ağlarıdır. Sadece normal hesapları değil, herhangi bir büyüklükteki kullanıcıları da ilgilendirir.

Sosyal Medyada SEO Nasıl Yapılır?

Sosyal medya içinde SEO yaparken sosyal sinyaller kullanılır. Bunlar arama motoru tarafından okunan ve sıralamanızı belirten algoritmaları belirtir. Bunlar ana hatlarıyla,

 1. Takipçiler,
 2. Beğeniler ve yorumlar,
 3. Oylar,
 4. Linkler,
 5. Değerlendirmeler,
 6. Takipler şeklindedir.

Sosyal medya içinde Search Engine Optimization yapılırken de anahtar kelime kullanılır. Google SEO nedir hakkında bu kelimeler doğrudan Google’da en alttan alınabileceği gibi, özel programlarla da alınabilir. Ardından paylaşımların altına yazılan metinlerde, etiketlerde, biyografi açıklamalarında kullanılabilir.

Sosyal Medyada SEO Kullanmak Pazarlama Stratejisini Nasıl Etkiler?

Sosyal medya platformları milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Her ne kadar en başında eğlence daha ön planda olsa da artık bir pazarlama alanına dönmüştür. Kurumsal hesapların ücretsiz şekilde açılması, bu konuda büyük bir avantaj teklif etmektedir.

SEO çalışması yapmak, bu konuda daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olur. Böylece şu gibi avantajları elde edebilirsiniz;

 1. Arama motorları tarafından daha hızlı indekslenmeniz mümkündür.
 2. İçeriklerinize gelen etkileşim sarılarınızı arttırabilirsiniz.
 3. Hedef kitlenizi arttırabilirsiniz.
 4. Gelecek hedefleriniz için bir temel elde edebilirsiniz.
 5. Eski içeriklerinizi canlandırabilirsiniz.
 6. Müşterilerinizden geri dönüşleri arttırabilirsiniz.

Bunların yanı sıra Google SEO nedir kapsamında siteniz de etkilenir. Eğer sosyal medya platformunuza sitenizin linkini yerleştirirseniz, artan etkileşimlerle beraber sitenize olan tıklamalar da çoğalır.

Bunun sonucunda online satışlar yapıyorsanız bir artış gözlemlemeniz mümkündür. Tüm bunların yanı sıra sosyal medya ile tüketicilerinizi ve hedef kitlenizi daha yakından tanıyabilir, böylece geleceğe dair daha güçlü projeler oluşturabilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67