Sosyal Medyada Reklam Vermek İşe Yarar Mı?

Sosyal Medyada Reklam Vermek İşe Yarar Mı?

Son zamanlarda sosyal medyada reklam vermek işe yarar mı konusu merak edilenler arasında yer almaktadır. Sosyal medyanın hayatımızda artık çok önemli bir yere sahip olmasından ötürü en popüler pazarlama araçlarından bir tanesi haline gelmiştir. Sosyal medyanın bu denli hayatımızda iyi bir yere gelmesinin hemen ardından özellikle markalar için büyük bir öneme sahip olmaya başladı. Instagram reklamları ile beraber iletişimlerin işletmeler açısından hedef kitleye daha rahat bir şekilde ulaşabilmesi için en etkili kanal haline sosyal medyalar gelmeye başlamıştır. 2018 yılından bu zamana kadar olan süreçlere bakılacak olduğu zaman ortalama olarak 2 milyondan daha fazla kullanıcı hedef kitlelerine daha hızlı bir şekilde ulaşmayı başarmak, takipçi sayılarını elde edebilmek ve ürünlerin hedef kitlelerine daha iyi bir şekilde sergilenmesi adına reklamlar tercih edilmektedir.

Sosyalat.com farkı ile bu noktada sizlere destek vermek için var oluyoruz. Sizlerin bu konuda ne gibi desteklere ihtiyaçları varsa bizlerden dilediğiniz an yardım alabileceksiniz. Bunun için iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Her zaman sosyal medyadan reklam vermenin sizlere ne gibi etkileri olacağından, reklamları nasıl vereceğinize kadar tüm adımları etkin bir şekilde göstereceğiz. Peki;

  1. Sosyal medyada reklam vermek için hedefleme kısımları yer alır mı, bunlar nelerdir?
  2. Sosyal medya reklam modelleri nelerdir?
  3. Reklam vermeye başlamadan önce neler yapmak gerekir ve entegrasyon süreçleri nasıl ilerler?
  4. Instagram ve sosyal medya reklamları adım adım nasıl açılacaktır.
  5. Instagram reklamlarında meydana gelen performansları artırmak için neler yapmak gerekir bunları bilmek gerekir.

Eğer bunlar bilinerek hareket edilirse istenilen sonuçlara ve hedef kitlelere ulaşım daha kolay olacaktır.

Sosyal Medyada Reklam Vermenin Faydaları

Sosyal medya reklamı avantajları

Sosyal medyada reklam vermenin faydaları incelenecek olduğu zaman birçok etken öne çıkmaktadır. 2018 yılının haziran ayından beri özellikle bu durumlar instagram alanlarına yönelmektedir. O zamandan bu yana kadar kullanıcıların sayıları ortalama olarak 1 milyonun da üzerine çıkmaya başlamıştır. Avrupa ülkelerinin büyük bir kısmının toplam nüfusundan daha fazlası kadar instagram kullanıcılarının yer alması bu alandaki pazarın daha çok artmasına olanak sunmaktadır.

Instagram ile Hedef Marka Bulma

Sosyal medya reklam türleri arasında en çok dikkatleri çeken instagram üzerinde verilenler olmaktadır. Yedisinden yetmişine kadar herkes tarafından kullanılan bir platform olmaktadır. Hal böyle olunca firmaların verdikleri reklamların hedef kitlelere ulaşması daha kolay bir hal almaktadır. Kullanıcılar üzerinde etkin bir araştırma yapılacak olduğu zaman ortalama olarak yüzde 70lik olarak yer alan kullanıcıların bir markayı aradıkları da ortaya çıkmaktadır. Bu mecra üzerinde firmaların yer alması da müşterilerine kendilerini daha etkili ve rahat bir şekilde gösterebilmeleri konusunda etili olmaktadır.

Tabi ki sadece bir markayı bulmak için değil bir yandan da firmaların araştırmaları da meydana gelmektedir. Markalar kullanıcıların yüzde yetmişlik kısmı tarafından araştırılıyor olsa bile işletmeler ortalama olarak yüzde seksenlik kısmı tarafından araştırılmaktadır. Bu yüzden ortalama olarak 200 milyondan fazla kullanıcının aktif işletme profillerini her gün düzenli olarak inceledikleri de dikkatleri çekmektedir.

Sosyal medya reklam verme yönünden birçok alana hitap etmektedir. Kullanıcılar sadece instagram üzerinden değil Facebook üzerinden de reklamlarını verebileceklerdir. Fakat instagram kullanıcılarının sayısı facebook platformuna oranla daha çok olmasından dolayı resmen on kat daha etkili olmaktadır. Her ne kadar 1,4 milyardan fazla kullanıcısı Facebook üzerinde olsa bile insanlar hayatının daha büyük kısmında instagram tercih ediyor. Hal böyle olunca kullanıcılara ulaşmanın en etkili yolu instagram üzerinden geçiyor.

İnstagramla Etkileşim Oranı %60

Sosyal medyada reklam vermek adına instagram tercih edilire bu durum ürünlerin kullanıcılar ile etkileşime girme oranlarının %60 civarında olacağına işaret etmektedir. Ürünleri bu mecra üzerinde hedef kitleye ulaştırmak diğer yerlere oranla daha iyi olmaktadır. Bir yandan da kullanıcıların ortalama olarak %30luk kısımları keşif edilen bu ürünleri de satın aldıklarına işaret ediyor. Her üç kişiden birisine bir ürünü satmak için instagram reklam verme adımları daha iyi olacaktır. Bunun ilerleyen zamanlarda daha yüksek oranlara çıkacağını da göz ardı etmemek gerekir.

Sosyal Medya Reklamlarının Maliyetleri

Sosyal medya reklamlarının maliyetleri incelenecek olduğu zaman bu durum kişinin seçimlerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sosyalat.com farkı ile bizler bu noktada tüm müşterilerimize destek olurken en uygun fiyatlarla en kaliteli hizmetleri alabilmeleri için yanlarında yer almaya devam ediyoruz.

Instagram reklamları vermek adımlarını daha çok tercih eden bir kişinin ortalama tıklama başına olan maliyetleri facebooka oran ile neredeyse iki kat daha fazla olarak yer almaktadır. Fakat bu noktada reklam vermemeyi tercih etmemek gerekir. Çünkü instagram üzerinden reklam vermek hedef kitlelere daha iyi ulaşım için etkili olacaktır. Bunun pozitif bir yatırım aracı olduğunu da unutmamak gerekir. Cpc maliyetlerini düşünerek hareket etmek yerine kişilere nasıl bir getirisi olacağını belirlemek gerekir. Özellikle de Türkiye sınırlarında hala global kesimde ortalama cpc maliyetlerine bakılacak olduğu zaman çok avantajlı bir durumda olacağı gözlenecektir.

Sosyal Medya Reklamlarıyla Hedefleme Seçenekleri

Sosyal medya reklamlarıyla hedefleme seçenekleri rahat bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle instagram ve facebook ile reklam verecek kişiler için birden fazla alternatif yer almaktadır. Reklam verme amacı her neyse ona göre bir reklam seçmek gerekir. Seçilen reklam verme amaçlarına göre de belirli olan metriklerden reklam raporlarına göre default şekilde değişiklik gösterdiğini bilmek gerekir. İstenilen metinleri görüntüleyerek sütunları özelleştirme yapmak da mümkün olacaktır. İnternet siteleri üzerinde trafik çekmeye karşın reklam verilecek olmasının yanı sıra Facebook hesaplarını kimler beğendi kullanıcıları daha iyi artırabilmek için de reklam verme adımları tercih edilebilir.

Trafik Hedefli Olan Kampanyalar

Sosyal medya reklamı sırasında trafik hedefli olan seçenekler de yer almaktadır. İnstagram ve facebook reklamları sayesinde internet siteleri ya da uygulamalara göre reklam çekme adımları tercih edebilir. Facebook Ad Manager adımları üzerinden görülen ana metrik kısmı sonuç bağlantı tıklamalarına paralel olarak belirlenmiş olacaktır.

Etkileşim Hedefli Olan Kampanyalar

Etkileşim hedefli kampanyalar

Sosyal medyada etkileşim hedefli olan kampanyalar incelenecek olduğu zaman Facebook gönderileri ya da sayfalar ile etkileşimlere geçen kullanıcıların sayılarını artırmak hedeflendiği anlarda iyi bir hedefleme yapmak gerekir. Etkileşim hedefli kampanyalar içerisinde 4 farklı hedef tercih edilebilir. Bunlar;

  1. Gönderi etkileşimleri
  2. Sayfa beğenmeleri
  3. Teklif alımları
  4. Etkinlik yanıtları olarak dikkatleri çekmektedir.

Etkileşim hedefli olarak yer alan kampanyalarda görülecek olan ana metrik etkileşim sayıları üzerine olacaktır. Etkileşim sayıları genel olarak reklamlar ile etkileşime geçen kullanıcıların sayıları üzerinde olumlu etkileri sunacaktır. Reklamlar sayesinde yorum yapan, beğenen kullanıcıların sayısını tuttuğu gibi bir yandan da gönderilere ifade bırakan ya da bağlantı linklerine tıklayarak gelenlerin sayılarını verecektir. Eğer bu konularda aklınızda soru işareti varsa sosyalat.com farkı ile dilediğiniz an bizlerden yardımları alabileceksiniz. Bunun için iletişime geçmek istediğiniz an yeterli olacaktır. Bizler her an burada destek vereceğiz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67