Sosyal Medyada Reklam Verirken Dikkat Edilecekler

Sosyal Medyada Reklam Verirken Dikkat Edilecekler

Sosyal medya uygulamaları artık sadece bireysel kullanıcılara değil markalara ve işletmelere de yön vermektedir. Hızla değişen ve gelişen dünyada reklam ve pazarlama stratejileri de gelişmeye devam etmektedir. Günümüzde sosyal medya en büyük reklam ve tanıtım araçları arasında yer almaktadır. Global anlamda kullanıcı sayısı giderek artış gösteren sosyal medya platformlarında markalar ve işletmeler yer almaktadır. Bu markalar ve işletmeler hedef kitlelerine sosyal medyayı tercih ederek daha hızlı ve kolay ulaşabilmektedirler. Siz de sosyal medya hesaplarında reklam verirken dikkat etmeniz gereken detayları merak ediyorsanız aradığınız yanıtları tüm detayları ile yazı içeriğinde bulabilirsiniz.

Sosyal medyada reklam verirken dikkat etmeniz gereken unsurlar nelerdir? sorusunu tüm detaylarıyla ele alarak yanıtladık. Siz de bu detaylara dikkat ederek etkileşimi bol ve doğru sosyal medya reklamları vererek hızlı dönüşler alabilirsiniz.

Dikkat Çekici Reklam Metinleri ve Görseller Kullanımı

Sosyal medyada reklam taktikleri

Sosyal medya da paylaşılan görsellerin kaliteli olması büyük önem taşımaktadır. Hem kullanıcıların dikkatini çekmek hem de profesyonel bir imaj yaratmak adına reklam vereceğiniz postun veya içeriğin kaliteli görsellerden ve metinlerden meydana gelmesini özen göstermeniz gerekiyor. Görsellerin tek başına kaliteli olması yeterli olmayabilir. Reklamın amacı ile kullanacağınız görselin de uyum sağladığı doğru içerikler ile daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz.

Reklamlarda Video ve Gif Kullanmayı Tercih Edin

sosyal medya reklamlarında video ve gif kullanımı da büyük önem taşımakta ve hızlı dönüşler yapılmasını sağlayan detaylar arasında yer almaktadır. Hedef kitlenizin dikkatini çeken, sunmak istediğiniz ve ön plana çıkarmak istediğiniz konunun işlendiği video veya gifleri tercih ederek de reklam vermeniz mümkündür. Böylece hem kullanıcıların hem de hedef kitlenizin dikkatini çekebilir ve doğru içerikler ile aktarmak istediğiniz mesajı daha sade halde sunabilirsiniz.

Hedef Kitle Analizi Yapın

Sosyal medya reklamları tabi ki de hedef kitleye yönelik yapılan çalışmalardır. Hedeflediğiniz kitleye ürünlerinizi, markanızı ya da işletmenizi sunmak tanıtmak için yaptığınız sosyal medya reklam çalışmalarının daha verimli olmasını ve hızlı dönüş sağlamasını istiyorsanız hedef kitle analizi yapmanız gerekmektedir. Hangi kitleye ulaşmak istediğinizi, hedef kitlenizin yaşı, cinsiyeti, lokasyonu gibi kriterlerini detaylandırarak reklam vermeniz reklamlarda nokta atışı yapmanıza yardımcı olacaktır. Örnek vermek gerekirse; İzmir Bornova ilçesi, 40 yaş ve üzeri erkek kullanıcılar vb. olabilir.

Facebook Piksel’den Yararlanın

Facebook piksel ile web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara Facebook ve Instagram üzerinden reklamlarınızın sponsorlu gösterimini sağlayarak hedef kitlenizde bulunan alıcıya daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Vurgulayıcı Teklif Ve İndirimlere Yer Verin

Yine sosyal mecralarda vereceğiniz reklamlar için vurgulayıcı teklif ve indirimlere yer vermeniz de etkileşimin daha hızlı olmasını ve hedef kitlenin daha çok dikkatini çekmesini sağlar. Markanıza ait ürünleri ya da reklamını verdiğiniz teklifi ön plana çıkarmak adına daha çarpıcı ve dikkat çeken indirimler hızlıca hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

bu stratejileri uygulayarak sosyal medya reklamlarından istediğiniz verimi alabilir ve gerçek hedef kitlenize daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Instagram Reklam Verme Taktikleri

1- Hedef Kitleniz ile Alakalı Reklamlar Yaratın

Hedef kitleyle alakalı içerik yaratırken oluşturduğunuz ilk kampanyayı kitlenizi tanımak için kullanın. Satış hedeflerine odaklanmaktansa hedef kitlenizi harekete geçiren şeylere odaklanmanız daha doğru ve güzel sonuçlar verecektir. Hedef kitleniz Instagram’da hangi eylemlerde bulunuyorlar? Diye sorulara sorarak ve bu sorun cevaplarını araştırarak İstediğiniz hedef kitle davranışını gözlemleyin.

2- A-B Testi İle Farklı Reklam Görselleri Kullanın

Instagram görsellerle hedef kitlenize etkileşim yaratacak bir platform sunmaktadır. Hangi reklamların hedef kitleniz için daha çekici olduğunu anlamak için A-B testi yapabilirsiniz. A-B testini programların sonrasına, eylem çağrılarına ve görsellere uygulayabilirsiniz.

3- Görselinizin %20’den Fazlasını Metin Kaplamasın

Instagram reklam görselinizdeki metin, görselin yüzde 20’sinden daha fazla olmamalıdır. Eğer görsele mutlaka metin eklemek zorundaysanız metnin çekici olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda konuşma balonları ve benzeri araçlar kullanabilirsiniz veya reklamın metnini görselden çıkarıp, başlığa dahil edebilirsiniz.

4- Güçlü Bir Odak Noktasına Sahip Net bir Görüntü Kullanın

Görsellerinizi basit ve düzenli olarak kullanın. Basitlik, kullanıcıların özgün mesajlara ya da elementlere odaklanmalarını sağlar. Farkındalık yaratmanız için özgün ve net olmanız şarttır. Paylaşımınız ana mesajı ve görsel özneyi arka plandaki birkaç detayla destekleyen bir paylaşım olmalıdır.

5- Zekice Markalama Yapın

Markanın adını veya logoyu herhangi bir reklam ile ilgi odağı yapmak hedef kitle için çekici gelebilir. Fakat mesajınızı Instagram kullanıcılarına iletirken yaklaşımınızın daha çekici olması gerekmektedir. Kullanıcılar olduklarından çok daha bilgililer ve kafa karıştırıcı reklamlara karşı isteksizlerdir. Müşterilerle ilgilenmek yerine daha çok kendileriyle ilgilenen markalar Instagram’da bu durumun sıkıntısını yaşayabilirler.

6- Web Sitenize Link Verin

Instagram’ın diğer ağlara göre belki de en büyük eksikliği ya da belki de en büyük ayırıcı özelliği, paylaşımlarda web sitesine link verilememesidir. Paylaşımlarda linklerin yer almaması ister istemez geri dönüş oranlarının da azalmasına ya da istenen düzeyde ölçülememesine neden olabilmektedir. Reklamlar sayesinde bu durumun önüne geçilebilmektedir. Reklamlarınızda verebildiğiniz en çok şekilde web sitenize link vermeye çalışın.

Öne Çıkarılan Instagram Gönderisini Silmek

Öne çıkarılan Instagram gönderisini silmek istiyorsanız ilk olarak reklamı silmeniz gerekmektedir. Reklamınız sona ermiş olsa bile gönderiyi profilinizden silebilmek için orijinal reklamı mutlaka kalıcı olarak silmeniz gerekir.

Öne çıkarılan gönderinizi Instagram'da silmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak profilinize gidin.
 • Daha sonra reklam Araçları butonuna dokunun.
 • Silmek istediğiniz, öne çıkarılan gönderinin altında İstatistikleri Gör butonuna tıklayın.
 • En alta inin ve Reklamı Sil butonuna tıklayın.
 • Bu işlemi tamamladıktan sonra profilinize geri dönün.
 • Ardından profilinizden silmek istediğiniz gönderiye dokunun.
 • ... simgesine tıklayın.
 • Sil seçeneğini seçin ve bu gönderiyi silmek istediğinizi onaylayın.

Reklam Yöneticisinde Instagram Reklamları Oluşturmak

Reklam Yöneticisi'nde Instagram reklamları oluşturmak için bazı adımları izlemeniz gerekmektedir. Bu adımlar sırasıyla şöyledir;

 • Reklam Yöneticisi ‘ne gidin.
 • Oluştur seçeneğini seçin.
 • Reklam alanı olarak İnstagram’ı destekleyen bir reklam verme aracı seçin.
 • Ardından devam butonuna tıklayın.
 • Reklam setinizin ayrıntılı detaylarını girin.
 • Reklam alanları kısmında karşınıza çıkan Manuel Reklam Alanları'nı ve reklamlarınızın Instagram'da görünmesi için Instagram'ı seçebilirsiniz. Otomatik Reklam Alanları'nı seçerseniz, reklamınız Instagram adresi dahil olmak üzere, size reklamlarınız için en iyi değeri sunacak çeşitli Facebook Reklam Alanlarında yayınlanır.
 • Eğer Instagram'ı reklam alanı olarak seçtiyseniz. Reklamınızın kimliği, formatı ve ilgili bağlantıları gibi detayları ekleyerek reklamınızı tamamlamalısınız. Bu detayları girdikten sonra, değerlendirmeye göndermeden hemen önce reklamınızın ön izlemesini görebilirsiniz. Reklamınız istediğiniz gibi olmuşsa eğer onaylandıktan sonra Instagram'da görüntülenmeye başlayacaktır.

Instagram Reklam Ücretleri 2022

Reklam ücretleri Instagram

Instagram reklam ücretleri 2022 yılında günlük minimum ödeme tutarı 10 TL civarındadır. Eğer reklamı durdurmak isterseniz reklamı yayınladıktan sonra istediğiniz zaman durdurarak daha az bir ücret ödemeniz de mümkündür. Instagram reklam ücretleri, uygulama veya Facebook Business Manager üzerinden reklam verirken son aşamada bulabilirsiniz. Burada günlük veya toplam olarak bütçenizi belirleyebilirsiniz. Fakat uygulama üzerinden yapabileceğiniz bütçe ayarlama seçenekleri kısıtlıdır. Manager üzerinden ise daha detaylı bir şekilde bütçe ayarlaması yapabilirsiniz. Instagram reklam ücretlerinde en önemli unsur ise  hedef kitle seçimidir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67