Sosyal Medyada Nasıl Anonim Olunur?

Sosyal Medyada Nasıl Anonim Olunur?

“Anonimlik” terimi ilk önce 2000’li senelerin başlarında Hansen ve Pfitzmann’ca kullanılan bir kavramdır. Kısaca bakacak olduğumuzda kimliğin saptanamaması, fark edilmeksizin anonim işlem yapılmasını anlatmaktadır. TDK tanımında ise “adı sanı bilinmeyen” yer almaktadır.

Günümüzde birçok insan internette işlemlerini anonim şekilde yapmak ister. Bunun oldukça farklı nedenleri vardır.  Birçok kişi sahte hesap açmayı anonim olmak zanneder. Ancak bu tamamen farklı bir konudur.

Sosyal medyanın yoğun olarak kullanılmaya başlandığı günümüzde, insanlar burada da anonim olarak dolaşmak ister. Peki, Sosyal medyada anonim olmak hakkında bilmeniz gerekenler neler? Burada bazı maddeler şöyledir;

Kimliğiniz Açığa Çıktığında Gizlenme Olmaz

Kimliğinizi Bilen Kişi Varsa Gizli Sayılmazsınız

Kimliğinizin Görülmemesi Gerekir

Sahte ve Gerçek Kimlikleri Karıştırmama

Farklı Anonim Hesapların Açığa Çıkması Daha Kolay Olabilir

Gerçek Kimliğiniz Geride Kalsın

Peki, bu konuda bilmeniz gerekenler neler?

Kimliğiniz Açığa Çıktığında Gizlenme Olmaz

Eğer internette gizlenmek istiyorsanız, öncelikle asıl kimliğiniz ifşa edildiğinde geri dönüşü olmadığını bilmeniz gerekir. Bunun temel nedeni, internet ortamında bırakılan izlerin tam anlamıyla silinmemesidir. Dolayısıyla geçmiş temizleme gibi küçük işlemler size çözüm sunmaz.

Bu nedenle kimliğiniz açığa çıkmışsa, olmamış gibi davranmaya devam etmek çare değildir. Kimliğinizi her saniye gizli tutup, işlemler dikkatli yapılmalıdır.

Kimliğinizi Bilen Kişi Varsa Gizli Sayılmazsınız

Sosyal medyada nasıl anonim olunur için bir diğer dikkat etmeniz gereken madde de kimliğinizi bilen kişilerdir. Zira bilen biri varsa, anonim olmaya çalışmak yararsızdır. Dolayısıyla ilgili sosyal medya platformunda sizi takip etmeyen bir kişi bile asıl kimliğinizi biliyorsa, olmamış gibi davranamazsınız.

Kimliğinizin Görülmemesi Gerekir

İnternet ve sosyal medya platformları, günümüzde oldukça yoğun kullanım görür. İkisi de geniş bir ağ olması nedeniyle, her kullanıcının farklı siteler ve platformlarda bilgileri, hesapları vardır.

Eğer ilk olarak gerçek bilgilerinizi vermiş, sonradan da anonim nasıl olunur gerekliliklerini yerine getirme kararı almışsanız, ilk hatırlamanız gereken hiçbir bilginin tam anlamıyla silinmediğidir. Küçük bir süre bile asıl bilgilerinizin görünmesi, anonim durumunuzu kaybetme nedenidir.

Ayrıca sizin kimliğini araştıran bir kişi, eğer ciddiyse ve sizi bulmak istiyorsa internetin en uç sayfalarına kadar araştırabilir. Dolayısıyla herhangi bir kimliğiniz açıktaysa, keşfedilmesi oldukça kolaydır.

Sahte ve Gerçek Kimlikleri Karıştırmama

Günümüzde anonim olmak isteyenlerin yaptığı en büyük hata, bu tür bir hesapta mail adresi verirken kullanmakta olduğu ya da gerçek bilgilerinin yer aldığı bir maili vermedir. Zira bu durumda kimliğinizin ortaya çıkması oldukça kolaydır.

Bu nedenle böyle bir sosyal medya hesabı açmak istiyorsanız, maillerinizde kullandığınız bilgiler dahi gerçek olmamalıdır.

Farklı Anonim Hesapların Açığa Çıkması Daha Kolay Olabilir

Anonim hesap kullanmak istiyorsanız, öncelikle farklı hesaplarınızı bağlarsanız, açığa çıkmanızın daha kolay olduğu bilinmelidir.

Günümüzde birçok kişi farklı sosyal medya platformlarında hesap sahibidir. Bunlardan büyük kısmı hesaplarında eşleştirme yapar. Ancak anonim olmak istiyorsanız, bu durum deşifre olmanızı hızlandırır. Bu nedenle uygulanmaması tavsiye edilir.

Gerçek Kimliğiniz Geride Kalsın

Teknolojinin gelişmesiyle beraber kullanımı artan yapay zekâlar, günümüzde büyük bir yol kat etmiştir. Bugün farklı yerlerde, farklı amaçlara sahip olduğu görülür. Ancak genel anlamda veri analizleri ve eşleştirmeleri oldukça iyidir.

Dolayısıyla gerçek kimliğiniz bir yerde varsa ve siz de o platformu aktif olarak kullanıyorsanız, meydana getirdiğiniz her paylaşım anonim olmanız için bir engeldir. Dolayısıyla buna edilmeli, gerçek kimlik arkada bırakılmalıdır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67