Sosyal Medya’da Eş Zamanlı Yayın Yapma

Sosyal Medya’da Eş Zamanlı Yayın Yapma

Sosyal medyada aynı anda canlı yayın birçok yayıncı tarafından merak edilir. Zira Facebook, İnstagram ve Youtube üzerinde ayrı ayrı yayınlar yapmak büyük bir zaman ister.

Facebook,  İnstagram ve Youtube günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformları arasındadır. Sahip oldukları özellikler ile her geçen gün üye sayılarını daha da arttırırlar. Üyelerine sunduğu seçeneklerden biri olan canlı yayın, oldukça popüler olarak kullanılır.

Böylece yayıncılar sevdiklerine canlı bir şekilde hitap edip, içerikler oluşturabilir. Pek çok kullanıcı farklı sosyal medya hesaplarında eş zamanlı yayın yapılıp, yapılamayacağını da merak eder.  Zira bu seçenek kullanıcıları büyük bir zaman kaybından kurtarır. Peki, sosyal medya’da eş zamanlı yayın yapma nasıldır?

Eş Zamanlı Yayın İçin Sahip Olunması Gerekenler

Facebook İnstagram aynı anda canlı yayın günümüzde bu konuyla ilgili en çok merak edilen hususlar içindedir. Zira birden fazla platformda yayın yapmak, ikisine de ayrı zaman ayırma gereksinimini ortadan kaldırır. Aynı zamanda farklı içerik bulma sorununu da ortadan kaldırır.

Zira yayıncıların farklı platformlada yaptıkları yayınlar, önceki yayınları takip edenler tarafından da çoğu zaman kaçırılmaz. Eğer aynı konular tekrar verilirse kişi kendini tekrar edeceği için takipçiler kısa sürede sıkılacak, ardından popülerlik kaybedilmeye başlanacaktır.

Dolayısıyla eş zamanlı yayın büyük bir fayda sahibidir. Ancak yayıncıların öncesinde bilmesi gereken bazı hususlar da vardır. Zira internetiniz bunu kaldırmalıdır. Ek olarak içerik de kaliteli bulunmalıdır.

Eğer internetiniz yavaşsa veya yeterli değilse canlı yayın olumsuz etkilenecek ve sizden kaynaklı sorunlar yaşanacaktır. Böylece aldığınız verim de düşer. İçerik çok kaliteli değilse izleyenler hayal kırıklığı yaşayacağı için ikinci denemenizde giren kişi daha az sayıda olur.

Ayrıca içerik türünüze göre mikrofon ve yeşil perde gibi araçlar da gerekli olabilir. Ses ve görüntü kalitesi de izleyenleri tatmin eder seviyede olmalıdır.

Bunları bildikten sonra tek yapmanız gereken, farklı platformlarda aynı anda canlı yayın yapmanızı sağlayacak bir yazılım bulmaktır. Resteam.io tercih edebileceğiniz seçenekler içindedir.

Resteam.IO Nasıl Kullanılır?

Çoklu canlı yayın için kullanabileceğiniz seçeneklerden biri olan Resteam.IO Facebook, Instagram ve Youtube gibi kanallarda tercih edilebilir. Birçok kullanıcı bu programın adını ilk kez duymuş ve nasıl kullanıldığını bilmiyor olabilir. Bunun için takip etmeniz gereken maddeler şöyledir;

  1. İlk olarak https://restream.io/ adresine girilir.
  2. Ardından Resteam.IO içerisinde hesap oluşturulur. Bunun için link açıldığında, ekranın sol tarafında yer alan mavi renkte “sign up for free” seçeneğini kullanın.
  3. Eş zamanlı yayın gerçekleştireceğiniz platformlara girin.
  4. Yayına verilecek hesapları seçin.
  5. Ardından enter live studio seçeneğine basın.

Sonrasında tek yapmanız gereken düzenlemeler sonrası go live seçeneğini kullanmadır. Peki, bu platform hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Sign up for free yazısından anlaşılabileceği üzere bu platform ücretsizdir. Dolayısıyla sizden herhangi bir ücret talep edilmez.

Bununla beraber ücretli abonelik vardır. Peki, tercih edilmeli midir? Bu tamamen sizin gereksinimlerinize göredir. Eğer normal bir hesabın yeteceğini düşünüyorsanız ve yaptığınız yayın size yeterli gelmişse, kullanıma devam edebilirsiniz.

Ancak kitleniz arttıkça hesap yetersiz gelebilir. Bunu hissederseniz kısa sürede çözüm bulmanız ve geçmeniz önerilir. Zira yayın esnasında sorun oluşursa büyük bir problem yaşanır. İnstagram ve Youtube aynı anda canlı yayın Resteam.IO üzerindeki kullanıcı adınız ve şifreniz aracılığıyla yapılır. Ancak öncesinde plan yapmanız ve içeriği düzgün oluşturmanız gerekir. Zira yanlış yapmak büyük bir olumsuzluktur.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67