Sosyal Medya Yönetimi Nedir, Nasıl Yapılır? 2022

Sosyal Medya Yönetimi Nedir, Nasıl Yapılır? 2022

Sosyal medya yönetimi nedir, nasıl yapılır? 2022 konusu, sosyal medya ile ilgilenmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. İnternet üzerinde kullanılan sosyal medya hesaplarının toplu olarak yönteminin yapılması işi sosyal medya yönetimi olarak adlandırılmaktadır. Sosyal medya yöntemi ile sosyal mecralarda yer alan kullanıcı hesaplarının daha verimli olarak kullanılması sağlanmaktadır.

Sosyal medya yönetimi sayesinde hesapların nasıl geliştirileceği, bu hesapları kullanmanın en iyi yolu, marka ve reklam çalışmalarının hangi yönde olması gerektiği tespit edilmekte ve bunlara göre en uygun olan yollar belirlenmekte ve uygulanmaktadır. Günümüzde sosyal medya en önemli pazarlama alanlarından birisi olup, buna bağlı olarak uygun olan pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi konusunda da sosyal medya yöntemini devreye girmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi genel olarak Instagram, Facebook, Twitter, Youtube ve Linkedin gibi benzeri sosyal medya platformlarında yer alan bütün hesapların ve bu hesaplarda yer alan içeriklerin yönetilmesi işi olmaktadır. Sosyal medya yöntemi özellikle marka, hizmet ve ürün satışı yapanlar için çok büyük bir önem taşıyan ve dijital pazarlama yöntemlerinin kullanılması sağlayan bir unsur olmaktadır.

Sosyal medya yöntemin sayesinde ürün ve hizmet pazarlamaları çok daha iyi bir şekilde yapılabilmekte ve buna bağlı olarak elde edilen kazançlarda da çok büyük artışlar yaşanmaktadır. Sosyal medya yönetimi yardımı ile sosyal medya hesaplarının tümü kısa bir süre içerisinde gelişmekte ve profil etkileşimlerinde büyük artışlar olmaktadır.

Doğru olarak geliştirilen sosyal medya stratejileri ile sosyal medya üzerinde paylaşılan bütün gönderiler çok geniş kitlelere daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Sosyal medya yöntemi ise profesyonel olarak bu konuda uzmanlaşmış olan kişiler tarafından en sağlıklı bir şekilde yapılabilmektedir. Bunlara bağlı olarak sosyal medya yönteminde yapılması gerekenler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Stratejik Planlama Yapılması
 • Marka ve Rakip Analizlerinin Yapılması
 • Hedeflerin Belirlenmesi
 • Profesyonel Olan İçeriklerin Oluşturulması
 • Dijital Reklam Planlamasının Yapılması
 • Hesap Moderasyonuna Dikkat Edilmesi
 • Raporların Hazırlanması

Stratejik Planlama Yapılması

Sosyal medya yönteminde en önemli basamaklardan birisi de, sosyal medya hesapları için stratejik planlama yapılması olmaktadır. Oluşturulan bu stratejik planlamalar sayesinde, kullanılan bütün sosyal medya hesaplarının daha verimli ve iyi bir hale gelmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Sosyal medya yönetiminde yapılan bu stratejik planlama kapsamında firmanın ya da markanın hedef kitlesinin belirlenmesi de yapılmaktadır.

Buna bağlı olarak markanın hangi kitleye ulaşacağı, marka içeriklerinin hazırlanması, marka dilinin oluşturulması gibi benzeri konularda gerekli olan yol haritaları büyük bir titizlik içerisinde belirlenmektedir. Bütün bunların sonucunda sosyal medya hesaplarına uygun olan stratejilerin hepsi ortaya çıkmaktadır.

Marka ve Rakip Analizlerinin Yapılması

Marka ve rakip analizi yapmak

Kişisel sosyal medya yönetimi ya da iş yerlerine ait olan hesapların sosyal medya yönetimlerinde, marka ve rakip analizlerinin yapılması büyük bir önem taşımaktadır. Bir sosyal medya hesabının sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için yapılan içerik paylaşımlarına göre rakiplerin analizlerinin de çok iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Buna bağlı olarak marka ve rakip analizlerinin yapılmasında dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Rakiplerin hangi sosyal mecraları daha çok kullandığının araştırılması
 • Paylaştıkları içeriklerde hangi özellikleri öne çıkardığına bakılması
 • Kimleri hedeflendiğinin araştırılması
 • Rakip paylaşımlarına yapılan beğenilerin ve yorumların incelenmesi
 • Rakiplerin hangi sıklıkta paylaşım yaptığının belirlenmesi

Hedeflerin Belirlenmesi

Sosyal medya yönteminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda, hedeflerin doğru bir şekilde belirlenmesi olmaktadır. Hedeflerin belirlenmesinde, öncelikle sosyal medya hesaplarının olumlu yönlerinin öne çıkarılması için gereken çalışmalar yapılmaktadır. Aynı zamanda sosyal medya hesaplarında paylaşılan içeriklerin tanıtımı ve hedef kitleye ulaştırılması için gerekli olan çalışmalarda yapılmaktadır.

Bunlara bağlı olarak belirlenen hedef kitleye yönelik olarak ve onların beğenileri doğrultusunda algoritma geliştirilme çalışmaları da bu adımda yapılmaktadır. Sorun çözme amaçlı ve içeriklerin gerektiği gibi olması konusunda da büyüme odaklı çalışmalar olmaktadır. Bütün bunların sayesinde sosyal medya hesaplarının gelişimi ve etkileşimleri artırılabilmektedir.

Profesyonel Olan İçeriklerin Oluşturulması

Profesyonel ve özgün içeriklerin oluşturulması aşaması, sosyal medya yöntemi konusunda en önemli ayrıntılardan birisi olmaktadır. Sosyal medya hesaplarında paylaşılan içeriklerin her zaman için özgün ve dikkat çekici olması gerekmektedir. Bu nedenle ilk olarak sosyal mecralarda paylaşılacak olan içeriklerin amaca uygun olarak planlamasının yapılması şarttır.

Profesyonel içeriklerin oluşturulması aşamasında ise her zaman hedef kitlenin beğenilerine uygun olan içeriklerin tercih edilmesi gerekmektedir. Sosyal medya platformlarında paylaşılan içeriklerde videoların, animasyonların ya da dikkat çekici diğer unsurlarında kullanılması lazımdır. Aynı zamanda belirli aralıklarla anket ya da kampanya gibi bazı aktivitelerinde yapılarak, sosyal medya hesaplarının daha da ilgi çekici bir hale gelmesi kolaylıkla sağlanmaktadır.

Dijital Reklam Planlamasının Yapılması

Dijital reklam planlaması, sosyal medya yönteminde mutlaka olması gereken bir unsur olmaktadır. Dijital reklam planlaması sayesinde sosyal medya hesaplarının tanıtımlarının daha iyi bir şekilde yapılması sağlanmaktadır. Reklam planlaması yapmadan oluşturulan içeriklerin tanınması oranları, yani geniş kitlelere ulaşması da, her zaman için daha zor olmaktadır. Bu nedenle içeriklerin tanıtımları için gerekli olan reklam stratejilerinin oluşturulması gerekmektedir. Bunun sayesinden özellikle sosyal medya hesaplarında ürün, hizmet ve marka tanıtımları yapanların, dijital reklam planlamasına her zaman için önem vermesi gerekmektedir.

Dijital reklam planlaması doğru olan sosyal medya hesapları ise daha geniş kitlelere ulaşabilmektedir. Buna bağlı olarak sosyal medya hesaplarında paylaşılan ürün, hizmet ve marka tanıtımlarının iyi olmasının sonucunda, ürün ve hizmet satışlarından elde edilen kazançlarda büyük oranlarda artışa geçmektedir.

Hesap Moderasyonuna Dikkat Edilmesi

Sosyal medya hesaplarının moderasyonu konusunda, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmakta olup, bunlara dikkat edilerek hesapların gelişmesi daha hızlı bir şekilde sağlanabilmektedir. Bunun için ise öncelikle sosyal hesapların yönteminin bu konuda uzman olan kişilerce yapılması daha iyi olmaktadır.

Sosyal medya yönteminde, hesap moderasyonları ise her zaman olması gerektiği şekilde ve en iyi şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle pek çok iş yeri ve firma sosyal medya yönetimi konusunda profesyonel destek almayı tercih etmektedir. Sosyal medya hesaplarının moderasyonunun iyi olması sonucunda, hesapların etkileşimleri ve geniş kitlelere ulaşması daha hızlı bir şekilde olmaktadır.

Raporların Hazırlanması

Rapor hazırlamak sosyal medya

Sosyal medya yönteminde, her zaman için sosyal medya hesapları raporlarının hazırlanması ve düzenli olarak kontrollerin yapılması çok büyük önem taşımaktadır. Hazırlanan bu raporlar sayesinde, sosyal medya hesaplarının eksiklikleri ya da yanlış yapılan içerik paylaşımları kolaylıkla bu analiz verileri ile ortaya çıkmaktadır.

Sosyal medya hesapları raporlarının analiz verileri, hesapların ne durumda olduğunun en büyük göstergesi olmaktadır. Sosyal medya hesap raporlarının, bu nedenle belirli aralıklarla ve aksatılmadan oluşturulması gerekmektedir. Hesapların tüm sosyal medya platformlarındaki analiz verileri sayesinde, rakip analizleri de daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmektedir. Sosyal medya hesap raporları sayesinde, oluşturulan hedeflerin elde ettiği sonuçlarda pratik bir şekilde ortaya çıkmaktadır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67