Sosyal Medya Post Tasarımı Yapma Uygulamaları

Sosyal Medya Post Tasarımı Yapma Uygulamaları

Sosyal medya post tasarımı yapma uygulamaları, görsel boyutları sosyal medya hesabı olan herkesin en yakından ilgilendiği konulardan birisi olmaktadır. Facebook, Twitter, Youtube, Instagram ve Tiktok ve diğer sosyal medya platformlarında paylaşılan postların tasarımını yapmak için pek çok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde sosyal medya kullanıcıları gönderilerinin tasarımlarını pratik bir şekilde yapabilmekte ve aynı zamanda görsel boyutlarını da istedikleri gibi ayarlayabilmektedir.

Sosyal Medya Post Tasarımı Yapma Uygulamaları Nelerdir?

Post Tasarımı Uygulamaları

Sosyal medya hesaplarında paylaşılan gönderilerin kaliteli ve iyi bir tasarıma sahip olması; kullanıcı profillerinin daha ilgi çekici olmasını sağlamakta, profil etkileşimlerini hızla yükseltmekte ve bu sayede kullanıcı profillerine daha çok takipçi gelmektedir. Bu nedenle sosyal medya post tasarımlarının her zaman büyük bir titizlikle yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda en çok kullanımı tercih edilen sosyal medya post tasarımı yapma uygulamaları sırasıyla şu şekilde olmaktadır;

 • Pablo By Buffer
 • Adobe Spark
 • Adobe Lightroom
 • Canva
 • Typorama

Sosyal Medya Post Tasarımı Yapma Uygulaması Pablo By Buffer

Sosyal medya kullanıcı hesaplarında paylaşılan gönderileri düzenlemek için sosyal medya görsel hazırlama programı olarak, en kullanılan uygulamalardan birisi de, Pablo By Buffer olmaktadır. Pablo By Buffer uygulaması, görsel hazırlama ve düzenleme programı olmasının yanı sıra, aynı zamanda sosyal medya hesaplarının yönetilmesine de yardımcı olmaktadır.

Pablo By Buffer uygulaması ile Twitter, Youtube, Instagram, Facebook ve Tiktok üzerinde paylaşılan bütün görseller hazırlanabilmektedir. Ücretsiz bir uygulama olan Pablo By Buffer içeriğinde ise 600.000 üzerinde hazır görsel bulunmaktadır. Aynı zamanda programın kullanımı sırasında, kullanıcılar kendi görsellerini de bu listeye ekleyebilmektedirler. Kullanımı çok kolay Pablo By Buffer uygulaması ile bütün görseller istenilen boyutlarda hazırlanabilmektedir.

Sosyal Medya Post Tasarımı Yapma Uygulaması Adobe Spark

Adobe Spark uygulaması, en çok kullanılan Sosyal Medya post tasarımı olup bu uygulama sayesinde sosyal medya hesaplarında paylaşılacak bütün gönderiler istenilen şekilde ve boyutlarda düzenlenebilmektedir. Adobe Spark uygulaması ile bütün sosyal medya platformlarında kullanılmak üzere, görseller ve gönderiler hazırlanabilmektedir.

Adobe Spark programı kullanıcıların tercihine göre hem ücretsiz, hem de ücretli olarak kullanılabilmektedir. Adobe Spark uygulamasının ücretsiz olan versiyonu ile istenilen post tasarımlarının hepsi yapılabilmekte olup, ücretli olan versiyonu ile de ek olarak bazı ekstra özelliklere erişmek mümkün olmaktadır.

Adobe Spark uygulamasının içeriğinde ise tasarımı yapılmak istenen postlar hazır taslaklar kullanılarak, pratik bir şekilde hazırlanabilmektedir. Adobe Spark uygulamasına giriş sağlandıktan sonra Twitter, Instagram, Youtube, Facebook, Tiktok ve diğer sosyal mecralarda paylaşılacak olan bütün postların tasarımları yapılabilmektedir. Bu hazır şablonların kullanımı esnasında ise kullanıcılar kendi görsellerini de bu taslaklarda kullanabilmektedirler. Buna bağlı olarak Adobe Spark uygulaması içerisinde olan şablon grupları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Instagram reklamları hazırlama şablonları
 • Instagram hikâye postları hazırlama şablonları
 • Twitter görselleri için hazırlama şablonları
 • Facebook reklamlar postları ve görselleri hazırlama şablonları
 • Infografik şablonlar
 • Video hazırlama şablonları
 • Youtube görselleri hazırlama şablonları

Sosyal Medya Post Tasarımı Yapma Uygulaması Adobe Lightroom

Adobe Lightroom

Sosyal medya post tasarımı yapma uygulamalarından birisi olan Adobe Lightroom özellikle Instagram kullanıcılarının en çok kullandığı programlardan birisi olmaktadır. Bunun dışında Adobe Lightroom ile diğer sosyal medya platformlarının hepsi için de post tasarımları hazırlanabilmektedir. Sosyal medya kullanıcı hesaplarında paylaşılacak olan postların tasarımları Adobe Lightroom ile çok kolay bir şekilde düzenlenebilmektedir.

En iyi sosyal medya görselleri düzenleme uygulamalarından birisi olan Adobe Lightroom ile çekilen fotoğraflarında doğrudan tasarımları yapılabilmektedir. Bu nedenle Instagram kullanıcılarının en çok kullanımını tercih ettiği post tasarımlarından birisi de, Adobe Lightroom olmaktadır. Adobe Lightroom post tasarımı uygulaması android ve iOS işletim sistemine sahip olan bütün akıllı telefonlarda ve cihazlarda kullanılabilmektedir.

Adobe Lightroom uygulaması ücretsiz olarak kullanılabilen bir program olup, içeriğinde ise post tasarımı yapmayı kolaylaştıran pek çok hazır şablon yer almaktadır. Bu hazır şablonlar kullanılarak istenilen her görsel için düzenlemeler yapılabilmektedir. Adobe Lightroom uygulamasının bir diğer kullanışlı olan özelliği ise yapılan tasarımları depolama özelliğinin bulunması olmaktadır.

Sosyal Medya Post Tasarımı Yapma Uygulaması Canva

En popüler post tasarımı yapma uygulaması ise Canva olmaktadır. Canva dünya genelinde sosyal medya kullanıcıları tarafından kullanımı en çok tercih edilen post tasarımı programlarından birisidir. Canva post tasarımı uygulaması hem ücretli olarak, hem de ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir. Ücretsiz olan sürümünde Canva ile istenilen bütün post tasarımları yapılabilmektedir.

Aynı zamanda kullanıcıların tercihine göre çok uygun fiyatlarla beğenilen bazı ek post tasarımları da Canva içerisinde satın alınabilmektedir. Canva uygulaması içerisinde ücretsiz olarak birçok taslak ve hazır şablon bulunmakta olup, aynı zamanda pek çok grafiğe ve örnek uygulamaya da erişmek mümkün olmaktadır.

Canva post tasarımı programı ile hazır olan şablonlar ve taslaklar dışında, kullanıcılar arzu ettikleri boyutlarda ve görsellerle de çalışma yapabilmektedirler. Canva uygulaması iOS ve android işletim sistemine sahip olan bütün telefonlarda ve cihazlarda ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Aynı zamanda kullanıcılar yaptıkları tasarımları, uygulama içerisinde yer alan arşiv kısmında saklayabilmektedirler.

Sosyal Medya Post Tasarımı Yapma Uygulaması Typorama

Typorama uygulaması ile bütün sosyal medya post tasarımları hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Kullanışlı olan arayüzü ile Typorama uygulaması en sevilen post tasarımı programlarından birisi olmaktadır. Typorama uygulaması ile Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Tiktok ve diğer sosyal medya platformlarında paylaşılacak olan yazılı görseller hazırlamak mümkün olmaktadır.

Typorama uygulaması özellikleri içerisinde yazılı görseller için kullanılabilecek olan yazı stilleri de ek olarak yer almaktadır. Typorama uygulaması ile hem yazılı postlar, hem de yazısız postlar hazırlanabilmektedir. Typorama post tasarımı programı ile istenilen boyutlarda olan görseller oluşturulabilmekte, aynı zamanda yapılan bu tasarımlara istenilen stilde olan yazılarda eklenebilmektedir.

Typorama uygulaması ücretsiz olarak kullanılan bir program olup, uygulamanın tek olumsuz yönü ise sadece iOS işletim sistemine sahip olan telefonlarda ve cihazlarda kullanılması olmaktadır. Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda ve cihazlarda Typorama uygulaması çalışmamaktadır. Bu nedenle android işletim sistemine sahip olan kullanıcıların diğer post tasarım uygulamaları ile çalışması lazımdır.

Sosyal Medya Post Tasarımı Görsel Boyutları

Görsel Boyutları

Sosyal medya kullanıcılarının profillerinde paylaştıkları postları düzenlemeleri konusunda, kullanılacak olan görsellerin boyutları da önem taşımaktadır. Sosyal medya post tasarımı yapılırken Facebook uygulaması için kullanılması gereken görsel boyutlarının en fazla 1200x600 px ya da 1200x1200 px olması gerekmektedir. Twitter uygulamasında paylaşılacak olan postların boyutları ise 1200x600 px olmaktadır.

Instagram uygulamasında paylaşılacak olan görsellerin boyutlarında ise diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi herhangi bir kısıtlama bulunmamakta olup, istenilen boyutta olan görseller Instagram kullanıcı profillerinde rahatlıkla paylaşılabilmektedir.

Reklam amacıyla hazırlanan görsellerde ise % 20 olacak şekilde metin boyutunun ayarlanması ve hazırlanması gerekmektedir. Sosyal medya post tasarımlarında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir diğeri de, içeriğe uygun olan postların bir bütün olarak hazırlanması gerekliliği olmaktadır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67