Sosyal Medya Fotoğrafları Nasıl Düzenlenir?

Sosyal Medya Fotoğrafları Nasıl Düzenlenir?

Sosyal medya uygulamaları üzerinde kişiler çeşitli paylaşımlarda bulabilmektedirler. Bu paylaşımlar içerisinde genellikle en çok tercih edilenler ise fotoğraf paylaşımı olmaktadır. Bu bağlamda özellikle paylaşılan fotoğrafların diğer kullanıcı hesaplar tarafından beğenilmesi ve hesabın popüler hale gelebilmesi için mutlaka güzel, ilgi çekici ve göze hitap eden fotoğrafların paylaşılması gerekmektedir.

Bu noktada genellikle paylaştığımız fotoğraflar içerisinde duruşumuz, fotoğrafın çekildiği açı, kıyafetimiz ve birçok farklı etmen rol oynamaktadır.

Eğer ilgi çekici ve popüler bir hesap haline gelmek istiyorsanız kendi fotoğraflarının yanı sıra hesabınız içerisinde doğa manzaraları, ilginç resimler, komik resimler veya karikatürler paylaşmanız gerekmektedir. Sosyal medya insanlar için bir iletişim aracı olmasının yanı sıra aynı zamanda da eğlence aracı olmaktadır.

Bu bağlamda sosyal medya hesapları içerisinde fotoğraf paylaşımı yaparken bu fotoğrafların belirli düzenlemelerden geçmesi gerekmektedir. Genellikle sosyal medya kullanıcıları bu nedenle sosyal medya fotoğrafları nasıl düzenlenir? Sorusunun cevabının sık sık merak etmekte ve internet üzerinden araştırmaktadırlar.

Özellikle instagram uygulaması içerisinde fotoğraf paylaşımı yaparken fotoğrafın boyutu oldukça önemlidir. Instagram'ın kendi uygulamasına özel olarak belirli bir fotoğraf boyutu bulunmaktadır eğer siz bu boyutların dışında bir fotoğraf paylaşmak istiyorsanız uygulama bu fotoğrafı kendi boyutlarına göre kırpacaktır.

Bu nedenle de fotoğrafınızın bir kısmı kaybolacaktır. Bu durumda da genellikle fotoğraflar bir bütün oluşturduğundan dolayı oldukça kötü bir görüntü meydana gelecektir ve hatta fotoğrafını önemli bir kısmı kaybı olabilecektir.

İşte bu sebebe bağlı olarak fotoğraflar üzerinde bazı düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Ancak fotoğraflar üzerinde yapılan düzenlemeler bazen boyut için değil fotoğrafın kendisi için de olabilmektedir. Genellikle fotoğraflar da görüntüsünün güzel olmadığını düşünen kişiler bazı uygulamalar aracılığıyla fotoğrafların üzerinde belirli oynamalar yani photoshoplar yapmaktadırlar.

Genellikle fotoğraflarda toplu çıktığını düşünen kişiler uygulamalar içerisinde fotoğraflarda kendilerini incelemekte, yüzlerine makyaj eklemekte, saç renklerini veya göz renklerinde değiştirmekte, kendilerine dövme eklemekte veya fotoğrafın ışığını değiştirecek filtreler eklemektedir.

Böylece kişiler olduğundan daha farklı görünerek sosyal medya hesaplarını daha ilgi çekici hale getirmekte ve daha fazla sayıda takipçiye sahip olmaya çalışmaktadırlar. İşte burada aslında sosyal medyanın gerçekliğin dışında bir algı meydana getirdiğini ve aslında sosyal medya hesapları içerisinde gördüğümüz birçok şeyin aslında gerçekte var olmadığını fark etmiş bulunmaktayız.

Ancak artık dünyamız sosyal medya üzerinden devamlılığını sağladığı için ve birçok iletişim sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirildiği için aslında gerçeklik algımız sosyal medyalarda gördüğümüz algılar olmaktadır. Ancak burada yapılan paylaşımlarda dikkat ettiyseniz evler her zaman toplu, erkekler her zaman yakışıklı, kadınlar her zaman güzel veya doğa her zaman pırıl pırıl…

Böylece sosyal medya üzerinde gördüğümüz birçok fotoğrafın bizde oluşturduğu algı ile birebir aynı olma arzusu duymaya başlamaktayız. Özellikle genç kızlar ve genç erkekler sosyal medya hesaplarında görülen lüks evlere, lüks arabalara veya lüks kıyafetlere sahip olma arzusu duymaktadırlar.

Şimdi asıl konumuza gelirsek sosyal medya hesaplarında paylaşacağımız fotoğraflar üzerinde nasıl bir oynama yapabiliriz ve o fotoğrafları nasıl daha hoş gösterebiliriz size tek tek anlatacağız.

Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşılan Fotoğraflar Üzerinde Nasıl Oynama Yapılır?

Sosyal medya hesaplarında paylaşılan fotoğraflar üzerinde nasıl oynama yapılır? Sorusu hemen hemen tüm sosyal medya kullanıcıları tarafından merak edilmektedir. Bu bağlamda ilk olarak paylaşacağınız fotoğrafın ışığının oldukça iyi olması gerekmektedir. Ve genellikle mümkün olduğunca fotoğrafların profesyonel fotoğraf makinalarıyla veya kamerası profesyonel makineye yakın bir telefonla çekim yapılması gerekmektedir.

Sosyal medya hesapları üzerinden paylaşacağınız fotoğrafların sabah erken saatlerde veya akşamüstü gibi zaman dilimlerinde çekilmesi harika bir ışık elde etmeye yardımcı olmaktadır. Ancak o tarafınızı daha önceden çektiyseniz ve ışık dengesini yakalayamadığı olsanız bu durumda da uygulamalar üzerinde veya sosyal medya uygulamaları içerisinde yer alan çeşitli filtre özellikleriyle ışık dengesini değiştirebilirsiniz.

Sosyal medya hesapları içerisinde paylaşılan fotoğraflarda önemli olan bir diğer faktör ise kompozisyon olmaktadır. Burada paylaşacağınız fotoğrafların hareketli veya canlı görünmesini sağlamak için arka plan ile fotoğrafta yer alanın bir bütünlük oluşturması gerekmektedir.

Aynı zamanda sosyal medya platformlarında paylaşılan fotoğraflardaki renklerin de birbirleriyle uyum sağlaması oldukça önemlidir. Ancak buradaki uyum uyumlu renkler kullanımı olmamaktadır. Hatta tam aksine zıt renklerin kullanımı olmalıdır.

Örneğin önde yer alan objenin göze çarpmasını istiyorsanız veya kendinize odak noktası haline getirmek istiyorsanız arka planı bulanıklaştırarak düz renkte bir fon kullanımı yapmanız gerekmektedir.

Diğer bir önemli faktör ise arka plandır. Örneğin kendinizi çek dediğiniz bir noktada arka planda dağınık bir oda, kirli bir sokak veya hoş görünmeyen herhangi bir şey bulunması fotoğrafınızı oldukça kötü gösterecektir.

Bu nedenle mümkün olduğunca arka planın iyi seçilmesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Ancak fotoğraf önceden çekildiyse ve arka planda hoş olmayan bir görüntü varsa arka planı tamamen bulanık ulaştırarak bu görüntüyü ortadan kaldırabilirsiniz.

Sosyal medya fotoğraflarınız içerisinde bakış açısı ve simetri- asimetri faktörleri de oldukça önemlidir. Fotoğraflar üzerinde yapılan oylamalarda simetri-asimetri ayarları yapılabilmektedir.

Instagram'da Fotoğraf Nasıl Düzenlenir?

Fotoğraf düzenleme Instagram

istagramda fotoğraf nasıl düzenlenir? Sorusunun cevabına gelecek olursak burada yapmak istediğiniz düzenlemenin ne olduğunu belirlemeniz ilk şart olmaktadır. Eğer instagram da bir fotoğrafı kırpmak istiyorsanız. instagram'da fotoğraf kırpmak için takip etmeniz gereken adımlar şöyledir;

 • İlk olarak fotoğraf üzerinde düzenle seçeneğine basarak ardından ayarla butonuna tıklayın.
 • Daha sonra ekran üzerinde iki parmağınız ile yakınlaştırma veya uzaklaştırma işlemi yapın.
 • Ardından yaptığınız işlemi onaylayın ve fotoğrafı paylaşın.

Eğer instagram'da fotoğraf düzenlemesi yapmak istiyorsanız takip etmeniz gereken adımlar şöyledir;

 • İlk olarak uygulamaya bir fotoğraf çekin veya yükleyin. Daha sonra en altta yer alan düzenle butonuna tıklayın.
 • Ardından fotoğrafı düzenlemek için ayarla simgesine dokunarak kaydırma çubuğu üzerinde sağa sola hareket edin ve yapmak istediğiniz değişikliği uygulayın.
 • Son olarak yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için bitti butonuna tıklayarak paylaşımı yapabilirsiniz.

instagram'da fotoğraf döndürme yapmak için ekranın en altında yer alan düzenle seçeneğinden ayarla kısmına girerek burada fotoğrafın sağ üst köşesinde yer alan yuvarlak ok işaretine tıklayarak fotoğrafınızı döndürebilirsiniz.

Böylece sosyal medyada paylaşacağınız fotoğraflar üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilir ve bu fotoğrafları istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz belli başlı ayarlar herkesin ihtiyaç duyduğu ayarlar olmaktadır ancak bazen fotoğrafların daha profesyonel görülebilmesi için birtakım ayarlar yapılması gerekmektedir. Bu aylar içerisinde paylaşmak istediğiniz fotoğrafı seçerek en altta yer alan düzenle butonuna tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra burada karşınıza bazı ayar seçenekleri çıkacaktır. Bu ayar seçenekleri içerisinde yer alanlar şöyledir;

 • Parlaklık
 • Kontrast
 • Yapı
 • Sıcaklık
 • Doygunluk
 • Renk
 • Soldur
 • Parlak alanlar
 • Gölgeler
 • Vinyet
 • Tilt shift
 • Keskinleştir

Burada yer alan ayarlar üzerinden fotoğrafınız üstünde birçok farklı değişiklik yapabilirsiniz. Parlaklık özelliği sayesinde fotoğrafınızın parlaklığını artırabilir, kontrasta siyah ve beyaz dengesini sağlayabilir, sıcaklıkta fotoğrafınızın daha sıcak renklerde veya daha soğuk renklerde görünmesini sağlayabilir ve son olarak gölgelerin renklerini belirleyebilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67