Sosyal Ağ Nedir, Ne İşe Yarar?

Sosyal Ağ Nedir, Ne İşe Yarar?

Sosyal ağ nedir, ne işe yarar gibi birçok konu merak edilen detaylar arasında yer almaktadır. Bu yüzden de birçok kişi detaylara araştırmaktadır. Böylesi durumlar karşısında kimse en ufak sorun yaşamasın diye de her bir detayın yer aldığı bu yazımızı sosyalat.com farkı ile hazırladık. Sizler de bu yazımızı inceleyerek merak ettiğiniz her bir detayı okuyarak öğrenebilir, anlamadığınız yerleri yorumlar kısmından dilediğiniz an bizlere sorabilirsiniz.

Sosyal medya yasasına geçmeden önce sosyal ağ nedir konusuna ek olarak bakılması gerekli olmaktadır. Lakin söz konusu platformlar milyonlarca kullanıcı aracılığı ile kullanılsa ek olarak ne olduğu gibi durumlar birden aşırı kullanıcı aracılığı ile öne de çıkmaz. Sosyal ağlar günümüzde sosyal ilişkilerin kurulması amacıyla tercih edilen çevrimiçi platformlar olarak yer alır.

Söz konusu olan kapsamda insanlar kariyerleri hobileri yaptıkları aktiviteler ile beraber özel hayatları benzer olarak yer alan bilgileri diğer insanlarla paylaşabilir. Sosyal ağ sağlayıcılar ek olarak kanunla beraber eklenmesi ile bilinmektedir. Söz konusu olan kişiler sosyal medya tercih edilen kapsama durumları olmaktadır.

Sanal olan ortamda konum ses görüntü belge benzer olan içerikleri sosyal etkileşim hedefiyle paylaşma görüntüleme sosyal ağ sağlayıcısı olduğuna işaret eder.

Sosyal Medya Platformları Neler?

Sosyal medya platformları

Sosyal medya platformları neler? Sosyal medya yasası konularına ilgili detaylara girmeden önce durum söz konusu olan ek olarak yer verilmesi gereken kavramlar arasında olmaktadır. Söz konusu olan ortamlar kullanıcıların kendi ürettikleri içerikleri diğer insanlarla paylaşmak üzere yayınladığı ortam olarak yer almaktadır. Günümüzde söz konusu olan mecralar milyonlarca üyeye sahiptir. Genel anlamda aktif tek şekilde kurum ile kuruluşlar ek olarak dahil olmak üzere geniş tek kitle aracılığı ile kullanılması ile bilinir.

İnsanlar genel anlamda eğlenmek vakit geçirmek benzer olan hedeflere sahipken e-ticaret şirketleri markalar ile şirketler sahip oldukları avantajlar sebebiyle girme ortamları öne çıkar. Günümüz içerisinde sosyal medya platformu kapsamına giren çok sayıda seçenek vardır. Bunlar sürekli yenilenerek kullanıcılara öne çıkar. Böylece daha ilgi çekici hale getirmek yer alır.

Bugün en çok tercih edilen sosyal medya ağlarından bazıları şöyledir;

 1. Facebook
 2. Twitter
 3. LinkedIn
 4. YouTube
 5. Instagram
 6. Pinterest
 7. TikTok

Söz konusu olan örnekleri arttırmak mümkündür. Sosyal Medya Yasası kapsamında bunların düzenlenmesi söz konusu olarak yer alır.

Sosyal Medya Yasası

Her ne değin sosyal medya yasası yeni olsa ek olarak insanların aklında bulunan soru işaretleri hala olur. Söz konusu olan kapsamda platformların bağlı olduğu şirketler Türkiye’de bulunan vatandaşların kişilik hakları ihlaliyle alakalı müracaatlarını kabul etmek adımında olmasıyla bilinir.

Müracaatlar kişiler aracılığı ile gerçekleştirilir ancak 48 saat içerisinde tek yanıt verilmezse 5 milyon Türk lirası cezası yer alır. Ödenmediği takdirde ise 10 milyon Türk lirasına çıkmaktadır. Bunun yanı sıra şikayete uğrayan içerikler ek olarak kaldırılmazsa maddi hasarların ek olarak karşılanması söz olmasıyla gözlenir.

Türkiye’de Temsilci Bulundurma Zorunluluğu Ne?

Sosyal medya platformları için Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu ne? Söz konusu olan soru birden aşırı kullanıcı aracılığı ile ayrıntılarına yönelik bulunma durumları beraber dikkatleri çeken olmasıyla bilinir. Instagram Facebook ile diğer sosyal medya ağları her gün ülkemizde birden aşırı kullanıcı aracılığı ile aktif bulunma durumları beraber dikkatleri çeken olmaktadır.

Tasada bulunan maddeyle beraber erişimi yüksek yer alan sosyal sağlayıcılar ülkemizde minimum 1 temsilci yer alır. Söz konusu olan belirlendikten sonra ise yapılması gerekenler aşağıda olduğu şekildedir;

 1. İnternet sitesinde direk erişilebilir ile rahat görülebilir biçimde temsilci iletişim bilgilerine yer vermek
 2. Temsilciye ait iletişim ile kimlik bilgilerini BTK’ya bildirimleri yapmak
 3. Temsilci gerçek kullanıcı olacaksa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından tercihte yer almak

Söz konusu olan noktada Sosyal Medya Yasası hakkında bilinmesi gereken temsilci bulunmadığı takdirde tek takım yaptırımların ek olarak olması gözlenir.

Temsilci Bulunmazsa Hangi Yaptırımlar Uygulanır?

Sosyal medya platformlarına temsilci bulunmazsa hangi yaptırımlar uygulanır? Sosyal medya düzenlemesi kapsamında en çok sorulan sorulardan tek tanesi ek olarak yer alır. Düzenleme şartları kapsamınca yasaya uyum göstermeyen ağ sağlayıcıları temsilci bulundurmadıkları süre kapsamınca para cezası olması gözlenir. Söz konusu olan noktada cezalar şu şekilde sınıflar halindedir;

 1. İlk etapta söz konusu olan ceza 1 beraber 10 milyon Türk lirası arası idari para cezasıdır.
 2. 10 gün içinde temsilci bulundurmamanın cezası 30 milyon Türk lirası idari para cezasıdır.
 3. Temsilci hala bulundurulmuyorsa devamı niteliğinde sosyal ağ sağlayıcının ülkemizdeki reklam çalışmaları durdurulmaktadır.

Sosyal Medya Düzenlemesi maddeleri için Resmi Gazeteye girilebilir. Cezalar bunların yanı sıra bant genişliği daraltma durumunu ek olarak içine almaktadır.

Bant Genişliği Daraltma Cezası Nedir?

Bant genişliği daraltma cezası nedir? Söz konusu olan soru özellikle Sosyal Medya Düzenlemesi ardından sorulanların başında gelmektedir. Lakin birden aşırı kullanıcı ne olduğunu ne anlama geldiğini bilmemektedir. Para cezasına göre bant genişliği daraltma cezası ek olarak yer almaktadır;

 1. Son aşamaya girmiş yer alan sağlayıcılar önce durumda yüzde 50 bant genişliği daraltma cezası alır.
 2. Son aşamanın ikinci durumlarda yüzde 90 bant genişliği daraltma cezası alınır.

Bant genişliği kavramı tek bilgisayar ağı veyahut internet bağlantısı üzerinden belirli tek süre içinde en aşırı veri miktarını tek noktadan diğerine iletme kapasitesi bulunma durumları beraber dikkatleri çeken tanımlanabilir. Ağ hızının ölçütü olmazken saniye başına bit bulunma durumları beraber dikkatleri çeken betimlemeler meydana gelir.

Sosyal Ağ Sağlayıcılarına Hangi Yaptırımlar Uygulanacak?

Sosyal ağ sağlayıcılarına hangi yaptırımlar uygulanacak? Söz konusu olan soru düzenleme kapsamında birden aşırı sosyal medya üyesi aracılığı ile düşünülmektedir. Eğer bant genişliği daraltma cezası alınmışsa söz konusu şirketler 4 saat kapsamında yasaya uygun biçimde gerekli yaptırımları uygulamalıdır.

Bunun yanı sıra kişiler temsilciliklere gidip kişilik hakkı ihlali üzerine müracaat edebilecek kullanıcıların başvurularına 48 saatte dönüş gerçekleştirilmelidir.

Yaptırım yerine getirilmezse Sosyal medya yasası kapsamında 10 milyon Türk lirası para cezası vardır. Mahkemece hukuka aykırı bulunma durumları beraber dikkatleri çeken söylenen içeriklerin kaldırılmaması halinde meydana çıkacak maddi hasarların ek olarak karşılanması yükümlülüğü vardır.

Erişim Engeli Nedir?

Sosyal medyalara erişim engeli

Erişim engeli ile içeriğin kaldırılması hangi durumlarda talep edilebilir? Söz konusu olan bakımdan kişiler özel yaşamın gizliliğinin ihlali nefret suçu hakaret tarzı kişisel haklara yönelik saldırılara uğrarsa mağduriyetlerinin giderilebilmesi amacıyla sosyal ağ sağlayıcılarına gidebilir.

Ardından içerik kaldırılması veyahut erişim engeli isteme hakları mevcuttur. Söz konusu olan bakımdan ilgili sosyal medya platformu 48 saat kapsamında olumlu veyahut olumsuz tek dönüş yapmalıdır. Lakin aksi takdirde tek takım yaptırımlar söz konusudur.

Ancak olumsuz yanıt dönüldüğünde ek olarak tek takım gerekçeler sunulmalıdır. Bunun yanı sıra kişilik haklarına saldırıda bulunulan kişiye unutulma hakkı ek olarak tanınmaktadır. Söz konusu olan ek olarak kullanılabilir. Burada kişilik haklarının ihlal edildiği adının geçtiği paylaşımların tamamen silinmesi istenir. Böylece arama motorunda ek olarak yer almaz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67