Restoranlar için Sosyal Medya Kullanma Taktikleri

Restoranlar için Sosyal Medya Kullanma Taktikleri

Günümüzde hemen hemen, büyük küçük her işletme, sosyal medya üzerinden görünür olmak gibi bir çaba içindedir. Restoranlar için sosyal medya kullanma taktikleri, bir marka için sosyal medya etkileşim yükseltme yöntemler nelerdir? Ya da bir mağaza zinciri için sosyal medya üzerinden satış yapma taktikleri neler? Şeklinde, örneklerini çok fazla dallandırıp budaklandırabileceğimiz bir takım araştırmalar yapılmaktadır.

Herhangi bir ürün, hizmet ya da herhangi bir ticari sektörde bir iş yapıyor iseniz, bu konuda en iyi pazarın da artık sosyal medya olduğunu bilmeniz gerekir. Gerek, restoranlar, gerek, küçük lokantalar, kafeler gerekse marketler, hemen hemen her işletme kendi reklamını kendi sosyal medya hesaplarında yapabilmektedir. Sosyal medya üzerinden çok daha geniş kitlelere hitap etmek için son derece önemli taktikler vereceğimiz bu yazı, sizin için son derece faydalı olacaktır.

Restoranlar için Sosyal Medya Kullanımı

Restoranlar için sosyal medya kullanımı

Restoranlar için sosyal medya kullanımı son derece önemlidir. Her konuda sosyal medya üzerinde paylaşım yapabildiğimiz bir dönemde yaşadığımız için restoranlar cafeler ya da benzeri işletmelerin her biri sosyal medya üzerinde aktif bir rol oynamak durumunda kalır. Bu nedenle restoran ve kafelerin sosyal medya kullanımı son derece büyük bir önem taşır.

Eğer ki bir restoran işletmecisi iseniz restoranın adına bir sosyal medya hesabı açmanız son derece faydalı bir yöntem olacaktır. Bu noktada en önemli olan detay, restoranınızın adı ile bir Instagram ve Twitter ya da Facebook hesabı açmaktır. Sosyal medya hesaplarını restoranınızın adı ile açtığınız zaman belirli bir isim ile bir marka şeklinde sosyal medya üzerinde etkin bir görünüm kazanmış olacaksınız.

Sosyal Medyada Restoranınızı Markalaştırın

Restoran için sosyal medya hesabı açmak için ilk olarak yapmanız gereken şeylerden biri restoranınızın bir logosu olması gerekir. Restoranınızın logosunun son derece dikkat çekici olması çok ama çok büyük bir önem taşır. Bunun yanı sıra restoran logonuzun, restoranınızda satışını yaptığınız ürünler ile renk ve desen üzerinden bir bağlantısı olması gerekir. Ürün ile restoranınızın uyum içinde olması demek marka haline gelmeniz için size son derece faydalı olacaktır.  Restoranınız için açmış olduğunuz sosyal medya hesabınızdaki profil fotoğrafı olarak restoranınız için tasarlanmış olan logoyu ayarlayıp hiçbir zaman için değiştirmemeniz çok etkili olacak

Sosyal Medyada Restoran Tanıtımı için Püf Noktaları

İnstagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarınız üzerinden restoranınızın tanıtımını yapmak için en özel kilit noktalardan en başta geleni, tanıtım oluşturmaktır. Sponsorlu reklam vermek bu konuda size yardımcı olabilir, restoranın iç mekân fotoğraflarını ve ürünün fotoğrafını mutlaka Instagram ya da Facebook ve Twitter hesabınız üzerinden paylaşmanız çok önemlidir. Genellikle insanlar, herhangi bir restoran ya da kafeye gidecekler zaman ilk olarak Instagram, Facebook ya da Twitter üzerinden gitmek istedikleri yer hakkında bilgi edinmek isterler. Bu sebeple de Restoran işletmecisi olarak Instagram hesabınızdan restoranının menüsünün ve iç dekorasyon'un fotoğraflarını paylaşmanız çok uygun bir paylaşım olacaktır. Sosyal medyada Restoran tanıtımı için püf noktaları şunlardır;

  • Restoranın fotoğraflarını paylaşmak
  • Menüyü paylaşmak
  • Her gün aktif bir şekilde story atmak
  • Adresi paylaşmak
  • Etkinlik takvimi paylaşmak

Restoranımızda gerçekleşecek olan tüm programları etkinlik takvimi şeklinde paylaşmanız son derece önemli olacaktır. Restoran adresinizi de sosyal medya hesabınızın profil kısmına eklemeniz restoranın uzun keşfedilmesi ve çok daha rahat bir şekilde bulunabilmesi için faydalı bir adımdır. Sosyal medya hesapları için geçerli olarak her gün aktif bir şekilde paylaşım yapmak sosyal medya hesabınızın daha fazla etkileşim yapmasını sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Tanıtım Oluşturmak

Sosyal medya üzerinden tanıtım oluşturmak son derece önemli bir reklam kaynağıdır. Eski dönemlerde reklam yapmak için çok fazla büyük uğraş ve para harcanması gerekirdi. Artık günümüz koşullarında bu son derece kolay bir hale gelmiştir. Sosyal medya üzerinden restoran için tanıtım oluşturmak son derece kolay bir şeydir. Restoranın reklamını yapmak istiyor iseniz bunu sosyal medya üzerinden çok basit ve son derece ucuz bir yolla halledebilirsiniz. Restoranlar cafeler için reklam oluşturacak iseniz görseller çok önemlidir. Zaman zaman restoranının çeşitli bölgelerinde fotoğraflar çekip iç dekorasyonunu gösteren güzel alanları reklam metni ile birlikte paylaşabilirsiniz. Bu paylaşım adam tanıtım oluştur şeklinde bir seçenek ile başka hesapların da takip etmediği halde görmesini sağlayabilirsiniz. Benzer paylaşımlar ve beğeniler doğrultusunda Instagram ya da Facebook veya Twitter adresleri bu tanıtım görsellerini diğer hesaplara gösterecek ve bunun reklamını yapacaktır. Belirli aralıklarla restoranının tanıtımını oluşturup Son derece güzel bir reklam yapma şansını sosyal medya hesapları üzerinden yakalamanız mümkündür.

Takipçi Sayınızı Arttırın

Restoranımız için açmış olduğumuz Instagram, Facebook ya da Twitter gibi hesaplarınızda takipçi sayıları da son derece büyük bir önem taşır. Restoranlar için sosyal medya kullanımı söz konusu olduğun zaman takipçi ve yorumlarda bir o kadar önemli olacaktır. Çünkü insanların pek çoğu yapılan sosyal medya yorumlarını dikkate alır. Eğer ki restoranınız ya da kafeniz için açmış olduğunu sosyal medya hesabınızda çok fazla takipçiniz var ise bu durum insanlar açısından son derece büyük bir güven yaratır. Bu nedenle restoran ya da kafeniz ile ilgili olan sosyal medya hesaplarınızda takipçinizin çok olması oranın çok beğenilen ve sürekli olarak gidilen tercih edilen bir yer olduğunu belirtir.

Sosyal Medya Hesabınızdaki Beğeni ve Yorumları Arttırın

Sosyal medya hesabı beğeni ve yorum arttırma

Eğer ki restoranının ya da kafeniz için açmış olduğunuz sosyal medya hesabınızın son derece geniş kitlelere yayılmasını istiyor iseniz, sosyal medya hesabınızdaki beğeni ve yorumlara arttırmanız gerekir. Restoranlar için sosyal medya kullanım teknikleri arasında sayabileceğimiz en önemli detaylardan biri de budur. Restoranınız veya kafeniz ile ilgili her ne kadar beğeni ve olumlu yorum olur ise bir o kadar fazla etkileşim sağlayacaksınızdır. Bunun için yapmanız gerekenler arasında hem çok iyi bir şekilde fotoğraf çekip gönderi olarak paylaşmak hem de güncelledikten uzak kalmamak gerekmektedir.

Özellikle de özel günler için belirli paylaşımlar yapmanız son derece büyük bir önem taşır. Belirli özel günler olduğu zaman Restoran ya da Kafein izin logosunun bulunduğu bir paylaşım yapmanız, beğeni ve etkileşim açısından son derece büyük bir önem taşır. Bu gönderilerin yanı sıra özel günler için özel kampanyalar ya da özel menüler hazırlamış iseniz restoran ya da kafeniz için açmış olduğunuz Instagram hesabınızdan bunları paylaşmanız söz konusu olacaktır. Özel günler için yapmış olduğunuz paylaşımları sponsorlu reklam kullanarak, son derece geniş kitlelere ulaştırma şansıda edinebilirsiniz. İnsanlar genel olarak sosyal medya üzerinden restoran ya da kafelerin paylaşımlarının altındaki müşteri yorumlarını son derece büyük bir dikkatle okur. Bu nedenle restoran ya da kafeniz ile ilgili herhangi bir olumsuz yorumlar ise bunların da takibinde olmanız son derece önemlidir. Aynı zamanda sosyal medya hesaplarınızdaki gelecek olan mesajlara da gün içinde cevap vermeniz bir o kadar önemlidir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67