Reels ve Canlı Yayınların İstatistikleri Gösterilecek

Reels ve Canlı Yayınların İstatistikleri Gösterilecek

Günümüzde milyonlarca üyeye sahip olan Instagram, içerik üretici ve işletme hesaplarından gerçekleştirilen Reels video paylaşımlarının ayrıntılı istatistikler geleceğini belirtti.  Buna benzer bir özelliğin canlı yayınlar için de olacağını da açıkladı.

Bu özellikler sayesinde, profesyonel hesapların diğer üyelere daha da rahat şekilde ulaşabilecek. Bilindiği üzere önceki dönemlerde normal kapsamda olan gönderilerde ayrıntılı analizleri üyeler görebilmekteydi. Ancak bu güncellemenin sunulması ardından Reels ve Canlı yayın türünden içeriklerde de bu ayrıntı getirilecek.

Ancak burada hatırlanması gereken aslında hâlihazırda olan bir özelliğin, daha kapsamlı hale getirileceği; zira normal paylaşımlarda istatistik bilgileri incelenebilmekte.

Altı Farklı Kategori

Instagram tarafından yapılan açıklama kapsamında altı değişik kategori üzerine bilgi sağlanacağı anlaşılmakta. Bunlar,

 1. Ulaşılan hesaplar,
 2. Oynatma sayıları,
 3. Beğeniler,
 4. Yorumlar,
 5. Kaydetmeler,
 6. Yeniden paylaşımlar,

Şeklinde. Bununla beraber yalnızca bunlarla sınırlı kalmayacağı da bilinmekte. Zira özellik hâlâ geliştirme durumunda. Zira Instagram canlı yayınlar için,

 1. Yorumlar,
 2. Ulaşılan hesaplar,
 3. Eş zamanlı maksimum izleme sayısı,

Bu sebeple özellik oldukça geniş bir kapsama sahip olacak. Bilindiği üzere Instagram’ın şu anki istatistiği, profile dair istatistik bilgilerini de belirli bir zaman aralığında gösterebilmekte. Bu bakımdan geçmişe yönelik son 7 gün yahut 30 gündeki bilgileri izleyebilmekte.

Ancak platform tarafından sunulan bilgiler kapsamında bunun da değişeceği, zaman aralığının farklılaşacağı anlaşılmakta.

Ne Zaman Sunulacak?

Peki, bu özellik ne zaman getirilecek? Bu güncelleme üzerine henüz çalışıldığı için, herhangi bir tarih bulunmamakta. Dolayısıyla zaman ilerledikçe sadece ayrıntılı bilgiler değil, çıkış tarihi de elde edilebilecek.

Instagram İstatistikler Nedir?

İstatistikler, platformdaki birçok kişi tarafından bilinmemekte. Zira özellik standart hesaplara değil, profesyonel hesaplara sunulmakta. Dolayısıyla bunu kullanabilmek için ya içerik üretici, ya da işletme hesabınızın olması gerekmekte.

Peki, bu özellik nedir? Instagram istatistikler temel olarak takipçi ve performans üzerine detaylı bilgi edinmeyi sağlamakta. Buna ek olarak hedef kitlenin,

 1. Paylaşımları,
 2. Hikâyeleri,
 3. IGTV videoları,

Üzerine etkileşimleri de izlenebilmekte. Ancak güncelleme ile beraber bu durum daha kapsamlı hale getirilmekte.

Instagram İstatistikler Nasıl Kullanılır?

Peki, bu özelliği nasıl kullanabilirsiniz? Burada yine standart bir hesap sahibiyseniz, bu özelliğe erişim yapamayacağınızı belirtmek gerek. Eğer profesyonel hesabınız varsa, şu işlemler ardından görüntülemeniz mümkün;

 1. Instagram uygulamasını açın.
 2. Profesyonel hesabınızın olduğu hesaba, kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapın.
 3. Profesyonel hesap açılmazsa ona geçiş yapın.
 4. Profil sekmenizi açın.
 5. İstatistikler üzerine dokunun.
 6. Genel bakış kısmına gelerek, paylaşılanları yahut ölçümleri seçin.

Böylece ilgili istatistiklerinizi kolay bir şekilde görüntülemeniz mümkün. Buna ek olarak ekranın üst bölümündeki açılabilen menüyü seçerseniz 7 ya da 30 günlük istatistiklerinizi de görebilirsiniz. Ancak Instagram tarafından yapılan açıklamalar kapsamında buna da bir yenilik düşünülmekte. Tabi zaman aralıkları henüz malum değil.

Instagram İstatistikler ile Neler Yapılabilir?

Peki, mevcut Instagram istatistikler özelliği ile neler yapılabilir? Bu bakımdan kişiler, IGTV videolarının yahut normal paylaşımlarının alt bölümündeki “istatistikleri gör” ekranı aracılığıyla, seçilen paylaşıma dair ayrıntılara bakabilmekte. Bunlar,

 1. Etkileşimler,
 2. Keşif,
 3. Tanıtım,

Şeklinde. Etkileşim kapsamında üyelerin hesabınızla etkileşim yaparken sıklıkla neleri kullandığına işaret etmekte. Keşif ise yaptığınız paylaşımların kaç üye tarafından görüldüğünü, nerede keşfedildiğini göstermekte.

Tanıtım ise paylaşımlarınız üzerine ayrıntılı bilgi getirmekte. Dolayısıyla platform tarafından profesyonel kullanıcılara sunulan bu özellik, hesaplarını kolayca geliştirmesine imkân tanımakta.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67