Reels Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Reels Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Reels çekerken nelere dikkat edilmeli? Reels nedir nasıl çekilir? Nasıl daha iyi reels çekilir? Reels nasıl hazırlanır? Instagram reels video nasıl yapılır? İnstagram reels videosu nasıl daha çok izlenir? Konusu ile ilgili olarak pek çok kişiden oldukça fazla soru gelmektedir. son zamanlarda Instagram uygulaması üzerinden en çok tercih edilen paylaşım şekli olan reels videoları bir akım halinde çığ gibi büyümektedir. Sosyal medya kullanımının hat kafalara ulaşmış olduğu günümüzde, reels videoları da son derece popüler bir hale gelmiştir. Bu sebepten dolayı reels videosu ile ilgili her bir detaya bu makalemizde yer verdik. Reels videolarınızla Instagram'da bütün dikkatleri üzerinize çekmek istiyorsanız reels çekerken nelere dikkat edilmeli adlı bu yazımıza göz atmak sizin için son derece faydalı olacaktır.

Reels Nedir?

Reels'in tanımı

Reels nedir sorusu ile reels videoları hakkındaki tüm detaylı bilgiyi sizlere sunacağımız bu yazımıza başlayacak olursak, reelsin İnstagram'daki çok kısa videolar olduğundan söz edebiliriz. 15 ya da 20 saniye kadar süren kısa videoların bir takım ses efektleri ya da müzik ile bir arada sunulduğu videolara reels adı verilir.

Reels videoları pek çok kişi tarafından kişisel fotoğrafların bir araya getirilmesi ile oluşturulan videolardır. Kişisel fotoğrafların yanı sıra aynı zamanda bazı şirketlerin reklamı için de son derece güzel bir tanıtım videosu olarak kullanabileceği bir yöntemdir.

Instagram uygulaması üzerinden gönderi ya da sadece 24 saat kalması için konulan storyler biçiminde de paylaşılabilen reels videoları, açık olan hesaplarda görünürlüğü oldukça güçlü olan paylaşımlardır. Yani Instagram hesabınız açıksa bu videolar Instagram'ın keşfet bölümünde pek çok kişi tarafından görülebilir. Bu durum da dolayısıyla paylaşmış olduğunuz reels videoları sayesinde Instagram üzerinde görünürlüğünüzün artmasına yani pek çok farklı Instagram hesabı tarafından keşfedilmenize yardımcı olurken aynı zamanda Instagram takipçi sayınızın da artış göstermesine sebep olur. İstediğiniz her konuda reels videosu hazırlayabilir ve bu videoların paylaşımını Instagram uygulaması üzerinden takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Paylaşmış olduğunuz reels videolarının hangi hesaplar tarafından izlendiğini merak ediyorsanız da Instagram reels ile ilgili bir takım uygulamalar kullanmayı düşünebilirsiniz.

Reels Nasıl Çekilir?

Instagram reelsin ne demek olduğu konusuna açıklık getirdikten hemen sonra akıllara ilk gelecek olan konu da Instagram reels nasıl çekilir konusu olacaktır. Instagram uygulaması, Tik Tok gibi yeni bir uygulamadan sonra son 1 yıldır tıpkı Tik Tok’ta olduğu gibi bir uygulama paylaşımını kullanıcılara sunmuştur. Böylece Tik Tok’tan sonra Instagram kullanıcıları da hiçbir şekilde sayıca bir azalma yoluna gitmemiştir. Bu konu ile ilgili Tik Tok üzerinden örnek vermemizin nedeni; Tik Tok uygulamasında bu tür paylaşımların aktif bir şekilde görülmesidir.

Bu sebepten dolayı Tik Tok biraz daha cazip bir hale gelmek üzereyken Instagram’ın da bu tip bir uygulamayla karşımıza çıkması bir rekabet durumu ortaya koymuş olarak düşünülebilir. Ancak böyle bir rekabet var ya da yok tam olarak bilmesek de Instagram üzerinden de reels paylaşımlarının yapılabilmesi pek çok kullanıcının Instagram hesabını daha aktif bir şekilde kullanmaya başladığından söz etmek mümkün olacaktır.

Peki, reels nasıl çekilir? Instagram reels çekmek için ne gibi donanımlara sahip olmak gerekli olacaktır. Reels videoları Instagram hesabı üzerinden nasıl paylaşılabilir? Ya da Instagram reels videolarının görünürlüğünün artması ve çok daha fazla kişiye ulaşması için neler yapmak gerekli olacaktır? Bütün bu sorulara yanıt verirken ilk olarak reels videosunun nasıl çekileceğini anlatmak sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Reels videosu çekmeye başlamadan önce ilk başta bir konu bulmanız gerekir. Yani bu reels videosunu neden çekme ihtiyacı duyduğunuzu ve ne gibi bir ana fikir ile Instagram takipçilerinizin karşınıza çıkmayı hedeflediğinizi planlamanız bu noktada en önemli şeylerden biri olacaktır. Daha sonra Instagram reelsi nasıl bir ortamda çekeceğiniz konusunda da bir karara varmanız son derece büyük bir önem taşır. Bunun için videoya uygun olacağınızı düşündüğünüz alanları değerlendirebilirsiniz. Neden diye soracak olursanız bu aşamada konu bütünlüğü bakımından reels videonuzun ne tür bir sahnede gerçekleşeceği son derece büyük bir önem taşır. Buna örnek vermek gerekirse bir çeşit mizansen gibi de düşünebilirsiniz.

Anlatmak istediğiniz konuyu 1 dakikalık ya da daha kısa bir süre zarfı içinde tam olarak aktarmanız gerektiğini de göz önünde bulundurarak, çekmek istediğiniz reels videosunu sahne planlaması yapma aşamasında kaç tane farklı sahne kullanacağınız konusunda da bir fikir sahibi olmanız çok önemlidir. Yani bu videoyu çekerken istediğiniz her sahnenin gözükmesi için, verilen süre zarfına uygun sayıda bir sahne planlaması yapmanız bu işin püf noktalarından biridir.

Reelas videosu çekerken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de arka plan olarak kullanacağınız alanın etkileyici bir mizansene sahip olması gerektiğidir. Sıradan bir alanda reels videosu çekmeye çalışırsanız videonuzun izleyici kalitesi ve sayısı da çok düşük olacaktır. Ayrıca bunu tasarlarken seçtiğiniz konuyla birebir olarak bir uyum içinde olması gerektiğini de hesaba katmanızda büyük fayda vardır.

Reels videosunun etkileyici olması için ne yapmak lazım diye düşünürken akıllara gelecek olan bir diğer önemli husus da ışık olayıdır. Çok karanlık bir ortamda reels videosu çekmeye çalışırsanız izleyici sıkılabilir. Sonuçta bu bir sanat filmi değil. Bu sebepten dolayı vurgulamak istediğiniz herhangi bir şeyi yeterli bir aydınlatma unsuru kullanarak çekmeniz gerekecektir. Eğer ki sürekli olarak reels videosu çekmeyi düşünüyorsanız hem görüntü kalitesi iyi olan bir kamera hem de ayarlanabilir lensler ve ışık yansıtma cihazları almak mantıklı bir fikir olabilir.

Reels videosunun daha fazla izlenmesi için nelere dikkat etmek lazım diye soracak olursanız bu noktada en önemli şeylerden bir diğeri de bu videoların içinde kullanacağınız efektler olacaktır. Artık teknoloji çağında herkes yaptığı videolar ya da fotoğraflarla oynayarak bir takım efektler yerleştirmektedir. Bu nedenle diğer videolara bakıldığı zaman sizin reels videonuz sönük kalması diye akıma ayak uydurarak bazı filtre ya da efektlerden faydalanabilirsiniz. Bu durum reels videolarınıza canlılık katacaktır.

Reels videolarınızın son derece etkili bir hale gelmesi için reels video işleme uygulamaları gibi bir takım işleme uygulamalarını da araştırabilirsiniz. Söz konusu uygulamalar sayesinde çekmiş olduğunuz videoların her bir detayını bir araya getirerek ortaya etkili bir reels videosu çıkartabilirsiniz.

Reels Videosu Nasıl Yüklenir?

Reels videosu yükleme

Reels videosunun her bir detayını tamamladınız. Şimdi de sırada Instagrama reels videosu yüklemek var. Peki, reels videosu nasıl yüklenir? Instagram’a gönderi olarak bir reels videosu yüklemek için Instagram hesabınıza girip ana sayfa ekranını sola doğru sürükleyin. Orada gönderi, hikaye, reels gibi bir takım seçenekler yer alır. Reels simgesine tıklayın ve ardından telefonunuza önceden kaydetmiş olduğunuz reels videosunu tıpkı gönderi paylaşır gibi yükleyin. İşte Instagram’a  reels yüklemek bu kadar basit. Yalnız bu işlemi internetin iyi çektiği bir yerde yapmalısınız çünkü reels yüklemek biraz uzun sürebilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67