Pinterest Nedir, Nasıl Kullanılır?

Pinterest Nedir, Nasıl Kullanılır?

Popüler sosyal ağlar içerisinde yer alan pinterest uygulaması özellikle tüm dünyada ve Amerika ve Avrupa kıtalarında oldukça popüler hale gelmiştir. Ülkemizde henüz yaygın hale gelememiş bu uygulama aslında birçok mükemmel özelliği kullanıcılarına sağlamaktadır.

Genellikle ilk defa pinterest uygulaması ile karşı karşıya kalan kişiler pinterest nedir, nasıl kullanılır? Nasıl pano açılır? Gibi soruları sık sık araştırmaktadırlar. Bizde sizlere bu yazımızda pinterest uygulaması hakkında bilmeniz gereken her şeyi sırasıyla anlatacağız.

Pinterest Tarihi

Her uygulamanın bir çıkış tarihi ve çıkış yeri bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda Amerika ve Avrupa kıtalarında popüler hale gelmiş olan pinterest uygulaması ilk olarak 2010 yılında Paul Sciarra, Evan Sharp ve Ben Silbermann tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulmuştur.

Daha sonra kullanıcılarına dinleme özelliği, bana oluşturma ve sınırsız kategorisi ile kullanıcılarına sınırsız bir deneyim yaşama fırsatı sunmaktadır.

Pinterest Nedir?

pinterest görsel veya video paylaşımı yapılan sosyal medya uygulamalarından birisidir. Kullanıcılarına iki farklı şekilde paylaşım imkânı sunan bu uygulama ister kendiniz tarafından yüklenen görselleri veya videoları isterseniz de farklı kullanıcılar tarafından görmüş oldukları görselleri veya izlemiş oldukları videoları sizler ile buluşturan uygulamadır. Başkaları tarafından izlenmiş olan videoları veya görselleri paylaşmanıza pinlemek adı verilmektedir.

Dinlemiş olduğunuz içeriği hesabınızda yer alan panoya kaydederek görsel paylaşım imkânı bulmuş olmaktasınız. Böylece bu özellik pinterest uygulamasını diğer tüm sosyal medya platformlarından oldukça farklı kılmasına neden olmaktadır.

Kullanıcıların en çok dikkatini çeken bu özellik sayesinde birçok kullanıcı sayısına sahip olan pinterest uygulamasının büyük bir çoğunluğu kadınlardan oluşmaktadır. Ülkemizde genel olarak el işi örnekleri, yemek tarifleri veya güzel söz keşfi için kullanılmakta olan bu uygulama bu özelliklerinin yanı sıra birçok farklı özellikle sağlamaktadır.

Pinterest uygulamasında yer alan kategoriler şöyledir;

 • Moda
 • Ev eşyaları
 • Yemek tarifleri
 • Kendin yap
 • Sanat
 • Creatif

Kısa sürede popüler hale gelmiş olan pinterest uygulaması 2012 yılının Nisan ayında board covers geliştirerek panolara özel kapak fotoğrafı ekleyebilme özelliğini de kullanıcılara sunmuştur. 2015 yılı itibariyle de pinterest uygulaması özgür platform algısını oluşturmuştur. Böylece yeni gelen bu güncelleme sayesinde cinsiyet seçimine göre senin görünümü özelleşme ekte aynı zamanda sürekli yapılan aramaları benzer logaritmalar içerisinde ana sayfaya düşünmektedir. Böylece 2016 yılı itibariyle dünyanın en çok kullanılan siteleri arasında pinterest de yerine almıştır.

Pinterest Özellikleri Nelerdir?

Pinterest'in Özellikleri

Avrupa’da ve Amerika’da popüler hale gelmiş olan Pinterest uygulaması kullanıcılarına birçok farklı özellik sunmaktadır. Pinterest özellikleri içerisinde diğer alan özellikler şöyledir;

 • Kullanıcıların yaptığı aramalar sonucunda binlerce sonuç çıkmaktadır.
 • Kullanıcıların bencil resmin ortasına tıklaması halinde hevesim büyüyerek tek sayfa haline geçer.
 • Büyük ekran olan resmin sol tarafında yer alan kırmızı pil tuşuna tıklamanız halinde resmi oluşturan panoya ulaşabilirsiniz.
 • Eğer bu görseli saklamak istiyorsanız sol üst köşede yer alan pin it butonuna tıklamanız gerekmektedir.
 • Nereye ekleyelim seçeneğiyle kullanıcılarına ben ileri fotoğraflarını istedikleri panoya ekleme fırsatı sunmaktadır.

Pinterest İstatistikleri Nelerdir?

Pinterst uygulaması özellikle istatistik alanında oldukça fazla başarı sağlamıştır. Pinterest istatistikleri şöyledir;

 • Pinterest aylık sayfa gösterim sayısı 5 milyar.
 • Repin alan pinlerin oranı %80.
 • Tek bir ziyarette Pinterest’te geçirilen ortalama süre 2 dakika.
 • Ortalama bir kullanıcının bir ayda Pinterest’te geçirdiği süre 98 dakika.
 • Pinterest üzerinden ürün satın alan müşterilerin ürün başına ödedikleri ortalama fiyat 140 – 180 dolar.
 • Platforma sadece mobilden giriş yapan tekil ziyaretçi oranı %35.
 • Kadın Pinterest kullanıcılarının oranı %80.
 • Pinterest’te açılan işletme hesaplarının toplam sayısı500 bin.
 • İnsan yüzü içeren Pinterest resimlerinin oranı %20.
 • Pinterest hesabı ile Facebook hesabını birleştiren kullanıcıların sayısı 9 milyon.
 • Günlük pinlenen ortalama makale sayısı 5 milyon.

Pintereste Pin Nasıl Oluşturulur?

Pinterest uygulaması kullanıcılarına farklı türlerde pin oluşturma imkânı sunmaktadır. Ancak ilk defa pinterest uygulamasında pin oluşturmayı düşünen kişiler en çok pinterest de pin nasıl oluşturulur? Sorusunun cevabını merak etmektedirler.

Pinterest’te pin oluşturmak için ilk olarak bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza bir görüntü yüklemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda internette bulunan görüntülerden de pin oluşturmanız ve bu filmleri kaydetmeniz mümkündür. Burada oluşturduğunuz her pine bir başlık, açıklama ve varsa web sitesinin bağlantı linkini eklemeniz gerekmektedir.

Oluşturmuş olduğunuz pinin bilgilerini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz ve hatta pini herhangi bir başka panoya taşıyabilirsiniz. Fikir filmleri oluşturarak fazla sayıda video kaydedebilir veya tek bir pine görüntü, özel Metin veya listeye ekleyebilirsiniz.

Pinterest'te Pano Nasıl Oluşturulur?

İlk defa pinterest kullanıcıları tarafından sıklıkla merak edilen bir diğer soru ise pinterest'te pano nasıl oluşturulur? Sorusu olmaktadır. pinterest'te yer alan panolar kaydetmiş olduğunuz pinlerin kayıtlı olarak durduğu yerlerdir.

Panomuza isim vererek profiliniz içerisinde istediğiniz gibi düzenleme yapabilirsiniz. Daha sonra ise diğer pinterest kullanıcıları ile birlikte grup panolarında iş birliği yapmaya başlayabilirsiniz.

Panoların içerisinde yer alan filmleri düzenlemek için pano bölümleri oluşturmanız gerekmektedir. Benzer fikirleri aynı konuda tutmak oldukça önemlidir. Böylece daha sonra aradığınızda kolay bir şekilde pininizi bulabilirsiniz.

Pinterest Ne İşe Yarar?

pinterest uygulaması kullanıcılarına birçok kolaylık sağlamaktadır. Genellikle merak edilen sorular içerisinde yer alan pinterest ne işe yarar? Sorusu üzerinden pinterest in sağladığı avantajları sizlere sunacağız.

İlk olarak farklı fikirlere veya değişik sözlere ulaşma imkânı sunan bu uygulama içerisinden birçok farklı kategoride resim araştırması yapabilirsiniz. Google görsel gibi işlevi bulunan pinterest uygulaması ile kullanıcılar merak ettikleri herhangi bir şey hakkında resimli olarak araştırma yapabilmektedirler.

Bunun yanı sıra kullanıcılarına Beğendiği pinleri kaydetme imkanı sunan pinterest uygulaması da bu özelliği sayesinde oldukça popüler hale gelmiştir. Pano adı verilen genel kategorilendirme özelliğiyle benzer kategorilerde yer alan pinleri aynı pano içerisinde toplayarak daha sonra aradığınızda kolay bir şekilde ulaşım sağlamanız mümkündür.

İçerisinde birçok farklı kategoriye sahip olan pinterest uygulaması içerisine üye olabilir veya doğrudan misafir olarak da giriş yapabilirsiniz.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest'i kullanma

Pinterest kullanımı için ilk olarak kısa bir üyelik işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Sosyal medya platformları içerisinde Facebook hesabınız ile de doğrudan siteye giriş yaparak Facebook bağlantılı üyelik oluşturabilirsiniz.

Size özel olarak oluşturulan profil içerisinde zevkinize veya ilgi alanlarınıza göre panolar oluşturabilir ve bu panoların içerisinde panoların konusu ile alakalı görselleri iğneleyerek kaydedebilirsiniz.

Özellikle ev hanımlarının veya öğrencilerin sık sık ziyaret ettiği pinterest uygulaması içerisinden çeşitli dersler ile ilgili dönem ödevleri hakkında fikir sahibi olabileceğiniz birçok görsel bulunmakta. Aynı zamanda özellikle el işi yapmaktan hoşlanan bayanların farklı fikirler edinebileceği görseller de burada yer almaktadır.

Hemen hemen yediden yetmişe birçok kullanıcıya sahip olan bu uygulama özellikle kadınlar tarafından çok daha sık tercih edilmektedir. Ancak bul burada yer alan kategorilerin sadece bayanlara yönelik olduğu anlamına gelmemekte erkekler için de birçok özel kategori bulunduğu söylenebilmektedir.

Tek yapmanız gereken uygulama içerisinde üye olarak istediğiniz şekilde ve hedeflediğiniz şekilde bir profil oluşturmaktır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67