Pazarlamada Sosyal Medyanın Önemi

Pazarlamada Sosyal Medyanın Önemi

Pazarlamada sosyal medyanın önemi, günümüzde en çok ele alınan ve aynı zamanda pek çok faydaya sahip olan bir konu haline gelmiştir. Sosyal medya platformları, kullanıcıların içerik üretmesi ile sınırlı kalmamış ve pek çok kurumsal hesabın da var olduğu bir mecra haline gelmiştir. Bu noktada pazarlamada da sosyal medyaların büyük payı olduğu görülmektedir.

Sosyal medya kullanımı, pek çok alanda fayda sağladığı gibi pazarlama ve satış konusunda da girişimcilerin tercih ettiği bir platform olarak ön plana çıkmaktadır. Söz konusu pazarlama olduğunda pek çok işletme ve markanın sosyal medya hesabına sahip olduğunu görmek mümkündür. Peki, sosyal medya aslında nedir ve pazarlamada neden önemlidir?

Sosyal Medya Nedir, Ne İşe Yarar?

Sosyal medya, pazarlama konusunda öne çıkmakla birlikte sosyal medya nedir ve ne işe yarar gibi başlıklarla da aratılan bir detay haline gelmiştir. Sosyal medya, kullanıcıların kendi hesapları üzerinden içerik ürettiği ve paylaştığı online ağ olarak değerlendirilmektedir. Online bir ağ olması, birden fazla kitleye hitap edilmesini de sağlamaktadır.

Hal böyle olunca daha fazla müşteriye ve kitleye ulaşmak isteyen girişimciler, pazarlama ve satış alanında da sosyal medyaların gücünden faydalanmaya başlamıştır. Yani bahsi geçen bu sosyal medyalar, sadece kullanıcılar tarafından değil bilinen veya bilinmeyen pek çok kurum tarafından da aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, pazarlama ve sosyal medya kullanımının bir araya gelmesi ile oluşan güncel bir kavramdır. Sosyal medya üzerinden açılacak olan kurumsal hesaplar ve bu hesapların gerçekleştireceği satışlar, sosyal medya pazarlaması konusunda değerlendirilmektedir. Girişimcilerin markasını tanıtması ve ürün satışını artırması için insanların yoğun olduğu alanları tercih etmesi gerekmektedir.

Instagram, Facebook Twitter ve buna benzer daha pek çok sosyal medya platformu, bahsi geçen konuda birer aracı olarak kullanılmaktadır. Sadece bir değil birkaç sosyal medya hesabı açarak var olan tanınırlığınızı daha üst seviyelere taşıyabilir ve ürün satışlarınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medyayı aktif bir şekilde kullandığınızda bu platformlar üzerinden de gelir elde etmeniz mümkün olacaktır.

Sosyal Medyada Kullanılan Pazarlama Kanalları

Sosyal medya pazarlama kanalları

Pazarlama ve sosyal medya ile alakalı olarak sosyal medyada kullanılan pazarlama kanalları, en çok önem verilen konulardan birisidir. Zira sosyal medya üzerinde pazarlama yapılacaksa bu kanalların kullanılması istenilen sonucun alınmasında oldukça etkili olacaktır. Peki, sosyal medyada kullanılan bu pazarlama kanalları nelerdir?

 • Instagram reklamları
 • Facebook ads
 • Twitter reklamları
 • Linkedln reklamları

Sıralanan bu seçenekler, tercih edilecek olan sosyal medyaya bağlı olarak kullanılan pazarlama kanalları olarak ön plana çıkmaktadır. Bu tarz reklam seçeneklerinden yararlanarak gerek ürünlerin gerekse de markanın tanınırlık oranlarının artmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu da elde ettiğiniz gelirin artmasını sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Pazarlama Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada pazarlama nasıl yapılır denildiği zaman uygulamanız gereken adımlardan ziyade izlemeniz gereken doğru politikaya ulaşabilirsiniz. Günümüzde pek çok amaç için tercih edilmekte olan sosyal medya platformları, pazarlama alanında da yararlanılan birer aracı haline gelmiştir. Bu noktada girişimci olarak markasını sosyal medyaya taşımak isteyen bireylerin yapması gerekenler şu şekilde özetlenebilir:

 • Başarı ölçünüzü tanımlayın ve planlı olun.
 • İçerik hakkinde plan ve program çıkarın.
 • Hedefinizi netleştirin.
 • Müşteri hizmetleri konusunda yapıcı ve olumlu olmaya özen gösterin.
 • Kullanacağınız sosyal medya kanallarını tek öge olarak değerlendirin.
 • Verilerinizi kontrol altında tutun.
 • Hatalarınızı görmezden gelmeyin ve düzeltin.

Sıralanan bu adımları izlediğinizde siz de sosyal medya üzerinde pazarlama yapabilir ve aynı zamanda istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması İçin Hangi Platformlar Tercih Edilmeli?

Sosyal medya pazarlaması için hangi platformlar tercih edilmeli sorusu ise bu alanda sosyal medya kullanımının netleşmesi ile birlikte ele alınan bir içerik olarak ön plana çıkmaktadır. Sosyal medya kullanarak pazarlama yapmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz pek çok seçenek vardır. Bu seçenekler aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.

 • Facebook aracılığı ile pazarlama yapmak
 • Youtube aracılığı ile pazarlama yapmak
 • Instagram aracılığı ile pazarlama yapmak
 • Twitter aracılığı ile pazarlama yapmak
 • Blog sitesi ile pazarlama yapmak

Sıralanan bu seçeneklerin her biri sosyal medyada pazarlama kapsamında önerilen ve aynı zamanda tercih edilen seçenekler olarak değerlendirilmektedir.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal medyada pazarlama yapılması, sosyal medya pazarlama stratejileri başlığının da merak edilen bir içerik olmasına neden olmuştur. Pazarlama alanında oldukça büyük bir öneme sahip olan sosyal medya kullanımı, bazı detaylara dikkat edilmesini de gerektirmektedir. Bahsi geçen bu stratejilere pek çok kaynak üzerinden de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Markaya yönelik yapılan yorumları dikkate almak ve cevap vermek, web sitesine yönlendirme yapmak, müşteri kitlesinin artmasını sağlamak ve markanın sosyal medya üzerinde katılım oranlarını artırmak gibi pek çok strateji üzerinden pazarlama işlemlerini sosyal medyalar sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Böylece bilinçli adımlar atarak kısa sürede başarı elde etmeniz de mümkün olacaktır.

En Çok Tercih Edilen Sosyal Medyalar

En çok tercih edilen sosyal medyalar, doğru seçimin yapılması konusunda iyi bir ipucu olarak görülmektedir. Daha önce de belirtildiği gibi pazarlama alanında sosyal medya platformlarını tercih etmek istiyorsanız insanların yoğun olduğu alanlara yönelmelisiniz. Bu noktada en çok tercih edilen sosyal medyaları araştırmanız yeterli olacaktır.

Başta Instagram olmak üzere; Google, Youtube, Facebook, Twitter, Pinterest ve Tumblr gibi pek çok sosyal medya platformu, pazarlama konusunda öncelikli olarak tercih edilmektedir. Bunun asıl nedeni ise bu tip sosyal medya araçlarının istenilen imkanları sunuyor olmasıdır. Pazarlama yapmayı ve sosyal medya kullanmayı düşünüyorsanız bu seçeneklerden birini değerlendirebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlamasının Faydaları

Bu konu hakkında şüphesiz merak edilen sosyal medya pazarlamasının faydaları, girişimcilerin bu fikri hayata geçirmeden önce ele aldıkları bir konu olarak ön plana çıkmaktadır. Günümüzde tercih edilen bir yöntem olması, aslında bu seçeneğin pek çok faydaya sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Ancak spesifik örnekler verilecek olursa bu detaylar örnek olarak gösterilebilir:

 • Kolaylıkla analiz edilebilmesi
 • Anlık ve sürekli güncellenebilir olması
 • İzlenebilirliğinin kolay olması
 • Gerçek zamanlı yorum seçeneğinin bulunması
 • Arşivlenebilir olması

Sıralanan bu faydalar, pazarlama alanında sosyal medya platformlarının tercih edilmesi ile birlikte görülebilecek olumlu etkiler olarak değerlendirilmektedir. Bu ve buna benzer etkiler görmek istiyorsanız siz de markanızı sosyal medyaya taşıyabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlamasında Kullanılan Araçlar

Sosyal medya pazarlaması araçları

Sosyal medya pazarlamasında kullanılan araçlar, bu konuda son olarak dikkat edilen bir diğer içerik olarak değerlendirilmektedir. Markanızın yükselmesi ve iyi bir iş çıkarmak istiyorsanız insanların bu konuda tercih ettikleri araçlara da hakim olmanız oldukça önemlidir. Peki, sosyal medyada pazarlama yapılacağı zaman tercih edilmesi gereken bu araçlar nelerdir?

 • Çevrimiçi topluluklar
 • Mikrobloglar
 • Portallar
 • Bloglar
 • Paylaşım siteleri
 • Forumlar
 • Vbloglar
 • Sosyal ağ siteleri
 • Podcastler

Yukarıda sıralanan bu araçlar, pazarlamanın sosyal medya ortamına taşınması kapsamında tercih edilmesi tavsiye edilen araçlar olduğu açıkça görülmektedir. Gerek markanın daha bilinir bir hale gelmesi gerekse de ürünlerin daha fazla kitleye ulaştırılması açısından bu araçların kullanılması oldukça işe yaramaktadır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67