Öldükten Sonra Sosyal Medya Hesapları

Öldükten Sonra Sosyal Medya Hesapları

Sosyal medya platformları günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılır. Ancak bir süre sonra çoğu kullanıcı iş hayatının yoğunluğundan mevcut hesabına bakamaz duruma gelir. Dolayısıyla içerisinde birçok aktif olmayan, pasif kullanıcı bulunur.

Ancak birçok kişi artık ölmüş olan kişilerin hesaplarına ne olduğunu merak eder. Bilindiği üzere artık hayatını kaybetmiş kişilerin üyelik bilgileri, mail hesapları aktif kalmayı sürdürür. Dolayısıyla kişilerle beraber hesapların ölüp, ölmediği büyük bir soru işaretidir. Peki, öldükten sonra sosyal medya hesapları ne oluyor?

Kişilerin Tercihine Göre Değişebilir

Öldükten sonra hesapların silinip silinmediği, temelde kişilerin kararlarına bağlıdır. Eğer silinmesini talep ederse bu yapılır. Bazı kişiler hesabında paylaşımın devam etmesini ya da anıtlaşmasını talep eder. Eğer bir yakınınız sizden Facebook hesabını silme için istek yapmışsa, şu işlemleri uygulayın;

Facebook’a masaüstünden giriş yapın.

Silinecek hesaba kullanıcı adı ve bilginizle giriş yapın.

Ayarlar ve gizlilik ekranına gelin. Ardından da ayarlar menüsünü seçin.

Sol tarafta yer alan Facebook bilgileri ekranına girin.

Hesap dondurma ve silmeyi seçin.

Hesabı kalıcı olarak sili seçin.

Ardından diğer işlemleri tamamlayarak, ilgili hesap silinir.  Peki, ölen kişinin Instagram hesabı nasıl kapatılır?

Instagram’a bilgisayar üzerinden girin.

Silinecek hesabı, kullanıcı adı ve şifreyle açın.

Sağ alt köşeden profil ekranını açın.

Hesap silme ekranına giderek, sil üzerine tıklayın.

Sonrasında gerekli işlemlerin de tamamlanmasıyla Instagram hesabı silinir.

Facebook ile Hesaba Varis Atama

Facebook ölen kişinin hesabına varis atama seçeneği sunar. Ayrıca ilgili kişi son bir mesaj gönderme ile hesabı anma hakkına sahiptir. Ayrıca şu yetkileri de vardır;

Arkadaşlık isteklerini yanıtlama

İstenmeyen anma mesajlarını silme

Etiketleri silme

Hesap silme talebi oluşturma

Ölen bir insanın hesabını tam anlamıyla kaldırmak için, birinci derece akrabaların başvurusu şarttır.

Instagram ile Anıtlaştırma-Kaldırma

Ölen kişinin Instagram hesabı nasıl kapatılır bunun haricinde anıtlaştırma seçeneği de sunar. Burada öncelikle bu platformun, varis tarzı bir izin vermediği bilinmelidir. Ancak kişiler anıtlaştırmak için istek atabilir.

Bununla beraber talebi atan kişi birinci derece akraba olmalı, bunu da belgeyle göstermelidir. Bu gruptaki insanlar doğrulanmaları ardından hesabın kaldırılmasına dair istek de verebilir.

Taziye Defterleri

Öldükten sonra sosyal medya hesapları ne oluyor açısından sadece Instagram değil, Facebook da anıtlaştırılmış hesaplar seçeneğini sunar.  Eğer hesabın silinmesi-kaldırılması yapılmaz ve anıtlaştırılırsa, gerek ölen kişilerin arkadaşları ve gerekse ailesi burada anılarını paylaşabilir.

Twitter ile Devre Dışına Alma

Twitter günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformları arasındadır. Eğer bir üye vefat ederse, hesabı devre dışına alınabilir. Burada yasal mirasçısı ya da onaylanması yapılan birinci derece aile üyesi söz konusudur. Burada gerekli talep oluşturulmasıyla, e-posta vasıtasıyla ölen kişi üzerine bilgiler, başvuranın kimliğinin bir kopyası ile ölüm sertifikası dâhil bazı bilgiler istenir.

Apple İle Her Şeyi Silme

Öldükten sonra sosyal medya hesapları ne oluyor için Apple, kullanıcısı vefat ettiğinde resmi şekilde hesabı, App Store ile İ-Cloud üzerindeki her şeyi dâhil olmak üzere siler. Bunlarda kişisel belgeleri de bulunur.

Ancak birinci derece aile üyeleri, kişisel belgeleri almak da isteyebilir. Bunun için mahkemeye başvurulması gerekir. Dolayısıyla farklı platformlar ve sosyal medyalar, kişiler öldükten sonra farklı uygulamalar yapar. Eğer konu üzerine detaylı bilgiler almak istiyorsanız ve neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız, ilgili platforma bakabilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67