NFT Satışı Nereden Yapılır?

NFT Satışı Nereden Yapılır?

NFT satışı nereden yapılır? sorusu, özellikle kripto para ile ilgilenen pek çok kişinin en çok cevabını merak ettiği sorulardan birisi olmaktadır. Kripto para dünyasında sanal paraların günümüzde daha da yükselişe geçmesi ile birlikte birçok yeni kavramda hayata girmeye başlamış bulunmaktadır. NTF kelimesi de kripto para dünyasında en çok kullanılan kelimelerden birisi olmaktadır. NFT, yani NFT teknolojisi ile sanat eserlerinin korunması ve kripto para dünyasında değer kazanması sağlanabilmektedir.

NFT Nedir?

NFT açılımı

NFT, açılım olarak Non Fungible Token, yani değiştirilemez para çipi anlamına gelmekte olup, NFT, bir kripto para birimi olarak değerli olan ve tahsil edilebilir bir dijital olgu olmaktadır. Sanatın değerli bir yatırım olarak görülmesine benzer olarak, kripto dünyasında da NFT teknoloji önem kazanmış bulunmaktadır. NFT teknolojisi kısaca sanat eserlerini kripto dünyasında temsil etmekte ve bu NFT’ler alınıp, satılabilmektedir.

Ethereum blok zincirinde, NFT’ler dijital eserlere sahip olmak için hazırlanmış olan bir tür sertifika olmaktadır. NFT ile yapılan alışverişler blok zinciri teknolojisi üzerinde kayıt altına alınmaktadır. Bu blok zincirleri, içindeki verilerin değiştirilememesini sağlayacak şekilde şifrelenmekte olup ve bu sayede NFT’ler asla silinemeyen, kopyalanamayan ve başka bir birimle eşlenemeyen dijital varlıklar olmaktadır. NFT’ler tamamen benzersizdirler.

NFT sertifikalarının en büyük avantajlarından bir diğeri de, temsil ettiği sanat eserinin ya da dijital varlığın aynı zamanda mülkiyetini ve piyasa değerini koruyabilir olmasıdır. Bu sayede dijital dünyadaki sanatçılar eserlerini NFT teknolojisi sayesinde koruyabilmektedir.  Aynı zamanda NFT sertifikasına sahip olan sanatçılar, NFT üzerinden sanat eserleri satıldığı zaman ya da el değiştirdiği zaman yapılan bu işlemlerden her zaman için NFT sahipleri komisyon alabilmektedir.

NFT sanatçılarla alıcılar arasında yer alan aracıları da ortadan kaldırarak daha yüksek kazançlar elde edilmesine imkan vermektedir. Kripto para dünyasında NFT’ler genel olarak,  dijital sanat eserleri satın almak ve satmak için kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak NFT’lerin içerikleri GIF ve JPG görselleri, tweet'ler, sanal ticaret kartları, fiziksel nesne görüntüleri, oyun skill veya skinleri, sanal eserleri, müzik parçaları ve buna benzer pek çok şey olabilmektedir.

NFT’ler bir blok zincirinde doğrulanmış oldukları için, genel anlamda her yerde de doğrulukları kabul edilmektedir. NFT’lerin benzersiz ve değiştirilemez olması ise özellikle dijital resim ve müzik eserlerinin de değer kazanmasına yardımcı olabilmektedir. Bunlara bağlı olarak sanal dünyada NFT’leri en çok kullananlardan birisi de sanat koleksiyoncuları olmaktadır.

NFT’ler kripto para borsasında ERC-721'e dayalı Ethereum sanal çipleri olarak da bilinmektedir. NFT ile ilgili olan tüm veriler blok zincirleri üzerinde güvenli bir şekilde saklanmaktadır. Bu nedenle NFT’ler hiç şekilde ne olursa olsun asla kaldırılamamakta ve yok edilememektedir. Aynı zamanda bu özel şifrelemeler sayesinde NFT’lerin kopyalanmasının da önüne geçilmiştir.

NFT geliştiricileri sonsuz sayıda sanal para üretebilmekte olup, NFT’lerin değerlerini korumak için ise bilinçli olarak üretimi her zaman için sınırlı tutulmaktadır. NFT’ler kripto para dünyasında bölünemez olan değerler olmaktadır. NFT’lerin ilk sahipleri ise blokzincir üzerinden kolaylıkla takip edilebilmektedir. NFT sabit bir varlık olduğundan dolayı bir NFT’nin yaptığı bütün işlemler görünür ve takip edilebilir olmaktadır.

NFT Nasıl Yapılır?

NFT oluşturulması hayli kolay bir işlem olup, NFT oluşturmak için kripto dünyası hakkında çok fazla bilgi sahibi olmak gerekmemektedir. NFT oluşturmak için yapılması gereken ilk işlem oluşturulacak olan NFT’lerin hangi blokzincire yayınlanacağına karar vermek olmaktadır. NFT oluşturmak için kripto dünyasında en çok kullanılan blokzincir ise Ethereum hizmeti olmaktadır. Her blok zincirinin kendi standardı, uyumlu cüzdan hizmetleri ve pazar yerleri olmakta olup, Ethereum blok zincirinde NFT oluşturulurken bunların dikkate alınması gerekmektedir.

Binance blok zinciri üzerinden de NFT'ler oluşturulabilmektedir. Bu işlemi yapabilmek için ise yalnızca Binance blok zincirleri varlıklarını destekleyen platformların kullanılması gerekmektedir. Oluşturulan NFT’ler ise sadece üretildikleri blok zincirler üzerinden alınıp, satılabilmektedir.

Kripto pazar yeri bu şekilde seçildikten sonra ise ilk olarak ilgili yerde oturum açmak gerekmektedir. Daha sonra ise NFT olarak kullanılacak olan ilgili dosyanın yüklenmesi gerekmektedir. Yükleme aşamasında ise sitenin yönlendirmeleri ile bütün işlemler kolaylıkla halledilebilmektedir.

Dosya yükleme sırasında ise yüklenecek dosyanın dijital olarak kopyasının olup, olmadığı anında taranmakta ve bu şekilde kopya içeriklerin yüklenmesi önlenmektedir. Kopya olan içeriklerin ve görsellerin NFT olarak yüklenmesine ise asla sistemler izin vermemekte ve yapılan işlem kabul edilmemektedir. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra ise NFT hazır bir hale gelmektedir. Bundan sonraki aşamada ise yüklenen NFT’nin açıklamalarının girilmesi ve fiyatlandırılmasının yapılması gerekmektedir.

NFT Nasıl Alınır?

NFT satın alma işlemi için öncelikle hangi dijital platformadan NFT alınacağına karar verilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise bu pazar yerine ait olan özel cüzdanın olması lazımdır. Daha sonra ise satın alma işleminde hangi kripto paranın kullanılacağına karar verilmesi gerekmektedir. Günümüzde en çok NFT satın alınan platformları ise Rarible, OpenSea, SuperRare ve VIV3 olmaktadır. Bu pazar yerlerinde istenildiği kadar NFT alımları kolaylıkla yapılabilmektedir.

NFT Oluşturmada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

NFT oluşturma konusunda, kripto para dünyası kullanıcılarının bazı şeylere dikkat etmesi gerekmektedir. NFT oluşturmak için ilk olarak gerekli olan şey benzersiz ve kopya içerik olmayan bir şarkıya, sanat eserine ya da bir içeriğe sahip olma gerekliliğidir. Bunun dışında NFT çıkarabilme için yani NFT çıkarma ücreti ödeyebilmek için gerekli olan kirpto para sahibi olmak lazımdır.

Bunun dışında oluşturulan NFT’leri saklamak için bir kripto para cüzdanına sahip olmak gerekmektedir. En son olarak NFT’nin oluşturulacağı pazar yerinin, yani blok zincirinin seçiminin en iyi şekilde yapılması gerekmektedir.

NFT İçin Hangi Blok Zincirleri Kullanılmaktadır?

NFT için blok zincirleri

NFT işlemleri için kripto para borsasında pek çok blok zinciri kullanılabilmektedir. Blockchain yani bu blok zincirleri arasında en çok kullanılan yerler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Ethereum
  • Binance
  • Polkadot
  • Tezos
  • Tron
  • Binance Smart Chain

Bütün bu blok zincirleri üzerinden istenildiği şekilde NFT oluşturma, NFT alım ve satım işlemleri yapılabilmektedir. Özellikle Binance Smart Chain ve Ethereum en çok tercih edilen blok zincirleri olmaktadır. Fiyat olarak ise en uygun blok zinciri Binance Smart Chain olmaktadır.

NFT'ler Nasıl Çalışır?

NFT’ler blok zincirlerinin parçaları olup, ilk ana çıkış blok zinciri ise Ethereum blok zinciri olmuştur. NFT’ler blok zincirlerine ait olan dijital varlıklar olduklarından dolayı, kesinlikle benzersiz olmaktadırlar. NFT’ler aynı zamanda içlerinde bilgi saklanan tokenler olmaktadırlar. NFT’lerin içlerinde saklanan bilgi çeşitleri ise videolar, resimler, müzik parçaları, JPGS, JPG, MP3'ler, GIF'ler ve buna benzer şekilde her türlü sanat, müzik, video eserleri olabilmektedir.

NFT’ler belli bir değer taşıdıklarından dolayı, diğer sanat eserleri gibi alınıp satılabilmektedir. Blok zincirleri içerisinde saklanan NFT’ler asla kopya edilememekte ve herhangi bir saldırı ile yok edilememektedirler. Özel şifrelerle korunan NFT’ler blok zincirlerinin işleyişine göre hareket etmektedirler. Bu nedenle telif hakkı olan bütün eserler NFT ile korunabilmektedirler. Bunlara bağlı olarak NFT konusunda daha da detaylı bilgilere ulaşabilmek için sosyalat.com olan site adresimizi her zaman ziyaret edebilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67