NFT Nedir, Nasıl Alınır Nasıl Satılır?

NFT Nedir, Nasıl Alınır Nasıl Satılır?

NFT nedir bir kısaltma olarak Non-Fungible Token kelimelerini simgelemektedir. Değiştirilemez Jeton olarak adlandırılan NFT’ler, dijital varlıklarının birbirinin yerine geçemeyeceğini ve benzersiz olduğunu belirtmektedir.

Blok zincirleri adı verilen dijital defterlerde depolanan NFT’ler, farklı türlerde olabilmektedir. Bunların içine videolar, sesler, fotoğraflar gibi dosya uzantıları girebilir. Bugüne kadar tweet NFT’leri dahi satılmıştır.

Geniş bir kullanıma sahip olan söz NFT’ler, her borsada yer almaktadır. Bu bakımdan çok sayıda coin yer almaktadır. Bunun haricinde dijital bir varlık olarak alınabilen NFT’ler de vardır. Bunlar da farklı borsalar üzerinden alınıp, satılabilmektedir.

Bunun yanı sıra kullanıcıların kendi coinlerini, kendisi kazması da mümkündür. Binance gibi platformlar, NFT nedir, nasıl yapılır için ek bir çözüm sunmaktadır.

NFT Coinleri Nelerdir?

NFT coinleri detayları

NFT örnekleri arasında çok sayıda coin bulunmaktadır. Bunları Binance gibi birçok kripto para platformu üzerinden bulup, satın almanız mümkün olmaktadır. Aralarından bazıları,

 1. Teta THETA,
 2. Chiliz CHZ,
 3. Enjin Coin ENH,
 4. Decentraland MANA,
 5. Flow (Dapper Labs) Flow şeklindedir.

Bunun dışında da kişilerin yapabileceği tercihler vardır. Hepsini ayrıntılı olarak incelerseniz, daha iyi kararlar almanız mümkündür.

Teta THETA

Merkeziyetsiz bir ağ olarak Mart 2019 tarihinde sunulan Teta, NFT nasıl alınır için seçenekleriniz arasındadır. Bu coin her borsada bulunmaktadır. Kurucuları Mitch Liu ve Jieyi Long olup, her kullanıcısına ağda yönetim olanağı sunmaktadır. Aynı zamanda farklı birimlere dönüştürülmesi de mümkündür.

THETA amaç olarak video akışı, yani Stream üzerinde köklü farklılıklar oluşturabilmeyi ele almaktadır. Bunu daha adil, uygun maliyetli şekilde sunmayı hedeflemektedir. Oyun coini olması nedeniyle özel bir yapısı bulunmaktadır. Piyasa değerleri anlık değişmekte olup, güncel olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Chiliz CHZ

NFT seçeneklerinden bir diğeri de Chiliz’dir. NFT nasıl alınır Binance için platformda yer aldığı için sadece kayıt olunması, ardından da alım satımının yapılması gerekir. Spor ve eğlence sektörlerinde özellikle kullanılmakta olup, Socios.com ağına güç vermektedir. Takımlara ait kripto paraları satmak için yararlanılmaktadır. Günümüzde başta A.C. Milan ve F.C. Barcelona olmak üzere birçok takım kullanmaktadır.

Sistem, Malta’da 2018 senesinde kurulmuştur. Sporseverlere anketlere katılma, takım coinlerini alma, yarışmalara katılma gibi geniş etkileşim seçenekleri tanımaktadır. Anlık kaç Türk lirasından işlem gördüğü farklılaştığı için, kişisel olarak kontrol edilmesi önerilmektedir.

Enjin Coin ENH

Enjin NFT coinleri arasında tercih edilebilecek seçenekler arasındadır. Ortaklaşa şekilde Maxim Blagov ve Witek Radomski tarafından kuruluş olup, oyun topluluğudur. Arz kıtlığı ve gerçek zamanlı likidite sunmaktadır.

Yedek varlığı bulunduran Enjin, şeffaflık teklif etmektedir. Günümüzde özellikle oyun geliştiricileri tarafından, oyun içinde var olan öğeleri tokenlere dönüştürmek üzere yararlanılmaktadır. Anlık işlem gördüğü değerler farklılaştığı için, güncel olarak takip edilmesi gerekmektedir.

NFT nasıl satın alınır için Enjin’i neredeyse tüm kripto para borsalarında görmeniz mümkündür. İçlerinden birinde hesap açabilir, ardından da işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Decentraland MANA

Sanatsal bir ortamı olan Decentraland, Ariel Mellich ve Estaban Ordana tarafından kurulmuştur. Sahip olduğu oyun dünyası Metaverse olarka bilinmektedir ve işi, eğlenceyi eş zamanlı olarak sunmaktadır. Bu nedenle diğer kripto paralardan ayrılmaktadır.

Decentraland, ERC-721 standartlarında yükseltmekte olup, katılımcılara içerik ve uygulama meydana getirme olanağı, ardından da deneyimleme fırsatı sunmaktadır. Anlık değer açısından farklılık gösterebilmektedir.

Flow (Dapper Labs) Flow

NFT örnekleri arasında bir diğer seçenek olan Flow, merkeziyetsiz ve geliştirici dostu bir ağdır. Yeni nesil oyunlara ve uygulamalara güç vermekte olup, ağ içinde FLOW Token yerel parası kullanılır.

Çok rollü bir mimarisi olan Flow, dijital varlıkların temelini meydana getirmektedir. Milyarlarca kişiye merkeziyetsiz bir yapıyı küçültme, bölme olmaksızın ulaştırır. İşlem değerleri anlık değişebilmekte olup, güncel takip edilmelidir.

NFT Nasıl Satın Alınır?

NFT nereden alınır birçok kişinin aklında bulunmaktadır. Bu bakımdan birçok borsa olup, temel olarak herhangi birini tercih etmeniz mümkündür. Bunlardan biri Binance olup, NFT dijital ürünlerinin alımını, satımını yapabileceğiniz bir platformdur. Bunun dışında,

 1. OpenSea,
 2. Rarible,
 3. Super Rare,
 4. Nifty Gateway,
 5. Atomic Market seçenekleri de bulunmaktadır.

Bunların hepsini incelerseniz, size en uygun olanı keşfedebilirsiniz.

OpenSea

Kendini en büyük NFT borsası olarak ilan eden OpenSea, giriş yaptıktan sonra milyonlarca satılık ürüne erişmenizi sağlamaktadır. NFT nereden alınır için bir seçenek olup Crypto Kitties, Decentraland, spor kartları, sanat, alan adları gibi birçok projesi vardır.

Platform içerisinde içerik üretici olan kullanıcılar, kod yazmaya gerek olmadan ürün basım aracıyla kendi unsurlarını Blockchain üzerinde oluşturabilmektedir. Sistem, kendi üzerinde gerçekleştirilen satışlardan yüzde 2,5 komisyon almaktadır.

Rarible

NFT nasıl satın alınır için kullanabileceğiniz bir diğer platform olan Rarible, merkeziyetsiz, DAO olamyı hedeflemektedir. Temelleri Ethereum Blockchain üzerinde yükselmekte olup, RARI adlı kendi para birimine sahiptir. Bir haftada binlerce dağıtılabilmekte olup, koleksiyoncular ve içerik oluşturucuların oy sistemi ile arttırılır.

Katılımcılar eğer sanatçı ise eserlerini buraya göndermektedir. Komisyon mevcut olup yüzde 5 oranındadır.

Super Rare

Super Rare NFT örnekleri arasında bir diğer borsa olmaktadır. Rarible’nini özel bir versiyonu olup, Ethereum üzerine kurulmuştur. İçerisinde yer alan küratörlü sanatçı daha az olup, erken erişim sürecindedir.

Sanatçılar eserlerini platforma taşıyıp, lansman için değerlendirmeye tabi tutabilir. Sanat eserinin ilk alınması esnasında komisyon ücreti mevcuttur.

Nifty Gateway

Gemini tarafından desteklemiş olan Nifty Gateway, Winklevoss Twins tarafından inşa edilmiştir. Ethereum temellerine dayandırılmış olup, bir sanat borsasıdır. NFT’ler Nifties olarak adlandırılmakta olup, üç hafta içinde bir kez drop yapılmaktadır.

Bundan sonra satın alma işlemleri mümkün olmaktadır. Ünlü sanatçıların ve müzisyenlerin eserleri bulunabilmekte olup, komisyonlar sanatçılar tarafından belirlenir.

Atomic Market

Atomic Market NFT örnekleri arasında bir diğer seçenektir. EOSIO Blockchain temeline dayanmakta olup, bir akıllı sözleşme olarak paylaşılan likidite özelliğine sahiptir. Paylaşılmakta olan likidite ise, listelenen her ürünün, piyasalarda gösterilmesi, WAX üzerinde işleme tabi olması anlamındadır.

NFT Nasıl Kazılır?

NFT Kazma detayları

Eğer NFT elde etmek istiyorsanız, doğal olarak satın almanız gerekmektedir. Bunun için kullanabileceğiniz birçok platform yer almaktadır. Ancak birçok kişi bunun yerine, kazmayı da talep edebilmektedir. NFT nedir, nasıl yapılır sorusu bu nedenle oldukça önemlidir.

 1. Binance bu konuda tercih edebileceğiniz bir platformdur. Eğer içerik üreticisiyseniz, NFT oluşturmak oldukça kolaydır. Bunun için şu işlemleri yapmak, NFT kazmak için yeterli olacaktır;
 2. Binance ağına kullanıcı girişi yapın.
 3. Yükleme sayfasını açtıktan sonra dönüştürmek istediğiniz dosyayı seçin. Resim, video veya ses olabilmektedir.
 4. Kazmak için talep edilen bilgileri yazın. Bir veya birden fazla kazmak mümkün olup, her biri eşsiz özelliktedir.

Bu işlemler ardından NFT oluşturulmakta olup, işlem kimliği görülebilmektedir. Hesabın koleksiyon sayfalarından NFT’lerinizin tümü görüntülenebilir. Ancak bilmeniz gereken, NFT kazabilmek için içerik üretici olmanızın şart olduğudur.

Eğer değilseniz, sistem size işlemler için izin vermeyecektir. Bu nedenle öncesinde üretici olabilmek için başvurmanız gerekir. https://www.binance.com/tr/activity/affiliate adresine girerek, gerekli işlemler yapılabilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67