Nasıl Sosyal Medya Yöneticisi Olunur?

Nasıl Sosyal Medya Yöneticisi Olunur?

Sosyal medya, teknolojinin gelişim sürecinin nabzını tutan çok önemli bir alandır. Bunun yanı sıra sosyal medya yöneticiliği konusunda da aktif bir süreç başlamış durumda. Nasıl sosyal medya yöneticisi olunur sorusu da bu bağlamda en çok merak edilen konular arasında yer alır. Sosyal medya yöneticiliği, yaşadığımız çağın en popüler mesleği haline gelmiştir. Sonuç olarak her şey ama her şey artık sosyal medya üzerinden yürümek durumundadır.

Geçmiş yıllara göre şimdiki sosyal medya uygulamalarını kıyaslayacak olur isek; bu durumun çok farklı bir hal aldığını da görmek son derece mümkündür. Eskiden sadece facebook ya da mail yolu ile geliştirilen bir sosyal ağ durumu mevcuttu. Ancak artık günümüz teknolojisi, sınırlarını büyük ölçüde genişletti ve birbirinden farklı yeni ağ uygulamalarına da olanak tanımaya başladı. Bu da pek çok sosyal medya mecrasının gelişimi ile sağlanan bir durum oldu. Hal böyle iken eskiden sadece sosyal hayat, arkadaşlıklar ve günlük yaşama dair şeyleri içerisinde barındıran bir sosyal medya var iken, artık çok daha farklı alanlar da bu mecralarda var olmaktadır.

İş hayatının da sosyal medya üzerinden yürütülen bir alan olmaya başladığını hesaba katacak olur isek, pek çok sektörün de kapıları ardında kadar sosyal platformlarda azımsanmayacak kadar açılmış oldu. Böyle bir durumun söz konusu olması da yepyeni bir iş ortamının doğmasına neden oldu. Yani kısaca söylemek gerekirse, sosyal medyaya iş hayatının da girmesi ile bu konularda da bir destek sağlanması gerekli bir hal aldı. Bu sebeple de artık sosyal medya uzmanlığı konusunda yoğun bir talep kendiliğinden oluşmuş oldu. Hemen hemen her şirketin ya da neredeyse tüm markaların bir sosyal medya uzmanı olması zorunlu bir hale geldi.

Sosyal Medya Yöneticiliği Nedir?

Sosyal medya yöneticiliği

En popüler ve de en kazançlı bir iş haline gelmiş olan sosyal medya yöneticiliği, artık her sektör için bir gereklilik haline gelmiş bir durumdadır. Peki, bu son zamanlarda adından sık sık söz ettiren bir meslek olarak sosyal medya yöneticiliği nedir? Bu iş nasıl yapılır ve kullanım alanları nedir? Elbette ki sosyal medya yöneticiliği, teknolojinin son derece hızlı bir şekilde artış göstermesi ile hayatımıza çok emin adımlar ile giriş yapmış olan bir iş kolu olarak soysal medya yöneticiliği, pek çok alan için son derece büyük bir öneme sahiptir.

Sosyal medya, artık eskisi gibi bir takım sınırlar ile kalmış değildir. Artık dünya değişmiş ve teknoloji oldukça gelişmiştir. Hatta şu anki teknolojiyi yakalamak bile mümkün değildir. Hal böyle iken de bu teknolojinin nimetlerinden yararlanmamak da hiç şüphesiz ki son derece akıl dışı bir durum olurdu. Bu nedenle de her sektörden iş kolu, hemen hemen tüm markalar da bu sosyal ağlar üzerinden kendine yeni müşteri profilleri edinmek adına piyasaya yoğun bir talep sunmaya başladı. Bu nedenle de sosyal medya yöneticiliği devreye girmek durumunda kalmış oldu. Sosyal medya yöneticileri bu iş kollarının müşteri profilinde son derece değişim yaşanması konusunda oldukça büyük bir destek sağlamıştır.

Sosyal Medya Yöneticisi Ne İş Yapar?

Meslek seçimi, bir insanın tüm hayatını en çok etkileyen faktörler arasında yer alır. Bir insan bir meslek seçerken o iş ile hayat boyu her gün uğraşacağını bile bile seçmelidir. Eğer ki meslek seçiminiz sosyal medya yöneticiliği konusunda olacak ise, bu mesleğe uygun olup olmadığınız konusunda bir takım durumları da göz önünde bulundurmanız bu konuda son derece büyük bir önem taşır.

Gelelim sosyal medya yöneticisi ne iş yapar sorusuna… Eğer ki sosyal medya yöneticisi olmak gibi bir hedefiniz var ise kendi kendinize sormanız gereken ilk soru; sosyal medya yöneticisi ne iş yapar sorusu olması gerekir. Çünkü ancak bu şekilde o mesleğe uygun olup olmadığınızı anlamanız mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra; hangi şartlar altında çalışmanız gerektiği, sosyal medya yöneticiliği ücretleri gibi pek çok soruyu da teker teker gözden geçirmekte çok büyük bir fayda vardır. Sosyal medya yöneticisi şu tür işler ile ilgilenir;

 • Sosyal medyayı aktif kullanır
 • Metin yazar
 • Görsel hazırlar
 • İkna edici özelliklere sahip olur
 • Stratejik durumlar yaratır

Sosyal medya yöneticisi her zaman için aktif çalışması gereken, dinamik kişiler olmak zorundadır. Ekip kurup o ekip üzerinde bir ağırlık kurmaları son derece büyük bir önem arz eder. Yani kısaca söylemek gerekir ise yönetici vasfı taşımak zorunda olan kişilerdir. Temsil ettikleri ürünü ya da markayı öne çıkartmak konusunda son derece stratejik adımlar ile hareket etmeleri ve çok yönlü düşünmeleri gerekir. Bunun yanı sıra görsel zekâsı yüksek olan kişilerin sosyal medya yöneticiliği alanında çok daha başarılı olacakları da aşikârdır. Neden derseniz, çünkü bir sosyal medya uzmanı, görsel kullanmak durumunda kalacaktır. Bu sebeple de görsel ile onun altına yazılacak olan metin konusunda bir bağ kurabilecek yeteneğe sahip olan kişilerin bu mesleği tercih edecek olması bu açıdan çok ama çok önemlidir.

Sosyal Medya Yöneticisinin Ne Gibi Özelliklere Sahip Olması Gerekir?

Sosyal medya yöneticisinin özellikleri

 • Yaratıcılık
 • Sonuç odaklı olmak
 • Reklam metni yazabilecek kabiliyete sahip olmak
 • Ürünü öne çıkartmak
 • Organizasyon yapabilmek
 • Verimli çalışabilmek
 • Stratejik düşünmek
 • Satış odaklı olmak
 • Müşteri hizmetleri konusunda bilinçli olmak

Sosyal medya yöneticiliği eğitimi bu bağlamda oldukça önemlidir. Sosyal medya yöneticisinin ne gibi özellikleri olması gerektiği konusunda pek çok özellik yer alıyor olsa da bu konuda edinilen bilgiler ve alınan eğitimler ışığında pek çok kişinin de bu işi yapabileceğinin bilinmesi gerekir. sosyal medya yöneticiliği dersleri arasında; kreatif düşünceyi geliştirmek üzere pek çok konuda eğitim verilir. Organizasyon yapabilen ve de verimli çalışabilen bir kişiler olabilmek adına bu bölüm son derece önemli eğitim alanları içerir.

Özellikle sosyal medya yöneticiliği, bir ürün ya da herhangi bir marka adına veya temsil etmiş olduğu bir şirket adına son derece kapsamlı metinler yazabilme kabiliyetine de sahip olmalıdır. Yani yazarlık konusunda da hem bir yeteneği hem de bilgisi olması gerekir. Bu tür konularda stratejik düşünmek de çok ama çok önemli bir konudur. Hangi taraftan etkileşim alınacağı ve ne tür durumlar üzerinden bir yol izlenmesi gerektiği konusunda fikir sahibi olması da bu bağlamda en önemli konulardan biri olacaktır. Ayrıca yaratıcı ve sonuç odaklı düşünmek de sosyal medya yöneticisi olmak isteyen biri için çok büyük bir önem arz eder.

Sosyal Medya Yöneticiliği Nasıl Yapılır?

Eğer ki sosyal medya yöneticiliği nasıl yapılır diyorsanız, ilk önce bilmeniz gereken temel şeylerden biri sosyal medya yöneticiliği bölümü nedir onu bilmek ve araştırmak olmalıdır. Bu işe uygun olup olmadığınız konusunda tüm tereddütleriniz gitmiş ise sosyal medya yöneticiliği konusunda pek çok yönden fikir sahibi olmuşsunuz demektir. Daha sonra da sosyal medya yöneticiliği taban puanları konusunda da bir araştırma yapmanız sizin için çok faydalı olacaktır. Sonuç olarak sosyal medya yöneticiliğine uyum sağlayabilecek yeteneklere sahip olmanız ayrı bir konudur. Neticede bu da üniversitede var olan bir bölüm olduğu için bu bölüme girmek için de belirli bir puanı tutturmuş olmak gerekir. Ardından bu alanda çalışabileceğiniz firmalara gönül rahatlığıyla göz atabilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67